دیپلمات ایرانی خطاب به هیلی: از ورود تا خروجتان در افغانستان افتضاح بود

یک دیپلمات ارشد ایرانی به اظهارات «نیکی هیلی» نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که از نحوه خروج آمریکا از افغانستان از دولتمردان فعلی آمریکا انتقاد کرده بود، واکنش نشان داد.

دیپلمات ایرانی خطاب به هیلی: از ورود تا خروجتان در افغانستان افتضاح بود

به گزارش خبرآنلاین، «سید رسول موسوی» مدیر کل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صفحه اجتماعی ایکس نوشت :«این نیست که فقط خروجتان از افغانستان افتضاح بود بلکه ورودتان، جنگ تان، اشغالگری تان و فرارتان هم افتضاح بود. ولی یک چیز را نادانسته راست گفتی دلیل و باعث تمام آتش‌هایی که امروز در دنیا بر افروخته شده آمریکاست. »

موسوی در پایان خطاب به آمریکایی‌ها نوشته است:« نسل کشی در ‎غزه را متوقف کنید. نسل کشی در ‎غزه را متوقف کنید.»

به گزارش ایسنا، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، گفت: جهان به دلیل ناکامی آمریکا در افغانستان و شکستش در این کشور در آتش است.

او ادامه داد: جهان به معنای واقعی کلمه در آتش است. شما در اروپا جنگ دارید. شما در خاورمیانه جنگ دارید.

نیروهای آمریکایی در ۳۰ اوت ۲۰۲۱ از افغانستان به طور کامل خارج شدند و به حضورشان در این کشور پس از ۲۰ سال پایان دادند. به دنبال آن، طالبان بار دیگر قدرت را به دست گرفت.

هیلی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سفیر آمریکا در سازمان ملل بود. در دوره ترامپ، توافقی در دوحه میان طالبان و آمریکا برای خروج از افغانستان امضا شده بود و دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا آن را اجرا کرد.

311311

منبع: khabaronline-1880272

ارسال نظر