دیدار وزیران خارجه ایران و ونزوئلا/امیرعبداللهیان: ایران از حق انتخاب ملت ونزوئلا بدون مداخله خارجی حمایت می‌کند

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار های دیپلماتیک خود در ژنو، با ایوان خیل پینتو وزیر خارجه ونزوئلا دیدار و گفتگو کرد.

دیدار وزیران خارجه ایران و ونزوئلا/امیرعبداللهیان: ایران از حق انتخاب ملت ونزوئلا بدون مداخله خارجی حمایت می‌کند

به گزارش خبرآنلاین، امیرعبداللهیان با اظهار خرسندی از پیشرفتهای حاصله در روابط دو کشور بویژه پس از دو دیدار رؤسای جمهور دو کشور در تهران و کاراکاس، به امضای ۱۹ سند همکاری از جمله سند همکاری های بلندمدت ۲۰ ساله دو کشور اشاره کرد و بر ضرورت پیگیری و تلاش مشترک بمنظور اجرای مؤثر این اسناد تاکید کرد.

امیرعبداللهیان صمن تاکید بر اهمیت همکاری های نیرومندتر میان دو کشور، مداخلات آمریکا در امور داخلی ونزوئلا بویژه در مسائل مرتبط با انتخابات این کشور را محکوم کرد و گفت ایران از حق انتخاب ملت ونزوئلا بدون مداخله خارجی حمایت می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به فرصت‌های متنوع همکاری های دوجانبه، گفت حوزه انرژی یکی از زمینه های خوب همکاری میان دو کشور است و جمهوری اسلامی ایران از تقویت همکاری ها میان بخش های مختلف اقتصادی و تجاری دو کشور استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحولات فلسطین و وضعیت فاجعه بار انسانی در نوار غزه و تلاش رژیم اسرائیل برای کوچاندن فلسطینیان به کشورهای همجوار و حمایت آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی، بر ضرورت تداوم تلاش قویتر جامعه جهانی با هدف توقف جنایات جنگی و نسل‌کُشی علیه ملت فلسطین تاکید نمود.

ایوان خیل پینتو وزیر خارجه ونزوئلا نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، نسبت به روند پیشرفت روابط دوجانبه اظهار خرسندی کرد و بر آمادگی کشورش برای پیشبرد روابط مبتنی بر سند همکاری های ۲۰ ساله و اجرای کامل اسناد مشترک همکاری تاکید نمود.

وی دیدارهای رؤسای جمهور دو کشور و توافقات حاصله را بسیار مهم دانست و گفت مسیر همکاری های دو کشور هموارتر از گذشته است و ونزوئلا تقویت همکاری های اقتصادی دو وشور را در راستای منافع مشترک دو ملت می داند.

وزیر خارجه ونزوئلا از همکاری های دو کشور در حوزه های بین‌المللی نیز ابراز خرسندی کرد و گفت آماده تقویت این همکاری ها هستیم.

همچنین به موضع مشترک دو کشور در خصوص فلسطین اشاره کرد و بر موضع قوی کشورش در ضرورت توقف فوری جنگ علیه فلسطینیان تاکید نمود. وی همبستگی ونزوئلا با ملت فلسطین در مقاومت علیه اشغال را اعلام داشت.

در این دیدار برخی دیگر از موضوعات مورد اهتمام مشترک در حوزه دوجانبه و بین‌المللی مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان از همتای ونزوئلایی جهت سفر به ایران دعوت کرد که با استقبال همتای ونزوئلایی مواجه شد و قرار شد در زمان مناسب انجام شود.

311311

منبع: khabaronline-1877793

ارسال نظر