وتوی روسیه به نفع پیونگ یانگ؛ قدرت‌های بزرگ باید از خفه کردن کره شمالی دست بردارند

روسیه روز جمعه اعلام کرد که قدرت‌های بزرگ به رویکرد جدیدی در قبال کره شمالی نیاز دارند و ایالات متحده و متحدانش را به تشدید تنش‌های نظامی در آسیا و تلاش برای «خفه کردن» این کشور منزوی متهم کرد.

وتوی روسیه به نفع پیونگ یانگ؛ قدرت‌های بزرگ باید از خفه کردن کره شمالی دست بردارند

به گزارش خبرآنلاین به نقل از یورونیوز روسیه قطعنامه سالانه تمدید هیئت کارشناسان نظارت بر اجرای تحریم‌های بلندمدت سازمان ملل متحد را علیه کره شمالی به دلیل برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک این کشور وتو کرد.

اقدام مسکو که ضربه‌ای به اجرای مجموعه تحریم‌های سازمان ملل متحد پس از انجام اولین آزمایش هسته‌ای پیونگ‌یانگ در سال ۲۰۰۶ است، نشان‌دهنده‌ منفعتی است که کیم جونگ اون با نزدیک شدن به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در بحبوحه جنگ اوکراین به دست آورده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، گفت: «برای ما واضح است که شورای امنیت سازمان ملل متحد دیگر نمی‌تواند از الگوهای قدیمی در قبال مشکلات شبه جزیره کره استفاده کند.»

وی گفت که ایالات متحده در حال دامن زدن به تنش‌های نظامی است، تحریم‌های بین‌المللی وضعیت امنیتی را بهبود نبخشیده است و برای مردم کره شمالی پیامدهای شدید انسانی به همراه داشته است.

او گفت که ایالات متحده و متحدانش به روشنی نشان داده‌اند که علاقه آن‌ها فراتر از «خفه کردن» جمهوری دموکراتیک خلق کره با تمام ابزارهای موجود نیست و حل و فصل مسالمت آمیز اصلاً در دستور کار قرار ندارد.

وتوی روسیه به عنوان یک نقطه عطف در رژیم تحریم‌های بین‌المللی علیه کره شمالی که در سال ۱۹۴۸ با حمایت اتحاد جماهیر شوروی سابق و در زمانی که جمهوری کره از حمایت ایالات متحده برخوردار بود، تشکیل شد، دیده می‌شود.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، کره شمالی تنها کشوری است که در قرن بیست و یکم آزمایش‌های هسته‌ای انجام داده است. این آزمایش‌ها در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۳، دوبار در ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ انجام شده‌اند.

روسیه می‌گوید کار این کارشناسان نه عینی و نه بی‌طرفانه بوده و به ابزاری برای غرب تبدیل شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: «گروه کارشناسان کمیته ۱۷۱۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد، تمام معیارهای عینیت و بی‌طرفی را که باید ویژگی‌های جدایی‌ناپذیر مأموریت آن‌ها باشد، از دست داده است.»

او گفت: «این کارشناسان به ابزاری فرمان‌بردار برای مخالفان ژئوپولیتیک جمهوری دموکراتیک خلق کره تبدیل شده‌اند. حفظ آن به این شکل فایده‌ای ندارد.»

این وتو نشان می‌دهد که جنگ اوکراین، که عمیق‌ترین بحران در روابط روسیه با غرب از زمان بحران موشکی کوبا در ۱۹۶۲ را رقم زد، چگونه همکاری قدرت‌های بزرگ را در سایر مسائل مهم جهانی تضعیف کرده است.

از زمانی که پوتین در سال ۲۰۲۲ دستور حمله تمام‌عیار به اوکراین را صادر کرد، مسکو تلاش کرده است تا تجدید حیات روابط خود - از جمله روابط نظامی - با پیونگ‌یانگ را به نمایش بگذارد.

واشنگتن می‌گوید کره شمالی موشک‌هایی را در اختیار روسیه قرار داده که علیه اوکراین استفاده می‌شود، ادعایی که از سوی کرملین و پیونگ‌یانگ رد شده است.

برای پوتین، که می‌گوید روسیه در نبردی حیاتی با غرب بر سر اوکراین گرفتار شده است، جلب نظر کیم به او اجازه می‌دهد تا واشنگتن و متحدان آسیایی‌اش را آزار دهد و در عین حال، تدارکات قابل توجهی از توپخانه برای جنگ اوکراین به دست آورد.

برای کیم، که تعهد کرده تولید سلاح‌های هسته‌ای را برای مقابله با آنچه تحریکات آمریکا می‌خواند، تسریع کند، روسیه متحدی قدرتمند با ذخایر عظیم از فناوری‌های پیشرفته موشکی، نظامی، فضایی و هسته‌ای است.

ماریا زاخارووا گفت روسیه به دنبال راه‌حلی میانه بود که بر اساس آن تحریم‌ها طی دوره‌های زمانی مشخص مورد بازنگری قرار می‌گرفت، هرچند این پیشنهاد با «خصومت» واشنگتن مواجه شده بود.

وی گفت: «ما از طرف‌های ذیربط می‌خواهیم از اقدامات تشدیدکننده خودداری کنند و برای یافتن راه‌های کاهش تنش و در نظر گرفتن اولویت‌های امنیتی شناخته‌شده، رویکرد خود را بازتعریف کنند.»

311311

منبع: khabaronline-1889289

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار