آوارگان غزه در اوج جنگ و قحطی، رمضان را جشن گرفته اند/ صدای موسیقی عربی در اردوگاه آوارگان/ زن فلسطینی: برای افطار غذا نداریم

الجزیره در مطلبی به یادآوری برخی زیبایی‌های غزه در ماه رمضان گذشته و پیش از جنگ پرداخته است.

آوارگان غزه در اوج جنگ و قحطی، رمضان را جشن گرفته اند/ صدای موسیقی عربی در اردوگاه آوارگان/ زن فلسطینی: برای افطار غذا نداریم

به گزارش خبرآنلاین سی‌ان‌ان، گزارش دردناکی منتشر کرده و در آن اشاره کرده است که مردم غزه در ماه رمضان امسال، روزه خود را با ضایعاتی که در زباله‌ها یافت می‌شود، افطار می‌کنند. خبری که می‌تواند جای خالی مداخلات دیگر کشورهای مسلمانان را عیان کند و نشان از کم‌کاری آنها برای کمک به مردم غزه داشته باشد.

روزنامه شرق نوشت: در این مطلب از کودک نوپایی که دمپایی قرمز پوشیده و در حال تزیین چادر برای آغاز ماه رمضان است، روایت شده است. هرچند این گزارش نیز روایتگر تصاویر زیبا از مردم فلسطینی است، زنانی که در آستانه غروب در حال پختن نان در زیر سایه درختان خرما هستند و صدای موسیقی عربی در اردوگاه پیچیده است. مردم آواره به گزارشگر می‌گویند برایشان مهم بوده که چادرشان را برای جشن رمضان امسال تزیین کنند. زمزمه پهپادهای اسرائیلی جشن را قطع می‌کند تا یادآوری کند که این روزها یک ماه رمضان معمولی در غزه برقرار نیست.

فلسطینی‌ها به سی‌ان‌ان گفته‌اند که جنگ، امید آنها برای برگزاری یک ماه روزه‌داری همراه با صلح، جشن‌ و عبادت در سال جاری را از بین برده است. برخی با این واقعیت دست و پنجه نرم می‌کنند که رزق و روزی کافی برای افطار پیدا نکنند.

بر اساس گزارش‌ها، کمبود مواد غذایی در شمال غزه بیشتر است. برخی می‌گویند از طلوع تا غروب آفتاب از خوردن غذا و آب خودداری می‌کنند نه به خاطر ماه رمضان، بلکه به این دلیل که چاره دیگری ندارند. کودکان ناامیدانه در زباله‌ها جست‌وجو می‌کنند و به دنبال تکه‌های غذا می‌گردند. در جنوب نیز فلسطینی‌ها می‌گویند که در انتظار حمله زمینی هستند. محمد حموده، یک از اعضای کادر درمان که در رفح آواره است، به سی‌ان‌ان گفت: «بسیاری از دوستان و عزیزان ما زیر آوار زنده به گور شدند. برخی از آنها قبلا مرده‌اند و برخی دیگر منتظر مرگ هستند. این روزها فوق‌العاده سخت است. ما احساس گناه می‌کنیم که هنوز زنده‌ایم».

23302

منبع: khabaronline-1885466

ارسال نظر

New Project اخرین اخبار
New Project پربیننده‌ترین اخبار