امیرعبداللهیان: تکرار ادعاها علیه ایران به مرحله کسل‌کننده رسیده است/وزیرخارجه مجارستان: نقش ایران را در خاورمیانه مهم می‌دانیم

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: بار دیگر اتهامات بی اساس مطروح علیه ایران در مورد استفاده روسیه از سلاح‌های ایرانی در جنگ اوکراین را قویا محکوم می‌کنم؛ تکرار این ادعاهای بی سند به مرحله کسل کننده‌ای رسیده است.

امیرعبداللهیان: تکرار ادعاها علیه ایران به مرحله کسل‌کننده رسیده است/وزیرخارجه مجارستان: نقش ایران را در خاورمیانه مهم می‌دانیم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر روز پنج شنبه در نشست خبری مشترک با پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان در محل وزارت خارجه کشورمان با خوش آمدگویی به همتای مجارستانی خود گفت: امروز با حضور آقای سیارتو و همچنین آقای خاندورزی، وزیر اقتصاد ایران کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مجارستان برگزار شد و در ادامه گفتگوهای مهمی در ارتباط با حوزه‌های مورد علاقه در حوزه‌های دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در وزارت خارجه داشتیم.

وی افزود: براساس گزارشی که دریافت کردیم در جریان برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ابعاد مختلف همکاری‌ها در حوزه‌های علم و فناوری، کشاورزی، مدیریت آب، بهداشت و درمان، صنعت، انرژی و همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.

وزیر امور خارجه ایران با تأکید بر اینکه ابعاد همکاری‌های دو جانبه تهران و بوداپست در حوزه‌های مختلف دوجانبه در مسیر درستی قرار دارد، گفت: در جریان این سفر دو سند پروتکل چهارمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مجارستان و نقشه راه همکاری‌های کشاورزی دو کشور به امضا رسید.

این دیپلمات عالی رتبه ایران ادامه داد: در مذاکرات امروز علاوه بر رایزنی در ارتباط گسترش مناسبات دوجانبه و ضرورت اجرای سریع توافقات صورت گرفته بین دو کشور به برخی از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی نیز پرداختیم.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم در وضعیت کنونی در منطقه ما تحولات غزه و تلاش برای احقاق حقوق مردم فلسطین و جلوگیری از نسل کشی مردم فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی است.

وی ادامه داد: صرف نظر از تفاوت دیدگاه‌هایی که بین تهران و بوداپست در ارتباط با این تحولات وجود داشت ما بر اهمیت توجه به راهکارهای سیاسی و تمرکز بر اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل و تمرکز بر ضرورت احقاق حقوق مردم فلسطین و توقف نسل‌کشی علیه مردم غزه تأکید می کنیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: با آقای سیارتو گفت وگوهای صریح و دوستانه‌ای در مورد منطق ایران در حمایت از مردم فلسطین داشتیم و همچنین از همکارم آقای سیارتو خواستم که مجارستان تمام ظرفیت خود را برای توقف جنگ علیه مردم غزه و بازگشت امنیت به منطقه به کار بگیرد.

وزیر خارجه ایران در بخشی دیگر از صحبت های خود در این نشست مطبوعاتی مشترک گفت: در دیدار امروز با آقای سیارتو در ارتباط با وضعیت جاری در اوکراین نیز رایزنی کردیم. ما دارای مواضع مشترکی در ارتباط با اهمیت پایان یافتن بحران اوکراین از طریق مذاکره داریم و بر این مواضع مشترک تأکید کردیم. بار دیگر اتهامات بی اساس مطروحه علیه ایران در مورد استفاده روسیه از سلاح های ایران در جنگ اوکراین را قویا محکوم می‌کنم. تکرار ادعاهای بی سند در این زمینه به مرحله کسل کننده‌ای رسیده است.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری جلسه دیوان بین‌المللی دادگستری برای رسیدگی شفاف به درخواست نظریه مشورتی مجمع عمومی سازمان ملل متحد راجع به پیامدهای حقوقی ناشی از سیاست ها و عملکرد اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین گفت: در جلسه امروز نماینده جمهوری اسلامی ایران مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این رابطه اعلام کرد و ما در این جلسه به صراحت اعلام کردیم که ایران بر عدم شناسایی و عدم به رسمیت شناختن رژیم اشغالگر اسرائیل تأکید دارد ولی با استفاده از این فرصت جمهوری اسلامی ایران مواضع خود را در دفاع از حقوق مردم فلسطین بیان می کند.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت: همان طور که بارها گفته‌ایم ما جنگ را راه حل نمی‌دانیم و جنگ در غزه، کرانه و یا هر جای دیگر راه حل نیست. ما تلاش های مشترک آمریکا و انگلیس برای کشاندن دامنه جنگ به یمن را یک خطای استراتژیک می‌دانیم و یمنی‌ها ثابت کردند که در برابر این گونه حملات و تجاوزات بی تفاوت نیستند.

امیرعبداللهیان افزود: آمریکایی‌ها باید در مورد این تحولات دست از ریاکاری بردارند. آمریکایی‌ها ریاکارانه همزمان صحبت از توقف جنگ می‌کنند و از طرف دیگر از رژیم صهیونیستی در کشتار مردم فلسطین حمایت می‌کنند. صحبت آنها در مورد ضرورت توقف جنگ باید تبدیل به تصمیم قاطع برای توقف نسل کشی و تمرکز بر راهکار سیاسی برای حل بحران شود.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود دراین نشست گفت: ما در مسیر همکاری‌های دوجانبه به سرعت به همکاری‌های خود با مجارستان ادامه می‌دهیم و در مورد موضوعاتی که دارای تفاوت دیدگاه هستیم از طریق مذاکره و دیپلماسی در مسیر تحقق صلح و امنیت پایدار، به همکاری‌های خود ادامه می دهیم.

