شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا

شیوع بیماری گوزن زامبی در حیات وحش آمریکا دانشمندان و طرفداران محیط زیست را نگران کرده است. 

شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا

به گزارش خبرآنلاین، بیماری گوزن زامبی «chronic wasting disease (CWD)» که بیماری عصبی است که با علائم گوناگونی چون ترشح بیش از حد بزاق،‌ بی‌حالی، تلو تلو خوردن و خیره ماندن شناخته می‌شود.

در چند وقت اخیر بیش از ۸۰۰ نمونه آلوده به این بیماری در حیات وحش آمریکا شناسایی شده‌اند.

عامل این بیماری پروتئینی به نام پریان یا پریون است. این پروتئین‌ها که معمولا بیماری‌زا هستند هیچ اسید نوکلئیک قابل شناسایی ندارند. آن‌ها در برابر فرمالدئید و گرما و اشعه ماورابنفش که ویروس‌ها را غیرفعال می‌کنند کاملاً مقاوم هستند.

این پروتئین‌ها به اشکال عجیبی تا می‌شوند و به همین شکل می‌توانند روی پروتئین‌های مغز اثر گذاشته و آن‌ها را نیز به شکل خود در آورند. مقاومت بالای پریون‌ها در مقابل شیوه‌های گندزدایی معمول نگران‌کننده است و باعث می‌شوند که آن‌ها برای سال‌ها در یک محیط باقی بمانند.

شیوع این بیماری در آمریکا برای انسان‌های نیز هشدار دهنده است. هر چند شواهد قطعی درباره آلوده شدن مستقیم انسان‌ها توسط این عامل وجود ندارد اما نگرانی‌ها به جای خود باقی است.

از بیماری‌های دیگری که توسط این پروتئین‌ها ایجاد می‌شود می‌توان به جنون گاوی اشاره کرد که انسان را نیز آلوده می‌کند.

در جریان شیوع جنون گاوی سال ۱۹۹۵ در بریتانیا میلیون‌های گاو سلاخی شدند و ۱۷۸ انسان نیز جان خود را از دست دادند.

هر چند مورد تایید شده‌ای از ابتلای انسان به بیماری گوزن زامبی گزارش نشده است اما پژوهش‌های آزمایشگاهی نشان داده است که پریون عامل این بیماری می‌توان در سلول انسانی را نیز آلوده کند.

یکی از مشکلات بزرگ در تشخیص موارد انسانی آلوده شده توسط پریون‌ها است. پریون‌ها برخلاف دیگر عامل‌های بیماری‌زا باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن نمی‌شوند و از این رو شناسایی آن‌ها به شیوه‌های معمول دشوار است.

جدای از نگرانی‌هایی که بابت احتمال انتقال این بیماری به انسان وجود دارد، با توجه به نقش مهم گوزن‌ها در محیط زیست آمریکا و چرخه غذایی شیوع گسترده این بیماری می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری به حیات وحش وارد کند.

منبع:‌ ساینس‌آلرت

۵۸۵۸

منبع: khabaronline-1875439

ارسال نظر