کنعانی: توجه به پیشنهادات ایران وضعیت غزه را تغییر خواهد داد/ به زورگویان باج نداده و نمی‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به ملت‌های مسلمان تبریک گفت.

کنعانی: توجه به پیشنهادات ایران وضعیت غزه را تغییر خواهد داد/ به زورگویان باج نداده و نمی‌دهیم

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از ایسنا ناصر کنعانی در ابتدای نشست مطبوعاتی امروز (دوشنبه) خود تصریح کرد: فرا رسیدن ماه مبارک رمضان نقطه عطفی در حمایت بیشتر از مردم فلسطین خواهد بود.

مسلمانان روزه‌دار جهان، داغدار وضعیت مردم فلسطین و غزه هستند

وی همچنین با بیان این که قطعا روز قدس امسال نیز با توجه به جنایت‌های رژیم صهیونسیتی علیه مردم فلسطین در نقاط مختلف جهان باشکوه‌تر در راستای حمایت از مردم فلسطین برگزار می‌شود، گفت: مسلمانان روزه‌دار جهان، داغدار وضعیت مردم فلسطین و غزه هستند.

کنعانی گفت: امیدواریم در ماه مبارک رمضان شاهد وحدت و انسجام بیشتر منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای حمایت از مردم فلسطین باشیم.

وی همچنین فرا رسیدن روز بزرگداشت شهدا را نیز گرامی داشت.

کنعانی در بخشی از صحبت‌های خود گفت: به رغم گذشت پنج ماه از حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، متاسفانه شاهد بی‌عملی کاملاً دردناک از سوی جامعه بین‌المللی خصوصا سازمان ملل و شورای امنیت برای متوقف کردن این جنایات هستیم.

دولت آمریکا در جنایات غزه در حرف و عمل در کنار رژیم صهیونسیتی قرار دارد

وی تاکید کرد: دولت آمریکا در این جنایات در حرف و عمل در کنار رژیم صهیونسیتی قرار دارد.

شاهد عدم نقش‌آفرینی موثر از سوی سازمان همکاری اسلامی در ارتباط با غزه هستیم

کنعانی در بخش دیگر از صحبت‌های خود تصریح کرد: انتظار این بود که سازمان همکاری اسلامی با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی و سیاسی خود، نقش بازدارنده در توقف این جنگ ایفا کند ولی متاسفانه به رغم برگزاری نشست‌های مختلف، شاهد عدم نقش‌آفرینی موثر از سوی این سازمان در این زمینه هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: انتظار این است که با توجه به برگزاری دومین جلسه اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده، ما شاهد یک تحرک جدی از سوی کشورهای عضو این سازمان برای توقف این جنایات در آستانه ماه مبارک رمضان باشیم.

توجه به پیشنهادات ایران وضعیت کنونی غزه را تغییر خواهد داد

کنعانی در بخش دیگر صحبت‌های خود در این ارتباط گفت : ما در دومین نشست اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی پیشنهادات خود را در قالب ۶ بند ارائه کردیم و اگر این ۶ بند مورد توجه قرار بگیرد، ما شاهد تغییر وضعیت در بحران و وضعیت کنونی در غزه خواهیم بود.

وی در بخشی از صحبت‌های خود در این نشست تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در حال استفاده از ابزار گرسنگی برای تسلیم کردن مردم فلسطین است و درواقع از ابزار گرسنگی به عنوان ابزار جنگی علیه مردم فلسطین استفاده می‌کند.

گزارش کمیته به اصطلاح حقیقت‌یاب اقدام سیاسی انتقام‌جویانه از ملت ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد گزارش حقوق بشری منتشر شده علیه ایران از سوی کمیته به اصطلاح حقیقت‌یاب گفت: این یک اقدام سیاسی انتقام‌جویانه از ملت ایران و عقده‌گشایی از اغتشاشات سال گذشته است.

وی با بیان اینکه کشورهای پشت این موضوع با استفاده از ابزار حقوق بشر به دنبال اعمال فشار سیاسی و باج‌گیری از کشورهای مستقل هستند و این یک زنگ خطر برای کشورهای مستقل است، تاکید کرد: ایران به زورگویان باج نداده و نمی‌دهد و همانطور که بارها گفته‌ایم اقدام سیاسی با استفاده از ابزار حقوق بشر یک اقدام غیر سازنده است.

کنعانی تاکید کرد: این گزارش، یک اقدام سیاسی و باج‌خواهانه از سوی کشورهایی است که سابقه سیاهی در زمینه حقوق بشر دارند.

آمریکا به عنوان ناقض برجام صلاحیت اظهار نظر در خصوص فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در مورد ادعاهای نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران تصریح کرد: ایران در چارچوب تفاهمات حاصله و مدالیته مربوطه در حال همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و در این خصوص به منظور رفع برخی از ابهامات در حال همکاری با آژانس است و اظهارات بی اساس و غیر فنی تاثیری بر تصمیم و اراده ایران در این ارتباط ندارد.

وی تاکید کرد: آمریکا به عنوان ناقض برجام و بسیاری از مقررات حقوق بین‌الملل دارای صلاحیت و شایستگی برای اظهار نظر در خصوص فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با نگاه ایران در مورد سفر آتی رئیس‌جمهور ترکیه به عراق گفت : ما از توسعه مناسبات بین کشورهای همسایه استقبال می‌کنیم و این توسعه مناسبات را به نفع کشورهای منطقه می‌دانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار ترک در مورد روابط ایران و ترکیه نیز گفت: از سوی مقامات دو کشور ریل‌گذاری مناسبی برای ارتقای روابط فراهم شده است.

کنعانی با اشاره به سفر چندی پیش رئیس جمهور ایران به ترکیه و تفاهمات انجام شده در جریان این سفر گفت: این امیدواری وجود دارد که هر چه زودتر به هدف‌گذاری انجام شده در روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی و تجاری دست پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: ان‌شاءالله در سال آینده بتوانیم مناسبات دو کشور را در حوزه‌های مختلف گسترش بیشتری بدهیم.

افق‌های بهتری برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری با عراق پیش‌بینی می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با ادعاهای وزیر برق عراق مبنی بر اینکه این کشور در ارتباط با موضوع گاز به ایران بدهی ندارد و اگر بدهی هم وجود داشته باشد در ازای آن نفت سیاه به ایران پرداخت خواهد شد، خاطر نشان کرد: ضرورتی برای ورود به این موضوع نمی‌بینم.

وی تصریح کرد: روابط ما با عراق در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی گسترده است و ساز و کارهای شناخته شده و مشترکی برای گسترش این روابط تعریف شده است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما افق‌های بهتری را برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور پیش‌بینی و این موضوع را در راستای منافع دو کشور قلمداد می‌کنیم.

این خبر تکمیل می‌شود.

311311

منبع: khabaronline-1883048

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار