سخنگوی یونیفل: احتمال آغاز درگیری روبه‌افزایش است

با تشدید مستمر تنش نظامی متقابل میان حزب‌الله لبنان و رژیم صهیونیستی در مرزهای جنوبی لبنان و نبود داده‌هایی حاکی از امکان حصول توافقی میان دو طرف برای آتش‌بس، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان (یونیفل) از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ بارها هدف حملات قرار گرفتند که به زخمی شدن ۱۰ تن از نیروهای آن از جمله برخی ناظران نظامی منجر شد.

سخنگوی یونیفل: احتمال آغاز درگیری روبه‌افزایش است

به گزارش خبرآنلاین، «آندریا تنتی» سخنگوی نیروهای یونیفل در گفتگویی ویژه با شبکه خبری «الجزیره» با اشاره به اینکه وضعیت در طول «خط آبی» از ۶ ماه قبل با تنش همراه است، درباره شرایط موجود در این منطقه ابراز نگرانی کرد و گفت: ما هر روز شاهد تبادل آتش در این مرزها هستیم اما با همکاری ارتش لبنان به نظارت بر خط آبی ادامه می‌دهیم و حفظ جان و امنیت کارمندان‌مان و نیز ساکنان جنوب لبنان از مهم‌ترین اولویت‌های ما است.

تنتی با اشاره به اینکه قطعنامه مهم ۱۷۰۱ شورای امنیت این روزها بیشتر از هر زمانی نقض می‌شود، گفت: ما همچنان روزانه بیش از ۴۰۰ فعالیت روزانه در منطقه عملیات‌مان انجام می‌دهیم.

سخنگوی نیروهای یونیفل در ادامه تاکید کرد، ماموریت‌های اصلی همانند امنیت، حفاظت از جان، حمایت از ارتش لبنان و راه‌حل‌های بلند مدت هنوز به شکل گسترده‌ای اجرا می‌شوند و ژنرال «آرولدو لازارو» فرمانده کل نیروهای یونیفل نیز در این شرایط سخت با جدیت برای حفظ روابط جدی و مستحکم با طرف‌ها جهت مقابله با مشکلاتی که می‌تواند موجب سوءتفاهم بزرگی شود، تلاش می‌کند.

به گزارش ایسنا، او در پاسخ به این سوال که آیا در بررسی‌ها و رصدهای خود به اطلاعات جدیدی درباره احتمال گسترش دامنه درگیری‌ها و تبدیل آن به جنگی فراگیر وجود دارد، گفت: پس از ۶ ماه تبادل آتش هر روزه در خط آبی، احتمال ارزیابی اشتباه و تنش رو به‌ افزایش است، همینطور احتمال آغاز یک درگیری گسترده‌تر نیز افزایش یافته اما ما قطعا تمام تلاش خود را برای کاهش این تنش انجام می‌دهیم و جامعه بین‌الملل نیز این روزها با جدیت برای رسیدن‌ به راه‌حل‌هایی در این خصوص تلاش می‌کند، ما از همان ابتدا گفتیم که این درگیری راه‌حل نظامی ندارد و تنها یک راه‌حل دیپلماتیک و سیاسی می‌خواهد.

تنتی با اشاره به اینکه پایگاه‌های نیروهای یونیفل از زمان آغاز تنش در اکتبر ۲۰۲۳ بارها هدف قرار گرفته، گفت: ما ۵۰ پایگاه در طول خط آبی داریم، این پایگاه‌ها بارهم در طول این شش ماه هدف قرار گرفتند و تاکنون ۱۰ تن از نیروهای ما از جمله چند ناظر نظامی زخمی شدند.

سخنگوی نیروهای یونیفل درباره حمله اخیر به مرکز نظارت بر آتش‌بس که باعث زخمی شدن سه ناظر نظامی و یک مترجم شد، گفت که بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، علت انفجارها در این مرکز گشودن آتش به صورت مستقیم یا غیرمستقیم نبوده و احتمالا یک مین کارگذاری‌شده بوده البته اطلاعات بیشتری نداریم و تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد.

از جمله مهمترین حملات انجام شده علیه نیروهای یونیفل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱۵ اکتبر ۲۰۲۳ که یونیفل از اصابت گلوله‌هایی به دو طرف خط آبی و نیز اصابت یک موشک به مقر اصلی آن در الناقوره خبر داد.

۲۸ اکتبر ۲۰۲۳ که خمپاره‌ای در داخل مقر نیروهای یونیفل در الناقوره واقع در جنوب لبنان سقوط کرد بدون اینکه منفجر شود و تنها خسارات مالی بر جای گذاشت.

۲۵ نوامبر ۲۰۲۳ خودروی گشتی نیروهای یونیفل در اطراف «عیترون» در جنوب لبنان هدف تیراندازی نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی قرار گرفت.

۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ شش خمپاره به نزدیکی پایگاه نیروهای یونیفلل در اطراف «مروحین» اصابت کرد.

۹ دسامبر ۲۰۲۳ برج مراقبت در مرکز اسپانیایی نیروهای یونیفل واقع در «خراج سرده» در حدفاصل دشت «الخیام» و «الوزانی» هدف قرار گرفت و خسارات مالی به آن وارد شد.

۹ مارس ۲۰۲۴ یک گروه از نیروهای مشترک یونیفل و ارتش لبنان در اطراف «عیتا الشعب» هدف تیراندازی با تسلیحات سبک از جنوب خط آبی قرار گرفت.

۳۰ مارس ۲۰۲۴ سه ناظر و مترجم وابسته به مرکز نظارت بر آتش‌بس که سوار بر خودروی گشتی یونیفل بودند، در پی انفجار خمپاره‌ای در نزدیکی‌شان در منطقه «رمیش» زخمی شدند.

310310

منبع: khabaronline-1897923

ارسال نظر

New Project اخرین اخبار
New Project پربیننده‌ترین اخبار