تداوم تظاهرات حامیان فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا

در پی سرکوب تظاهرات حامیان فلسطین در چند روز گذشته در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، فعالان ضد اسرائیل در دانشگاه ییل در ایالت کنتیکت نیز تظاهراتی در همبستگی با آنها برگزار کردند.

تداوم تظاهرات حامیان فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا

به گزارش خبرآنلاین، معترضان حامی فلسطین از روز چهارشنبه تظاهراتی را در محل دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک از جمله با تشکیل کمپی از چادرها در محوطه این دانشگاه به اجرا گذاشتند که روز جمعه با سرکوب توسط نیروهای پلیس و دستگیری بیش از ۱۰۰ نفر از معترضان که در حمایت از فلسطینی‌ها شعار می‌دادند، مواجه شد.

شبکه فاکس نیوز گزارش داد فعالان معترض حامی فلسطین در دانشگاه ییل نیز در اقدامی مشابه با دانشگاه کلمبیا، یک کمپ را تشکیل داده و نام آن را با کار گذاشتن یک بنر «منطقه آزاد شد» گذاشتند.

به گزارش ایسنا، ویدیویی از اعتراضات برگزار شده در روز شنبه در دانشگاه ییل انتشار یافته که در آن گروهی از دانشجویان بنری حاوی عبارت «منطقه آزاد شده» را در مقابل تجمعی از دانشجویان معترض کار گذاشتند.

تداوم تظاهرات حامیان فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا

معترضان چند بنر دیگر را حاوی شعارهای دیگری در حمایت از فلسطین و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی به نمایش گذاشتند که از جمله روی آنها نوشته شده بود: «سرمایه‌گذاری در نسل‌کشی را متوقف کنید»، «دانشگاه ییل همدست است» و «نسل‌کشی را متوقف کنید».

در چند ویدیوی دیگر از این تظاهرات معترضان در محوطه دانشگاه راهپیمایی برگزار کرده و علامت‌هایی را به دست گرفته و شعار «زنده باد آزادی، مرگ بر اشغالگری» و «شرم بر شما» و «فلسطین را آزاد کنید» سر می‌دهند. در ویدیوهای دیگر عده‌ای دیگر از معترضان در حال برپا کردن چادر و کوبیدن به طبل دیده می‌شوند.

تداوم تظاهرات حامیان فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا

به نوشته «فاکس نیوز»، ویلیام جاکوبسن، استاد حقوق دانشگاه کورنل گفت اعتراضات در دانشگاه‌های ییل و کلمبیا که متعلق به یک اتحادیه از دانشگاه‌های خصوصی مشهور به اتحادیه آیوی هستند مشابه با جنبش ضدسرمایه‌داری اشغال وال استریت است که در سال ۲۰۱۱ به راه افتاد. در جریان اعتراضات جنبش اشغال وال استریت، معترضان با برپایی کمپی از چادرها در پارک زاکوتی در منطقه مالی نیویورک علیه نابرابری اقتصادی، طمع شرکت‌ها و نفوذ پول بر سیاست تظاهرات کردند.

جاکوبسن خاطرنشان کرد: «در واقع موضوع هر دو جنبش اعتراضی یکی است. منظور من این است که این هم مثل یک جنبش ضدسرمایه‌داری است. مساله درباره جنبشی برای متحول کردن جامعه ما است. اساسا من فکر می‌کنم یک پدیده مشابه حالا اسرائیل را به عنوان موضوع نفرت انگیز به جای بازار بورس وال استریت یا چیزهای دیگر نشانه گرفته است.»

تداوم تظاهرات حامیان فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا

اعتراضات حامیان فلسطین در دانشگاه کلمبیا 2 روز بعد از آنکه ماموران پلیس نیویورک با حمله به کمپ آنها دست کم ۱۰۸ تن از معترضان را به دلیل خودداری از ترک این کمپ دستگیر کردند همچنان ادامه یافته است.

شنبه شب نیز حدود ۵۰۰ تن از معترضان تظاهرات در دانشگاه کلمبیا را ادامه دادند.

در اعتراضات روز پنجشنبه دختر ایلهان عمر، نماینده فلسطینی تبار حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا نیز در بین معترضان بازداشت شده بود.

این اعتراضات در شرایطی برگزار می‌شود که شش ماه از جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه می‌گذرد و بیش از ۳4 هزار فلسطینی به شهادت رسیده و هزاران تن دیگر زخمی شدند و اکثر قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند. اکنون نه‌تنها چشم‌اندازی برای آتش‌بس دیده نمی‌شود، بلکه اخباری از تدارکات صهیونیست‌ها برای حمله به شهر رفح در جنوبی‌ترین نقطه غزه که میزان ۱.۴ میلیون آواره فلسطینی است، به گوش می‌رسد.

برخی از اساتید دانشگاه کلمبیا هم حمایت علنی خود را از فلسطین و جنبش مقاومت اعلام کرده‌اند که همین مورد تنش‌هایی را ایجاد کرده است.

310310

منبع: khabaronline-1897925

ارسال نظر