سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: خواهان افزایش تنش‌ها در منطقه نیستیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پی پاسخ تنبیهی ایران به اسرائیل با عنوان عملیات نظامی «وعده صادق» بار دیگر بر حمایت از تل آویو تاکید کرد اما در عین حال گفت که واشنگتن در حال گفتگو با متحدان و شرکاری خود برای کاهش تنش هاست و خواهان افزایش و تشدید تنش نیستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: خواهان افزایش تنش‌ها در منطقه نیستیم

به گزارش خبرآنلاین، «متیو (مت) میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن دی سی افزود: آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا به گفتگوهای خود با مقامات اسرائیلی و همچنین قطری و کویتی ادامه می دهد. پیام ما در همه این گفتگوها یکسان است مبنی بر اینکه ما خواهان افزایش تنش ها نیستیم.

وی با تکرار حمایت آمریکا از اسرائیل درباره واکنش این رژیم به عملیات وعده صادق ایران مدعی شد: اسرائیل به صورت مستقل تصمیم می گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال مدعی شد: ما از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ نگران تشدید تنش ها بودیم. بدون شک با اقدام ایران در این هفته, این کشور تنش ها را افزایش داد. تا زمانی که جنگ در غزه ادامه داشته باشد, شرایط عادی نخواهد شد.

به گزارش ایرنا؛ میلر همچنین درباره ارسال پیام از سوی آمریکا به ایران در پایان هفته میلادی قبل مدعی شد که آمریکا اخیرا پیامی به ایران نداده است و «گزارش ها در این خصوص صحت ندارند. ایران به صورت مکرر جهان را در این زمینه گمراه کرده است. »

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین درباره سفر آتی حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران به نیویورک گفت که فکر نمی کند دیداری با وزیرخارجه ایران هنگام سفر او به آمریکا باشد.

میلر درباره حضور وزیر خارجه ایران در آمریکا نیز گفت: ما به تعهدات خود به عنوان میزبان سازمان ملل عمل می کنیم. به دیپلمات های کشورهای مختلف حتی کشورهایی که با آنها اختلافات جدی داریم، روادید می دهیم تا در سازمان ملل حضور یابد. اما ما می توانیم رفت و آمد آنها را به شدت محدود کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بدون اعلام جزئیات اعلام کرد که آمریکا محدودیت‌های سفر بیشتری را برای وزیر خارجه ایران که برای نشستی در سازمان ملل در نیویورک خواهد بود، اعمال خواهد کرد.

همزمان شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا به نقل از یک منبع آگاه ادعا کرد که آمریکا رفت و آمد حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و هیات همراه وی را در حالی که این هفته در نیویورک خواهند بود، محدود خواهد کرد.

سی ان ان به نقل از منبع آگاه خود مدعی شد: سفر امیرعبداللهیان و هیات ایرانی به هفت بلوک شمالی-جنوبی و یک بلوک غربی در اطراف مقر سازمان ملل در منهتن، نمایندگی ایران در سازمان ملل، محل اقامت نماینده دائم ایران در سازمان ملل، شش بلوک اطراف کوئینزبورو پلازا در شهر لانگ آیلند و دسترسی به فرودگاه بین المللی جان اف کندی با استفاده از یک مسیر رانندگی خاص محدود خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شنبه شب ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ با انتشار اطلاعیه ای، آغاز عملیات «وعده صادق» و شلیک ده‌ها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی و مواضع رژیم اسرائیل را در پی انتقام از تل آویو در حمله موشکی این رژیم به کنسولگری ایران در سوریه و شهادت ۷ تن از مستشاران و افسران نظامی تهران در دمشق اعلام کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه، اهداف معینی در داخل سرزمین‌های اشغالی را با شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز اعلام کرد: اقدام نظامی ایران بر اساس بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد در خصوص دفاع مشروع در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق بود.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه ای اعلام کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اِعمال حق ذاتی دفاع مشروع مصرح در ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم صهیونیستی و به شهادت رساندن مستشاران رسمی نظامی ایران که به دعوت دولت سوریه در این کشور مشغول فعالیت بودند و به ویژه حمله نظامی مورخ ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق، در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ مجموعه ای از حملات نظامی علیه پایگاه‌های نظامی این رژیم را به انجام رساندند.

وزارت خارجه ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید مجدد بر پایبندی خود نسبت به اصول و اهداف منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل، بر عزم خویش برای دفاع قاطع از حاکمیت، تمامیت سرزمینی و منافع ملی خود در برابر هرگونه استفاده غیرقانونی از زور و تجاوز تأکید می‌کند. توسّل جمهوری اسلامی ایران به اقدامات دفاعی در اِعمال حق دفاع مشروع، نشان دهنده رویکرد مسئولانه ایران نسبت به صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی در زمانی است که اقدامات غیرقانونی و نسل‌کُشی توسط رژیم آپارتاید اشغالگر صهیونیستی علیه ملت فلسطین و تجاوزات نظامی مکرر این رژیم علیه دولت‌های همسایه و آتش افروزی در منطقه و فراتر از آن ادامه دارد. جمهوری اسلامی ایران در صورت لزوم در اتخاذ اقدامات دفاعی بیشتر در جهت صیانت از منافع مشروع خود در برابر هرگونه اقدامات متجاوزانه نظامی و استفاده غیرقانونی از زور، تردیدی به خود راه نخواهد داد.

۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر اول آوریل ۲۰۲۴ یعنی هفت روز پس از تصویب قطعنامه برقراری آتش بس فوری در غزه در طول ماه مبارک رمضان، رژیم اسرائیل به پشتیبانی آمریکا نه تنها این قطعنامه را اجرا نکرد، بلکه برای جبران شکست خود در عملیات طوفان الاقصی از سوی گروههای مقاومت فلسطینی در ۱۵ مهرماه ۱۴۰۳ برابر با ۷ اکتبر ۲۰۲۳ در حمله هوایی موشکی، ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق سوریه را مورد هدف حمله موشکی قرار داد که بر اثر این جنایت سردار «سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی» و «سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی» از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و ۵ تن از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت شهادت سردار رشید اسلام، سرلشکر پاسدار محمدرضا زاهدی و جمعی از همرزمان وی بدست رژیم غاصب و منفور صهیونیست، تاکید کردند: آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد، به حول و قوه‌ی الهی.

310310

منبع: khabaronline-1896122

ارسال نظر