سربازان اوکراینی بریده اند؟ / شکست‌ها و اسارت نظامیان، روحیه آنها را از بین برده است

به گفته مقامات ارشد غربی و سربازانی که برای اوکراین می‌جنگند، ممکن است صدها سرباز اوکراینی با پیشروی واحدهای روسی اسیر شده یا در خلال عقب‌نشینی پر هرج و مرج اوکراین از شهر آودیوکا در شرق ناپدید شده باشند.

سربازان اوکراینی بریده اند؟ / شکست‌ها و اسارت نظامیان، روحیه آنها را از بین برده است

به گزارش خبرآنلاین این می‌تواند شکستی ویرانگر باشد و ضربه‌ای اساسی به روحیه تضعیف‌شده نیروهای اوکراینی وارد کند.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، تصرف آودیوکا توسط روسیه به‌عنوان یک ضرر نمادین قابل‌توجه برای سربازان اوکراینی بوده که نشانه‌ای از تاثیر عدم‌تامین کمک مالی و نظامی از سوی کنگره است؛ زیرا کاهش گلوله‌های توپخانه‌ای تاثیر بسزایی در میادین نبرد دارد؛ ضعفی که هم‌اینک گریبان اوکراینی‌ها را در بحبوحه جنگ گرفته است. تخمین تعداد اوکراینی‌هایی که اسیر یا مفقود شده‌اند متفاوت است و تا زمانی که اوکراین خطوط دفاعی جدیدی را در خارج از شهر مستحکم نکند، شمارش دقیق ممکن نیست. اما دو سرباز با اطلاع از عقب‌نشینی اوکراین تخمین زدند که به نظر می‌رسد ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ سرباز اسیر شده‌اند یا از آنها خبری نیست. مقامات غربی گفتند که این تخمین، دقیق به نظر می‌رسد.

مقامات آمریکایی می‌گویند از دست دادن آودیوکا یک شکست استراتژیک قابل‌توجه نیست و استدلال می‌کنند که دستاوردهای روسیه در شرق اوکراین لزوما منجر به فروپاشی خطوط اوکراین نخواهد شد و بعید است که مسکو بتواند حمله بزرگ دیگری را دنبال کند؛ اما دستگیری صدها سرباز می‌تواند این محاسبه را تغییر دهد. مقامات آمریکایی در روزهای اخیر گفته‌اند که در پی یک ضدحمله ناموفق در سال گذشته و برکناری یک فرمانده ارشد، روحیه نیروهای اوکراینی در حال تحلیل رفتن است. به گفته مقامات، به دلیل این مشکلات، ارتش اوکراین با به‌کار گرفتن نیروهای جدید و استخدام آنها مشکل داشته است. مقامات نظامی اوکراین گفته‌اند که می‌خواهند تا ۵۰۰‌هزار نفر دیگر را بسیج کنند، اما این درخواست با مقاومت سیاسی روبه‌رو و در پارلمان متوقف شده است. دستگیری صدها سرباز، به‌ویژه آنهایی که تجربه میدان جنگ را دارند، نیاز به نیروهای بیشتر را شدیدتر می‌کند و تلاش برای استخدام بیشتر را پیچیده می‌کند.

در نتیجه، سقوط آودیوکا ممکن است مهم‌تر از آن چیزی باشد که در ابتدا به نظر می‌رسید. فرماندهی نظامی اوکراین اذعان کرده است که برخی از سربازان در عقب‌نشینی از آودیوکا اسیر شده‌اند، اما تلاش کرده است که تعداد و اهمیت آن را کم اهمیت جلوه دهد. ژنرال الکساندر تارناوسکی، فرمانده ارتش اوکراین در حال نبرد در این منطقه، روز شنبه در اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام گفت که عقب‌نشینی طبق برنامه پیش رفت؛ اما «در مرحله نهایی عملیات، تحت فشار نیروهای برتر دشمن، تعدادی از نظامیان اوکراینی به اسارت درآمدند.» او تعداد سربازان اسیر را فاش نکرد. دیمیترو لیخویی، سخنگوی ژنرال تارنافسکی، گزارش‌ها مبنی بر دستگیری صدها سرباز را رد کرد و آن را اطلاعات نادرست خواند. اما او اذعان کرد که روسیه تعدادی از نیروهای نظامی را اسیر کرده و «تعداد معینی» از سربازان مفقود شده‌اند.

21302

منبع: khabaronline-1875802

ارسال نظر