وزیرخارجه مجارستان: نقش ایران را در جلوگیری از گسترش جنگ در خاورمیانه مهم می‌دانیم

پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان نیز در تشریح اهداف سفر خود به تهران به عنوان یک عضو ناتو و اتحادیه اروپا گفت: در حال حاضر شاهد وضعیت بحرانی جدی در منطقه شما هستیم و ما تأکید داریم که باید از گسترش بحران در منطقه جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در این زمینه نقش دیپلماسی بسیار مهم است و باید وزرای خارجه با یکدیگر در این ارتباط گفت وگو کنند، گفت: وقتی که چالش‌های جدی این چنینی فراروی ما است نقش دیپلماسی بسیار مهم است و ما باید به شیوه مناسب با این چالش‌ها برخورد کنیم. اینکه بخواهیم از طریق رسانه‌ها با یکدیگر پیغام رد و بدل کنیم یک امر ساده خواهد بود و کار شجاعانه‌تر این است که بنشینیم و با هم گفتگو کنیم. کار شجاعانه این است که علیرغم اختلاف دیدگاه‌ها در شرایط سخت بنشینیم و از نزدیک با هم رایزنی و گفتگو کنیم و سعی کنیم که از گسترش منازعه جلوگیری کنیم.

وزیر امور خارجه مجارستان با بیان اینکه ما در کشورمان تلاش داریم که از گسترش منازعه در خاورمیانه جلوگیری کنیم، گفت: وخیم شدن اوضاع می‌تواند تهدید بزرگی برای امنیت جهانی باشد.

وی با بیان اینکه ما احترام زیادی برای ایران قائل هستیم و شما نیز به ما احترام می‌گذارید، ادامه داد: این احترام متقابلی که بین دو کشور وجود دارد ما را قادر می سازد که با یکدیگر صحبت کنیم.

سیارتو در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به نگاه مجارستان به رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل برای مجارستان یک شریک استراتژیک است و همین طور ما برای اسرائیل. ولی ما انقدر برای ایران احترام قائل هستیم که قرار است سال بعد صدمین سالگرد روابطمان را گرامی بداریم. ما توانسته ایم ۹۹ سال رابطه همراه با احترام با یکدیگر داشته باشیم و در همین چارچوب تبادلات مردمی خوبی بین دو کشور وجود دارد. همان طور که می دانید در حال حاضر ۲۰۰۰ نفر از شهروندان ایرانی در مجارستان هستند و تعدادی از دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های مجارستان در رشته‌های مختلف از جمله رشته پزشکی مشغول به تحصیل هستند.

وی بار دیگر تأکید کرد: مجارستان به صورت فزاینده نگران جنگی است که در خاورمیانه برقرار است و ما هرگز نمی‌خواهیم حملات تروریستی در هیچ کجای دنیا علیه هیچ کسی اتفاق بیفتد.

وزیر خارجه مجارستان گفت: جامعه جهانی وظیفه دارد که اطمینان حاصل کند جنگ گسترش پیدا نمی‌کند و اینکه کشور دیگری به منازعه کنونی اضافه نمی‌شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد نمی‌توان جلوی آن را گرفت و این جنگ گسترش پیدا می‌کند و تبعات گسترده‌ای خواهد داشت.

وی در همین ارتباط افزود: کسانی که در عرصه جهانی نقش آفرینی دارند باید مسئولانه برخورد کنند و از تشدید اوضاع اجتناب کنند. ما نقش ایران را در این زمینه مهم می‌دانیم و در مذاکرات خود بر این موضوع تأکید کردیم.

سیارتو افزود: من به آقای وزیر امور خارجه ایران گفتم که من در لبنان بودم و دولت لبنان نیز می‌خواهد از گسترش جنگ اجتناب شود. ما در مجارستان به دنبال این هستیم که وضعیت امنیت جهانی را بهبود ببخشیم و فکر می کنیم در این زمینه اجرای توافق هسته‌ای می‌تواند کمک کند. ما از تلاش‌ها جهت اجرای دوباره برجام استقبال می‌کنیم و بر اجرای دوباره این توافقنامه بین‌المللی تأکید داریم.

وی همچنین به اهمیت موضوع همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای اشاره کرد و گفت: آژانس هسته‌ای از مجارستان خواسته که برنامه‌های آموزشی برای متخصصان هسته‌ای ایران در حوزه امنیت برگزار کند. ما از این موضوع استقبال کرده‌ایم و آماده‌ایم که این موضوع را ادامه دهیم.

سیارتو همچنین با تشکر از وزیر امور خارجه ایران و با تأکید بر اینکه آقای امیرعبداللهیان همیشه در دسترس هستند، گفت: این بسیار مهم است که وزرای خارجه کشورها حتی در مورد مسائلی که با یکدیگر اختلاف نظر دارند بتوانند با یکدیگر گفتگو کنند و امیدواریم این رایزنی‌ها و گفتگو کمک کند که جنگ در خاورمیانه تشدید نشود و گسترش پیدا نکند.

311311

منبع: khabaronline-1876061

ارسال نظر