اسلامی: بتن‌ریزی نیروگاه کارون امسال انجام می‌شود/ بخشی از مگاپروژه امیدآفرینی برای مردم هستیم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مهمترین کار ما در بخش پرتودهی است. سامانه‌هایی را که طراحی کرده‌ایم را راه اندازی می کنیم؛ ۱۲ قطب طراحی شده امسال زودتر راه اندازی می‌شوند.

اسلامی: بتن‌ریزی نیروگاه کارون امسال انجام می‌شود/ بخشی از مگاپروژه امیدآفرینی برای مردم هستیم

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایسنا محمد اسلامی در نشست خبری به مناسبت هجدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای گفت: در سال ۱۴۰۰ گفتیم تلاش می‌کنیم هیاهوی هسته‌ای را از بین ببریم و توسعه و پیشرفت هسته‌ای را در همه زمینه‌ها شتاب بدهیم و تاثیر آن را در زندگی مردم و اقتدارمان نشان دهیم.

وی افزود: در گام اول ریل گذاری برای تحقق این جهت‌گذاری را انجام دادیم و سند راهبردی را تدوین و تصویب کردیم. در همین راستا در ۱۴۰۱ شاهد بودید ۱۵۹ دستاورد دانشی و صنعتی را معرفی کردیم. در ۱۴۰۲ همین رویکرد پر شتاب ادامه داشت و دستاوردهای ما ۱۵۰ دستاورد بود که طی سال رونمایی شده یا از این تاریخ به بعد معرفی می‌شوند. در سال گذشته در راستای توسعه زیرساخت‌های پژوهشی و شتاب دادن تجاری‌سازی صنعت هسته‌ای اقدامات قابل توجه داشتیم و به طور مشخص حجم فعالیت‌ها در پرتودهی دو نیم برابر سال ۱۴۰۱ بود و این برای ما بسیار مهم بود چون پرتودهی در سلامت و امنیت غذایی و زیست محیطی تاثیر دارد. همچنین یکی از مواردی که در سال گذشته شاهد بودیم اقدام موثر در حوزه‌های هسته‌ای کلیه صنایع کشور بود که به خاطر تحریم‌ها حتی تعمیرات این اقلام را هم انجام نمی‌دادند و سازمان با ساخت تجهیزات تمام ایرانی این دغدغه را حل کرده است.

وی ادامه داد: در پزشکی و رادیودارو پانزده دستاورد جدید را ثبت کردیم که می‌توان ادعا کرد سازمان در رده سوم دنیا در این بخش حرکت می‌کند. رادیوداروهای ما از جنس درمانی است که تومورهای سرطانی از جمله پروستات را بهبود می‌بخشد.

وی گفت در سال گذشته کلینیک های زخم را افتتاح کردیم که فوق العاده اثربخش هستند و در سه بیمارستان در تهران فعالیت‌ها آغاز شده و با توجه به الزامی که هست اگر واحدهای درمانی مقدمات را فراهم کنند آمادگی داریم تا پنجاه مرکز درمان زخم که عمدتا زخم بسترو دیابت است را پشتیبانی کنیم.

اسلامی با اشاره به راه اندازی سامانه جت پلاسمایی که برای درمان زخم استفاده می‌شود گفت: در ۱۴۰۲ رونمایی شد و الان در اتاق عمل است که فاز بالینی خودش را طی کرده است و می‌توانیم در سراسر کشور گسترش دهیم تا به کمک درمان انواع سرطان ها بیاید.

اسلامی گفت که ما توانستیم از پلاسما برای تصفیه فاضلاب‌های صنعتی و شیرابه پسمان‌های شهری استفاده کردیم و با توافق با دستگاه‌های مربوطه این دو دستاورد در سال جاری به سمت تحقق پیش می‌رود.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت که در سال جاری مهمترین کار ما در بخش پرتودهی است و سامانه‌هایی طراحی شدند که از ماه اردیبهشت اقدام به افتتاح سامانه‌های پرتودهی در سطح کشور می‌کنیم.

اسلامی گفت الان کار در نیروگاه های ۲ و ۳ و سایر نیروگاه‌ها در سواحل مکران که شامل خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان می‌شود، آغاز شده است. اقداماتی از جمله تهیه زمین و مطالعات تفصیلی و تجهیز و آماده‌سازی کارگاه‌ها را آغاز کردیم. در خوزستان نیروگاه کارون را داریم و امسال اولین بتن‌ریزی نیروگاه کارون را خواهیم داشت. همچنین نیروی فعال در نیروگاه بوشهر به زودی به پنج هزار نفر می‌رسد و اولین بتن ریزی واحد سوم نیروگاه بوشهر را در یک مراسم ویژه با همکار خارجی در اردیبهشت انجام می‌دهیم.

اسلامی با اشاره به اینکه امسال پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان انرژی اتمی است از شهدای هسته‌ای یاد و از همه روسای سازمان از ابتدا تا امروز قدرانی کرد و گفت آن‌چه که ما در حال گسترش آن هستیم زحمات این افراد است و در یک مراسم ویژه پنجاهمین سالگرد را در هفته‌ها و ماه‌های آینده برگزار می‌کنیم.

وی همچنین درباره اولین کنفرانس هسته‌ای بین المللی که توسط انجمن هسته ای کشور در اردیبهشت سال جاری در اصفهان برگزار می‌شود، اظهار کرد: این اولین کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای است و امیدواریم با ارایه قابلیت‌های علمی و فناورانه هسته‌ای در حوزه‌های مختلف بتوانیم روایت‌های ظالمانه و غیرواقعی را با حضور شرکت‌کنندگان خارجی از بین ببریم. همان طور که رییس‌جمهور گفتند مگاپروژه دولت سیزدهم، در ۱۴۰۳ امیدآفرینی برای مردم با کار واقعی و موثر باشد تا مردم نسبت به آن حس مثبت داشته باشند و ما خود را بخشی از این مگاپروژه می‌دانیم.

اسلامی با اشاره به نقش رسانه‌ها در معرفی و حمایت از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته ای تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی یک وجه تمایز با سایر دستگاه‌ها دارد و آن این است که حوزه کار ما و فعالیت ما در انحصار مطلق استعماری است و آنها برنمی‌تابند ما فناوری هسته‌ای را مستقل گسترش دهیم و مزاحمت‌هایی ایجاد کردند که البته به لطف الهی کارساز نبوده و کشور پیشرفت خود را در حوزه هسته‌ای دنبال کرده است.

311311

منبع: khabaronline-1892729

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار