واشنگتن نگران است اشغالگران مرتکب «یک اشتباه استراتژیک» شوند

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نگران است که اشغالگران مرتکب یک «اشتباه استراتژیک بزرگ» شوند که تأثیر آن ممکن است با انکار «آسیب جدی» وارد شده به وجهه مخدوش رژیم صهیونیستی د سراسر جهان به دلیل جنگ غزه برای چندین نسل باقی بماند.

واشنگتن نگران است اشغالگران مرتکب «یک اشتباه استراتژیک» شوند

به گزارش ایسنا، بر اساس یادداشتی که توسط وزارت امور خارجه آمریکا صادر و توسط رادیو عمومی ملی (NPR) منتشر شده است، بیل روسو، دستیار وزیر امور خارجه که بر امور عمومی جهانی در وزارت خارجه نظارت می‌کند، در تماسی تلفنی در ۱۳ مارس به مقامات وزارت خارجه اسرائیل گفت که ایالات متحده و اسرائیل در نتیجه حمله‌ای که از حمایت مردمی برخوردار نیست با «مشکل اعتباری بزرگ» روبه‌رو هستند.

در این یادداشت آمده است: «به نظر می‌رسد اسرائیلی‌ها از این واقعیت غافل هستند که نه تنها در منطقه بلکه در سایر نقاط جهان شاید برای نسل‌ها با آسیب قابل توجه به وجهه خود مواجه هستند. ما نگران هستیم که اسرائیلی‌ها مرتکب یک اشتباه استراتژیک بزرگ در مخدوش کردن وجهه‌شان شوند.»

به گزارش ایسنا، در یادداشت وزارت امور خارجه آمریکا توصیه شده است که مقامات صهیونیست در این مورد «در بالاترین سطوح» تحت فشار قرار گیرند.

اختلافات فاحش بین دیدگاه‌های واشنگتن و تل‌آویو منعکس کننده شکاف فزاینده بین اشغالگران و بزرگترین متحدش در مورد رفتار رژیم صهیونیستی در جنگ است، زیرا غیرنظامیان فلسطینی با بمباران مداوم، آوارگی جمعی و گرسنگی شدید روبه‌رو هستند.

این اختلاف روز جمعه زمانی که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تل‌آویو دیدار کرد، عمیق‌تر شد به طوریکه بلینکن از نتانیاهو خواست که در شهر رفح عملیات انجام ندهد.

بلینکن هشدار داد: «این حمله خطر کشتن غیرنظامیان بیشتر، خطر ایجاد هرج و مرج بیشتر در ارائه کمک‌های بشردوستانه و خطر انزوای بیشتر اسرائیل در سراسر جهان و به خطر انداختن امنیت و جایگاه بلندمدت آن را در پی دارد.»

اما نتانیاهو گفت که اسرائیل عملیات رفح را بدون حمایت آمریکا در صورت لزوم انجام خواهد داد.

بر اساس یادداشتی که هفته گذشته توسط NPR به دست آمد، امانوئل نهشون، معاون مدیر کل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، با ارزیابی آمریکایی‌ها مبنی بر مخدوش شدن وجهه جهانی اشغالگران مخالف بود. او ادعا کرد که نظرسنجی‌های عمومی نشان می‌دهند که «اکثریت خاموش» مردم در ایالات متحده و اروپا همچنان به حمایت از اسرائیل ادامه می‌دهند و او برنامه TikTok را که به ادعای او محتوای طرفدار فلسطینی‌ها دارد را به دلیل برانگیختن جوانان علیه اشغالگران سرزنش کرد.

دولت اشغالگر از اینفلوئنسرها خواسته تا به هدف قرار دادن کاربران رسانه‌های اجتماعی در ایالات متحده و اروپا کمک کنند تا با آنچه آن را «انکار (..) اقدامات حماس در هفت اکتبر» توصیف کرده، مقابله کنند.

در این یادداشت آمده است که اسرائیل در حال برنامه ریزی کمپینی مشابه در شبکه‌های اجتماعی به زودی در مصر، اردن و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است.

بر اساس خلاصه‌ای از گفت‌وگو در یادداشت وزارت خارجه آمریکا، مقامات وزارت خارجه رژیم صهیونیستی گفتند که «بخش روشن» حمله هفت اکتبر این است که اکنون به اسرائیل اجازه می‌دهد دوستان واقعی خود را بشناسد.

این در حالی است که نیروهای اشغالگر از هفتم اکتبر گذشته تجاوزات ویرانگری را از طریق زمین، دریا و هوا به نوار غزه آغاز کرده و ۳۲ هزار و ۷۰ شهید که اکثر آنها کودک و زن بودند و ۷۴ هزار و ۲۹۸ مجروح و تخریب و ویرانی بی‌نهایت برجای گذاشته‌اند.

310310

منبع: khabaronline-1887244

ارسال نظر