ایهود باراک: عملکرد نتانیاهو در جنگ فاجعه‌بار است/«بی‌بی» شایسته نخست‌وزیری نیست

نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در سخنانی مدیریت جنگ توسط نخست‌وزیر فعلی این رژیم را مدیریتی «شکست خورده» و «فاجعه‌بار» توصیف کرد.

ایهود باراک: عملکرد نتانیاهو در جنگ فاجعه‌بار است/«بی‌بی» شایسته نخست‌وزیری نیست

به گزارش خبرآنلاین، «ایهود باراک» نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در این باره اظهار کرد: زمانی که اسرا و آوارگان را به خانه‌هایشان برگردانیم و اسرائیل به مسیر عادی خود بازگردد، در جنگ پیروز خواهیم شد.

وی گفت: ما باید در اسرع وقت این کار را انجام دهیم و قبل از اینکه به دست کسانی به رهبری بنیامین نتانیاهو به پرتگاه کشیده شویم، این کار را انجام دهیم؛ او مسئول، مقصر و متهم است.

ایهود باراک در یادداشتی که توسط شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی منتشر شد، اذعان کرد: در این جنگ، سه شکست برای اسرائیل رقم خورده است.

به گزارش ایسنا، وی در این باره تصریح کرد: شکست نخست اینکه نتیجه روشن رهبری نتانیاهو فاجعه‌آمیز به نظر می‌رسد. شش ماه از جدی‌ترین شکست تاریخ اسرائیل با ۱۲۰۰ کشته و ۲۵۰ اسیر در غزه می‌گذرد. در نتیجه این تحولات این توهم که اسرائیل می‌تواند در محیطی سخت و دشوار مانند «خاورمیانه» بدون اتخاذ هیچ تصمیم دشوار و دردناکی حرکت کند، فرو ریخته است.

وی ادامه داد: دومین شکست نیز این است که جنگ تاکنون صدها کشته و هزاران مجروح، معلول و بیمار روانی بر جای گذاشته است و پیروزی همچنان چند ماه با ما فاصله دارد و جنگ غزه به بن‌بست و سردرگمی تبدیل شده است. آواره‌ها در شمال رها شده‌اند. جنگ فرسایشی می‌تواند هر لحظه به یک جنگ همه‌جانبه با حزب‌الله گسترش یابد. در کرانه باختری، احتمال انتفاضه سوم وجود دارد. در مورد روابط با آمریکا نیز باید بگوییم که به پایین‌ترین حد بی‌سابقه رسیده است و خصومت شدیدی میان نتانیاهو و جو بایدن وجود دارد.

باراک همچنین اضافه کرد: سوم اینکه، مسیر استراتژیک جنگ توخالی و خطرناک است؛ چراکه نتانیاهو در هیچ موضوعی نه درباره رفح، نه اسرا، نه کمک‌های بشردوستانه، نه شمال و حزب‌الله، نه فردای جنگ و نه روابط با آمریکا تصمیم راهبردی اتخاذ نمی‌کند.

این مقام سابق صهیونیست همچنین افزود: از آنجایی که «بی‌بی» (نتانیاهو) را به خوبی می‌شناسم، اطمینان دارم که او امروز به هیچ‌وجه شایسته پست نخست‌وزیری نیست، آن هم در شرایطی که امروز این‌طور از شکست اسفبار او در مدیریت جنگ توسط اسرائیل صحبت می‌شود.

مقاومت فلسطین به رهبری حماس در سپیده‌دم هفتم اکتبر عملیات منحصر به فردی را با حمله به شهرک‌های صهیونیست‌نشین منطقه «غلاف غزه» آغاز کرد و ده‌ها صهیونیست را به اسارت گرفت. کارشناسان این عملیات را یک شکست راهبردی برای رژیم صهیونیستی و ارتش «افسانه‌ای» ادعایی آن ارزیابی می‌کنند.

عملیات «طوفان الاقصی» مقاومت فلسطین در کنار دستاوردهای نظامی، منجر به نمایان شدن کوه یخ اختلافات سیاسی میان مقامات رژیم صهیونیستی شده است؛ طوری که کمتر روزی را می‌توان دید که صهیونیست‌ها به یکدیگر نمی‌تازند.

310310

منبع: khabaronline-1890847

ارسال نظر