ترامپ: ناتو از آمریکا دفاع نخواهد کرد

ایسنا نوشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا روز شنبه در ادامه سنت انتقاد از ناتو گفت در صورت وقوع حمله‌ای به آمریکا، این ائتلاف نظامی غربی کمکی به واشنگتن نخواهد کرد.

ترامپ: ناتو از آمریکا دفاع نخواهد کرد

طبق ماده پنج منشور ناتو، حمله مسلحانه به یک کشور عضو این ائتلاف باید حمله به همه آنها تلقی شود. با این حال، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت روی متحدانش حساب نمی‌کند که برای دفاع از کشورش عازم شوند.

ترامپ در یک رویداد کمپین انتخاباتی در لاس‌وگاس، نوادا به جمع حامیانش گفت: «ما برای ناتو هزینه می‌کنیم ولی از آن سود زیادی نمی‌بریم. و می‌دانید - من از گفتن این موضوع در مورد ناتو متنفرم - اگر زمانی به کمک آنها نیاز داشتیم، فرض کنید به ما حمله کردند، من فکر نمی‌کنم آنها آنجا باشند. من این‌ها را می‌شناسم.»

این اظهارات، در ادامه شکایات همیشگی ترامپ از این ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده، چه در دوران ریاست جمهوری و چه پس از آن، مطرح می‌شود. او در سال ۲۰۱۷ با ادعای اینکه ناتو «منسوخ» است، در بروکسل جنجال زیادی به پا کرد. او در دوران ریاستش بارها از آلمان و سایر متحدان آمریکا به خاطر اینکه به اندازه کافی صرف هزینه نظامی نمی‌کنند، انتقاد می‌کرد.

ترامپ همچنین از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین در جریان درگیری با روسیه انتقاد می‌کند. او سال گذشته گفت: «ما برای خودمان مهمات نداریم، [با این وجود] خیلی چیزها را می‌دهیم.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا همچنین روز شنبه از اقدام گرگ ابوت، فرماندار تگزاس که به ماموران دولت بایدن اجازه ورود برای جمع‌آوری سیم‌خاردارها را نداد، تقدیر کرد. این حصار برای جلوگیری کردن از ورود غیرقانونی مهاجران از مرز جنوبی آمریکا کشیده شده اما دولت بایدن آن را برای مهاجران خطرناک می‌داند و خواستار جمع‌آوری آن شده است. با این حال فرماندار تگزاس زیر بار اجرای آن نمی‌رود.

ترامپ در سخنرانی خود که عمدتا بر امنیت مرزها متمرکز بود، گفت که تگزاس باید در اقداماتش برای ایجاد بازدارندگی مقابل مهاجران در امتداد مرز ایالات متحده و مکزیک، مورد حمایت کامل قرار گیرد.

ترامپ گفت: «وقتی رئیس‌جمهور هستم، به‌ جای اینکه بخواهم یک فرمان بازدارنده برای تگزاس بفرستم، برای آنها نیروهای کمکی ارسال می‌کنم. من به جای مبارزه با ایالت‌های مرزی، از هر ابزار و اختیاراتی در حوزه رئیس جمهور ایالات متحده برای دفاع از ایالات متحده در برابر این تهاجم وحشتناکی که در حال حاضر در حال وقوع است، استفاده خواهم کرد.»

بسیاری از آمریکایی‌ها که بیش از یک دهه است شاهد ورود بی‌پایان مهاجران غیرقانونی هستند، از تازه‌ترین پیشامد میان فرماندار تگزاس و دولت بایدن بر سر مناقشه امنیت مرزی شادمان شده‌اند. فهم دلیل آن ساده است؛ دولت بایدن شاهد ورود موج بی‌سابقه‌ای از مهاجران غیرقانونی بوده که آمریکایی‌ها می‌گویند برای آنها زیان‌بار است، و در این میان گرگ ابوت مقابل دولت فدرال ایستاده است. درست دو روز بعد از آنکه دیوان عالی آمریکا حق دولت فدرال برای برچیدن حصارهای مرزی که سربازان گارد ملی تگزاس کار گذاشته بودند، تایید کرد، فرماندار تگزاس از حق ایالتش برای دفاع از خود سخن گفت. تا اینجای کار دورنمایی برای حل و فصل سریع این مساله داخلی دیده نمی‌شود.

در تازه‌ترین تحولات از جنجال تگزاس، جو بایدن گفته که از یک توافق مرزی دو حزبی سنا که به او اجازه دهد در صورت بحرانی شدن وضعیت، مرز جنوبی را ببندد، حمایت می‌کند. او در بیانیه‌ای گفت: «اگر به من چنین اختیاری داده شود، همان روزی که آن لایحه را امضا کرده و به قانون تبدیل کنم، از آن استفاده خواهم کرد. از قانونگذاران می‌خواهم این لایحه را تایید کنند. این سخت‌ترین و در عین حال منصفانه‌ترین اصلاحاتی است که تاکنون دیده‌ام.»

311311

منبع: khabaronline-1866069

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار