تحلیل رسانه روسی از میزان موفقیت عملیات ایران علیه اسرائیل

سایت راشا تودی در گزارشی نوشته است: «در شب ۱۴ آوریل، ایران و برخی گروه‌های محور مقاومت تعداد زیادی موشک کروز و پهپاد را به سمت اسرائیل پرتاب کردند. این حملات تعجب‌آور نبودند. تهران هشدار داده بود که به حمله هوایی به سفارتش در دمشق که توسط اسرائیل در اول آوریل انجام شد، پاسخ خواهد داد.»

تحلیل رسانه روسی از میزان موفقیت عملیات ایران علیه اسرائیل

به گزارش خبرآنلاین این پایگاه خبری روسی نوشته است: اکثر کارشناسان نظامی موافق‌اند که هیچ‌چیز غیرعادی در مورد اقدامات تهران نمی‌یابند، جز اینکه این اولین حمله مستقیم ایران به اسرائیل بود.

از نقطه‌نظر فنی، استراتژی ساده بود؛ ایران ابتدا سامانه‌های پدافند هوایی دشمن را با استفاده از پهپادها از بین برد و بعد از آن پرتاب موشک‌های مافوق‌صوت که اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها قادر به رهگیری آن نبودند.

این پایگاه خبری افزوده است: تأکید بر این نکته ضروری است که وزن عملیات ایران بیشتر سیاسی بود تا نظامی. ایرانی‌ها نمی‌خواستند جنگی را آغاز کنند که ایالات متحده را درگیر کند، اگرچه این همان چیزی بود که نتانیاهو می‌خواست. به‌عبارت‌دیگر، اسرائیل نتوانست ایران را تحریک کند.

به نقل از ایسنا همچنین واضح است که جمهوری اسلامی ایران پهپادها و موشک‌های قوی‌تری نسبت به حمله ۱۴ آوریل دارد که از آنها استفاده نکرد. با این حال حمله ایران به اسرائیل بسیار موفق‌تر از آن چیزی بود که به نظر می‌رسد. حتی پهپادها و موشک‌های کمتر پیشرفته ایران نیز توانستند به حریم هوایی اسرائیل نفوذ کنند و خسارت وارد کنند و اسرائیل برای سرنگونی این موشک‌ها و پهپادها بسیار بیشتر از ایران هزینه‌کرد تا با آنها مقابله کند.

تهران بار دیگر نشان داد که اسرائیل آسیب‌ناپذیر نیست و امکان حمله به آن وجود دارد. در نهایت، دستاورد اصلی ایران این بود که موفق شد به همان روشی که پس از عملیات حماس در ۷ اکتبر انجام شد، اسرائیل را مختل کند.

راشاتودی در ادامه عنوان می‌کند: آیا اسرائیل قادر خواهد بود پاسخ دهد؟ حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد تهران از این‌ پس هر زمان که به منافع ایران و شهروندانش لطمه‌ای وارد شود، به اسرائیل ضربه خواهد زد.

این یک بیانیه مهم است. یقیناً حمله ۱۴ آوریل ایران فقط یک حمله تلافی‌جویانه نبود، بلکه نظم جدیدی را ایجاد کرد. ایران ثابت کرد در شرایطی که کلمات قابل به توصیف آن نیستند، آماده است به ابزارهای نفوذ جدید متوسل شود. تهران مستقیماً برای آغاز جنگ حمله نکرد، بلکه تنها نشان‌ داد در صورت شکست سایر ابزارهای فشار بر اسرائیل، چه اتفاقی می‌افتد.

گزینه جدیدی مطرح شده است. اسرائیل از مهم‌ترین مزیت خود، یعنی مصونیت مطلق، که تا همین اواخر توسط ایالات متحده تضمین شده بود، محروم شده است.

311311

منبع: khabaronline-1896358

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار