لوکاشنکو خبر جنجالی را تایید کرد

ایسنا نوشت: رئیس جمهور بلاروس از دریافت سامانه‌های موشکی تاکتیکی-عملیاتی اسکندر از روسیه خبر داد.

لوکاشنکو خبر جنجالی را تایید کرد

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد مینسک از روسیه سامانه‌های موشکی اسکندر را دریافت کرده است.

به نوشته خبرگزاری «نووستی» روسیه، لوکاشنکو گفت: «ما سامانه‌های اسکندر را با پرداخت پول آن از روس‌ها دریافت کرده‌ایم، هر چند که ما پول این سامانه‌ها را با حساب‌های دیگری پرداخت می‌کنیم. این سامانه یک سلاح خطرناک ویژه است و من حکمی را در خصوص نحوه استفاده از این سلاح امضا کرده‌ام. این سلاح تنها با دستور رئیس جمهور می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.»

لوکاشنکو اظهار کرد: «ما باید از روس‌ها تشکر کنیم چون آنها سال گذشته میلادی به ما کمک زیادی کردند.»

رئیس جمهور بلاروس اظهار کرد: «من حتی اینجا صحبتی از تسلیحات هسته‌ای که هر کسی را سر جایش می‌نشاند، مطرح نخواهم کرد. به مجرد اینکه بلاروس تسلیحات هسته‌ای دریافت کرد، همه از جمله همسایگان بهت‌زده ما و دیگران حساب کار دستشان آمد.»

لوکاشنکو در پایان گفت: «خدا نکند که نه فقط من، بلکه همچنین نسل جدید سیاستمداران، حتی فکر استفاده از سلاح هسته‌ای به سرشان بزند. این یک سلاح وحشتناک است.»

ویکتور خرنین، وزیر دفاع بلاروس پنج روز پیش گفت کشورش از یک دکترین نظامی جدید که برای نخستین بار شامل استفاده از تسلیحات هسته‌ای می‌شود، رونمایی می‌کند.

وزرای دفاع روسیه و بلاروس روز ۲۵ مه اسناد مربوط به استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در خاک بلاروس را امضا کردند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ماه بعد از آن از استقرار بخشی از تسلیحات هسته‌ای روسیه در بلاروس خبر داد. لوکاشنکو در پایان ماه ژوئن دستور به تهیه «الگوریتم استفاده از تسلیحات هسته‌ای» که روسیه مستقر کرده، داد.

311311

منبع: khabaronline-1863445

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار