باراک: قطعنامه شورای امنیت بحران عمیق در روابط با آمریکا را نشان داد

نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی امروز (دوشنبه) در واکنش به استفاده نکردن آمریکا از حق وتو علیه قطعنامه شورای امنیت برای آتش‌بس فوری در نوار غزه، این اقدام را نشانه «بحران عمیق» در روابط تل‌آویو و واشنگتن ارزیابی کرد.

باراک: قطعنامه شورای امنیت بحران عمیق در روابط با آمریکا را نشان داد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری «سما»، «ایهود باراک» اظهار داشت: قطعنامه شورای امنیت منعکس کننده یک بحران عمیق در روابط ما با آمریکا است.

وی گفت: تنها برگزاری انتخابات فوری می‌تواند اسرائیل را از بحرانی بسیار عمیق تر نجات دهد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه، سرانجام پس از چند ماه جنگ در غزه در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا ایالات متحده آمریکا به عنوان عضو دائم این شورا، رای ممتنع داد و به این ترتیب قطعنامه برقراری آتش بس در غزه به تصویب رسید.

تصویب این قطعنامه واکنش شدید اللحن برخی مقام‌های رژیم صهیونیستی را به همراه داشت.

«ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در این باره گفت: قطعنامه شورای امنیت ثابت می‌کند که سازمان ملل و دبیرکل آن یهودی ستیز هستند و حماس را تشویق می‌کنند.

«یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز در این باره اعلام کرد: توقف جنگ در غزه امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد و ممکن است ما را به جنگ در شمال (جبهه لبنان) نزدیک کند.

گالانت افزود: به کاخ سفید خواهم گفت که در همه جا از جمله مکان‌هایی که تا بدین لحظه وارد آن نشده‌ایم، علیه حماس عمل خواهیم کرد.

وی مدعی شد: هیچ حق اخلاقی برای توقف جنگ در غزه تا زمانی که گروگان‌ها (اسرای صهیونیست در نوار غزه) را برگردانیم وجود ندارد.

به گزارش ایرنا از سازمان ملل، ۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ارائه شده توسط اعضای غیردائم این شورا برای برقراری آتش بس فوری در غزه رای مثبت دادند و از آن حمایت کردند.

قطعنامه تصویب شده بر ضرورت برقراری آتش‌بس فوری طی ماه مبارک رمضان، احترام طرفین به آن و منتهی شدن این آتش‌بس به آتش‌بس پایدار تاکید دارد.

قطعنامه شورای امنیت همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه اسرا و تضمین دسترسی به کمک‌های بشردوستانه است.

این قطعنامه همچنین از هر دو طرف می‌خواهد بر اساس قوانین بین‌المللی به تعهدات خود در قبال اسرا عمل کنند

310310

منبع: khabaronline-1888140

ارسال نظر