تحلیلگر سابق سیا: صبر پوتین در اوکراین نتیجه داد

مقام ارشد اسبق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تاکید کرد پیش‌بینی رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر اینکه آمریکا بالاخره از کوره در رفته و کمک‌هایش به اوکراین را سرانجام متوقف می‌کند، درست از آب درآمده است.

تحلیلگر سابق سیا: صبر پوتین در اوکراین نتیجه داد

به گزارش خبرآنلاین، «استیو هال»، مسئول ارشد سابق بخش‌ عملیات‌های روسیه در آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه‌ای با «سی.ان.ان» گفت: «دو هفته گذشته برای ولادیمیر پوتین خیلی خوب پیش رفته‌ و فکر می‌کنم می‌توانیم این موضوع را در رفتار او و چیزهای که گفته و کارهایی که انجام داده، ببینیم.»

استیو هال که در شبکه سی.ان.ان به عنوان تحلیلگر امنیت ملی مشغول به کار است، گفت: «فکر می‌کنم ولادیمیر پوتین حالا می‌تواند به کسانی که درباره حرف‌هایش تردید داشتند، بگوید که چقدر اشتباه کرده‌اند.»

به گزارش ایسنا، چند ماه پیش جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا بسته کمک‌های درخواستی جدید خود برای اوکراین به ارزش ۶۰ میلیارد دلار را در قالب یک بودجه مکمل امنیت ملی به کنگره تسلیم کرد. این بسته چندی پیش از سوی مجلس سنای آمریکا تصویب شد اما هنوز در مجلس نمایندگان تصویب و نهایی نشده است. مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال اظهار نگرانی و مخالفت نمایندگان محافظه‌کار در مورد ادامه کمک‌های واشنگتن به اوکراین، از به جریان انداختن روند تصویب این بسته امتناع کرده است.

استیو هال خاطر نشان کرد: «پوتین در ابتدا گفت صبر داشته باشید، در بلند مدت اگر ما مواضعمان را در آنجا حفظ کنیم، غرب و به‌ویژه آمریکا تمرکز خود را از دست خواهند داد و از کوره در رفته و از حمایت از اوکراین به نحوی دست خواهند کشید.»

این مقام ارشد اسبق سیا ادامه داد: «حالا دو سال بعد از این ارزیابی، او می‌تواند بگوید ببینید صبری که پیشه کردیم شروع به نتیجه دادن کرده است. این به عهده غرب است که به او نشان دهد اشتباه می‌کند اما فکر می‌کنم او احساس خیلی خوبی درباره اتفاقات دارد و همان مسیری را که از همان ابتدا در پیش گرفته ادامه خواهد داد.»

به نوشته پایگاه «هیل»، استیو هال یکی از کارشناسان امنیت ملی آمریکاست که از کنگره این کشور خواسته با ورود جنگ اوکراین به سومین سالش، پیامی واضحی را در حمایت از کی‌یف بفرستد.

این در حالی است که اخیرا معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا اذعان کرد ولادیمیر پوتین برنامه‌ای را که واشنگتن برای غربی کردن روسیه داشت، شکست داده است.

ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای به شبکه سی.ان.ان گفت واشنگتن به دنبال این بود که یک رهبر سرسپرده به خود را در مسکو منصوب کند. نولاند افزود: «اما روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین، آن روسیه‌ای که ما می‌خواستیم نیست. این روسیه به وضوح آن روسیه‌ای که ما می‌خواستیم، نیست. ما خواستار یک روسیه شریک که غربی و اروپایی شود، بودیم. اما پوتین چنین کاری نکرده‌ است.»

311311

منبع: khabaronline-1877719

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار