اسرائیل ؛ جنجال معافیت طلبه های یهودی از سربازی / تهدید یک وزیر به استعفا

طلبه های مدارس دینی یهودی می گویند به جای سربازی، 3 سال مشغول تحصیل دینی می شوند.

اسرائیل ؛ جنجال معافیت طلبه های یهودی از سربازی / تهدید یک وزیر به استعفا

به گزارش خبرآنلاین، یک وزیر عضو شورای جنگ دولت اسرائیل تهدید کرد در صورت تصویب ادامه معافیت طلبه های دینی یهودی و یهودیان متدین مذهبی از سربازی اجباری، از کابینه خارج خواهد شد.

بنی گانتز وزیر عضو شورای اضطراری جنگ تهدید کرد در صورت تصویب ادامه معافیت طلبه ها و اعضای مدارس دینی یهودی از رفتن به سربازی اجباری ، کابینه را ترک خواهد کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، بنی گانتز وزیر دفاع سابق اسرائیل، از مخالفان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل است. او بعد از آغاز جنگ اسرائیل علیه حماس در 7 اکتبر / 15 مهر گذشته، به شورای جنگ دولت اسرائیل پیوست. وی بخشی از ائتلاف تشکیل دهنده دولت اسرائیل نیست به همین دلیل خروج او از شورای جنگ، منجر به سرنگونی کابینه نتانیاهو نمی شود.

یک یهودی افراطی مذهبی در 2 ژانویه 2024 در محله یهودیان مذهبی Mea Shearim در شهر قدس/ اورشلیم قدم می زند.
عکس: خبرگزاری فرانسه
عکس - یک مرد یهودی افراطی مذهبی در 2 ژانویه 2024 در محله یهودیان مذهبی Mea Shearim در شهر قدس/ اورشلیم قدم می زند.خبرگزاری فرانسه


پارلمان اسرائیل قرار است در هفته آینده طرح ادامه معافیت طلبه ها و اعضای مدارس دینی یهودی از رفتن به سربازی اجباری و نیروهای ذخیره را بررسی و به احتمال زیاد، تصویب کند.

با این حال اکثریت اعضای دولت اسرائیل موافق ادامه معافیت هستند. دولت فعلی اسرائیل، راست گراترین و تندروترین کابینه تاریخ اسرائیل است. اکثر اعضای دولت فعلی اسرائیل به احزاب راست و مذهبی نزدیک هستند.

گانتز در یک کلیپ ویدیویی گفت: "اگر قانون خدمت اجباری به شکل فعلی تصویب شود ما نمی‌توانیم اعضای دولت باشیم".

وی افزود: اگر کنست (پارلمان) این قانون را تصویب کند من و شرکایم (در حزب" اردوگاه ملی" به رهبری او) نمی توانیم اعضای شورای اضطراری (شورای جنگ) باشیم.

گانتز گفت "اگر این قانون به نوعی تصویب شود، به طور کلی به وحدت و امنیت کشور و به طور خاص در زمان جنگ آسیب می رساند".

گانتز ادامه داد: "قانون خدمت اجباری اسرائیل که دولت به دنبال تصویب آن است، یک اشتباه اخلاقی بزرگ است که شکاف عمیقی را در درون (جامعه ما) ایجاد می کند، در زمانی که ما باید با هم در برابر دشمنان خود بجنگیم."

اوایل روز یکشنبه، یائیر لاپید، رهبر جناح مخالف در اسرائیل به شدت از پیش نویس قانون سربازی انتقاد کرد و آن را بازتابی از "هولناک ترین دولت در تاریخ اسرائیل" دانست.

آرشیوی - شماری از افراد حریدیم در اسرائیل

آرشیوی - شماری از افراد حریدیم در اسرائیل

دولت اسرائیل به نخست وزیری بنیامین نتانیاهو به دنبال تصویب پیش نویس قانون ادامه معافیت حریدیم (طلبه ها و اعضای مدارس دینی یهودی) از سربازی اجباری و افزایش دوره سربازی اجباری از 32 ماه به 36 ماه است.

به دنبال این طرح، دوباره بحث و جنجال ها درباره معافیت سربازی حریدیم ها از سرگرفته شد.

خاخام اعظم اسرائیل قبلا تهدید کرد اگر ما را مجبور کنند به ارتش بپیوندیم، همه ما اسرائیل را ترک خواهیم کرد.

خاخام اعظم اسرائیل "اسحاق یوسف" در درس هفتگی تورات خود در شهر قدس/ اورشلیم گفته بود: "اعضای قبیله لاوی از خدمت در ارتش معاف هستند و تحت هیچ شرایطی به خدمت سربازی نمی روند. اگر این اتفاق بیافتد همه ما به خارج از کشور می رویم".در روزها و هفته های اخیر، تجمعات و اعتراضاتی از سوی موافقان و مخالفان این معافیت در اسرائیل برگزار شده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت هزاران اسرائیلی در روزهای گذشته به خیابان ها آمدند و خواستار حضور مردان یهودی افراطی مذهبی در سربازی ارتش شدند. شورای جنگ اسرائیل تحت تأثیر اختلافات مداوم به فعالیت خود ادامه می دهد. اختلافاتی که پنج ماه پس از آغاز جنگ غزه منجر به افزایش شکاف در جامعه و محافل سیاسی اسرائیل شده است.

یهودیان متدین تندرو، یهودیان طلبه و اعضای مدارس دینی خواستار حق تحصیل در مؤسسات دینی به جای 3 سال سربازی اجباری در ارتش هستند. برخی می گویند سبک زندگی مذهبی آنها ممکن است با هنجارها و سنت های نظامی در تضاد باشد.

یهودیان مذهبی تندرو 13 درصد از جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند، درصدی که انتظار می رود به دلیل نرخ بالای زاد و ولد در میان آنها تا سال 2035 به 19 درصد افزایش یابد.

مقامات گفتند که پیش نویس قانون سربازی تا زمانی که دولت آن را تایید نکند، برای تصویب به پارلمان ارسال نخواهد شد، روندی که ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد.

بنی گانتز

بنی گانتز وزیر در دولت اسرائیل

در سال 2018، دادگاه عالی اسرائیل قانون معافیت از سربازی اجباری برای مردان یهودی مذهبی را باطل کرد و به لزوم تقسیم بار خدمت سربازی در میان همه اعضای جامعه اسرائیل اشاره کرد.

فوریه گذشته، نتانیاهو متعهد شد که دولتش راهی برای پایان دادن به معافیت یهودیان افراطی مذهبی از سربازی در مواجهه با فشارهای سیاسی که آینده ائتلاف حاکم او را تهدید می کند، بیابد.

وزیر دفاع فعلی اسرائیل (یوواف گالانت) خود نیز مخالف این ادامه معافیت است و از لغو آن حمایت می کند.

وزیر دفاع اسرائیل خواستار سربازی رفتن طلبه های مدارس دینی یهودی شد. طلبه های مدارس مذهبی یهودی اما به شدت با این موضوع مخالفت و تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند که به درگیری با پلیس اسرائیل کشیده شد.

سربازی برای همه شهروندان اسرائیلی بالای 18 سال اجباری است. دختران 24 ماه و پسران 36 ماه باید به سربازی بروند. همه شهروندان غیریهودی اسرائیل (به جز دروزها) و یهودیان طلبه مدارس مذهبی از سربازی معاف هستند.

حریدیم به افراد یهودی تندرو مذهبی گفته می شود که سعی می کنند در زندگی خود آموزه های سختگیرانه دین یهود را به طور کامل و دقیق رعایت کنند. اکثر آنها بیشتر وقت خود را به عبادت و دعا و مطالعه تورات و متون مذهبی می گذرانند و در محله های خاص خود زندگی می کنند.

آنها می گویند فقط یک شغل دارند و آن این است که تورات و دین یهود را مطالعه و تحصیل کنند. به نوشته رسانه های غربی، انها وقت و انرژی خود را صرف یادگیری تورات می کنند که معتقدند از یهودیان و دولت شان در برابر همه خطرات، محافظت می کند و این کمتر از تفنگ به دست گرفتن نیست.

بنی گانتز و نتانیاهو


احزاب اقشار مذهبی یهودی در اسرائیل از نفوذ زیادی در اسرائیل برخوردار هستند که آنها را قادر می سازد از سربازی رفتن معاف باشند.

این امتیاز باعث ایجاد تنش در میان سایر اقشار جامعه اسرائیل شده است. به ویژه اینکه هم اکنون که ارتش اسرائیل از 5 ماه قبل تاکنون درگیر دو جنگ و درگیری نظامی در شمال و جنوب (غزه) است. ارتش اسرائیل برای این جنگ ها علاوه بر سربازان وظیفه از نیروهای ذخیره هم استفاده می کند. جنگ کنونی یکی از طولانی ترین و کم سابقه ترین جنگ های ارتش اسرائیل است که به لحاظ نیروی انسانی فشار زیادی را بر ارتش آورده است.

موضوع سربازی افراد حریدم در ارتش یکی از موضوعات حساس و پرتنش در اسرائیل است زیرا سکولارها در جامعه اسرائیل، مخالف معافیت حریدیم از خدمت اجباری سربازی و اعطای امتیازات بیشتر به آنها نسبت به دیگران هستند.

310310

منبع: khabaronline-1888057

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار