ترکیه خرید جنگنده‌های F-۱۶ آمریکا را کاهش می‌دهد

رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش دادند که خریداری هواپیماهای جنگنده F-۱۶ آمریکا توسط آنکارا به دلیل پروژه تولید جنگنده‌های نسل‌پنجمی بومی آن کاهش می‌یابد.

ترکیه خرید جنگنده‌های F-۱۶ آمریکا را کاهش می‌دهد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایسنا، رسانه‌های ترکیه، امروز (شنبه) گزارش دادند که خریداری هواپیماهای جنگنده F-۱۶ آمریکا ممکن است به دلیل پروژه ساخت نسل پنجم جنگنده‌های بومی ترکیه موسوم به «کاآن» کاهش بیابد.

روزنامه ملیت ترکیه در این باره گزارش داد که ترکیه پیشتر، درخواست خرید ۴۰ جنگنده F-۱۶ و ارتقای ۷۹ جنگنده موجود و مهمات و تجهیزات را به آمریکا داده بود. اما خریداری این موارد به دلیل پروژه کاآن کاهش خواهد یافت.

این روزنامه همچنین گزارش داد که آنکارا با شرط واشنگتن برای دریافت جنگنده‌های F-۳۵ در ارتباط با کنار گذاشتن سامانه‌های دفاع هوایی S-۴۰۰ خریداری شده از روسیه مخالفت کرده است.

جنگنده کاآن که اولین هواپیمای جنگی نسل پنجم ساخت ترکیه است، اولین پرواز خود را در ماه فوریه انجام داد.

خبرگزاری آناتولی در این باره گزارش داد که آنکارا هدف تبدیل شدن به یکی از کشورهای تولیدکننده هواپیماهای جنگی را دنبال می‌کند.

«رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه گفت که این هواپیماهای جنگنده تا پایان سال ۲۰۲۸، برای استفاده نیروی هوایی ترکیه آماده خواهند شد.

کشورهایی که جنگنده‌های نسل پنجمی ساخت داخل دارند، شامل روسیه (Su-۵۷ and Checkmate)، آمریکا (F-۲۲ and F-۳۵) و چین (J-۲۰) هستند.

311311

منبع: khabaronline-1889610

ارسال نظر