امیرعبداللهیان: کمیته حقیقت‌یاب درباره جنایت اسرائیل تشکیل شود

وزیر خارجه ایران در دیدار کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل، تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه را در چارچوب مسؤولیت شورای حقوق بشر سازمان ملل دانست.

امیرعبداللهیان: کمیته حقیقت‌یاب درباره جنایت اسرائیل تشکیل شود

به گزارش خبرآنلاین، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه رایزنی‌های خود با مقامات سازمان ملل در جریان سفر به ژنو جهت شرکت در پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق‌بشر، با «ولکر ترک» کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل دیدار و رایزنی کرد. این دیدار در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو انجام شد.

امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از تلاش‌های سازنده ترک در خصوص فلسطین و نیز از اهتمام او به مشورت‌های مشترک تشکر کرد.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه نقض سیستماتیک حقوق بشر در غزه به فاجعه قرن تبدیل شده است، خواستار اقدام جدی و مؤثر برای توقف این فاجعه شد.

او رویکرد دوگانه برخی کشورها در موضوع حقوق‌بشر را غیرسازنده و توجه به بحران انسانی و وجود ۶۰۰ هزار انسان در مناطق جنگ زده شمال غزه را موضوعی فوری توصیف کرد.

امیرعبداللهیان همچنین وضعیت در رفح را در آستانه تبدیل شدن به یک فاجعه جدید انسانی دانست و نسبت به تکرار شرایط فاجعه بار شمال غزه در رفح هشدار داد.

امیرعبداللهیان گفت لازم است سازمان‌ ملل در این رابطه به طور جدی به رژیم صهیونیستی و نیز آمریکا هشدار دهد.

وزیر خارجه ایران تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه را در چارچوب مسؤولیت شورای حقوق بشر سازمان ملل دانست و گفت نباید اجازه داد که سازمان ملل در نتیجه وضعیت غزه بی‌اعتبار شود.

وولکر ترک هم ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و فرصت فراهم آمده برای مشورت‌های مشترک، نسبت به آن‌چه در غزه و نیز کرانه غربی جاری است، ابراز تأسف و نگرانی کرد.

او ضمن تشریح تلاش‌های خود و سازمان ملل در خصوص فلسطین و وضعیت غزه، از نتایج حاصله به‌رغم تلاش‌های به‌عمل آمده اظهار ناخرسندی کرد و گفت به تلاش‌ها برای کاهش بحران در غزه و کرانه غربی و ایجاد آرامش در منطقه‌ ادامه خواهد داد.

مقام سازمان ملل با اشاره به اینکه بحران فلسطین راه حل نظامی ندارد، بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای این بحران تاکید کرد.

محور اصلی رایزنی امیرعبداللهیان با این مقام سازمان ملل که در سفرهای پیشین خود به ژنو نیز با او دیدار و رایزنی کرده بود، رایزنی در مورد آخرین وضعیت انسانی مردم غزه و تاکید بر لزوم توقف هر چه زودتر حملات رژیم صهیونسیتی علیه مردم فلسطین بود.

وزیر امور خارجه ایران در دومین روز سفر خود به ژنو و پیش از دیدار با این مقام سازمان ملل، با وزیران امور خارجه و نزوئلا و مصر نیز دیدار و رایزنی کرده بود.

امیرعبداللهیان همچنین روز گذشته با دبیر کل سازمان ملل متحد نیز دیدار کرد.

310310

منبع: khabaronline-1878007

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار