جهش ۴.۶ درصدی قیمت سنگ‌آهن با دوپینگ بانک‌مرکزی چین

بانک مرکزی چین نرخ سپرده‌های قانونی بانک‌ها را با هدف افزایش توان وام‌دهی آنها کاهش داد تا شاید این اقدام بازار مسکن را از رکود خارج کند. بازار سنگ‌آهن به این تصمیم جدید واکنش مثبتی نشان داد و قیمت هر تن سنگ‌آهن ۴.۶ درصد رشد کرد.

جهش ۴.۶ درصدی قیمت سنگ‌آهن با دوپینگ بانک‌مرکزی چین

به گزارش خبرنگار ایراسین، در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته قیمت هر تن سنگ‌آهن با افزایش ۴.۶ درصدی به ۱۳۶ دلار رسید. این مقدار بالاترین قیمت سنگ‌آهن در طول ۲ هفته گذشته است. با آغاز سال ۲۰۲۴ قیمت سنگ‌آهن به دلیل ضعف تقاضا به شدت نزولی شد و در طول دو هفته از ۱۴۳ دلار به ازای هر تن تا ۱۲۹ دلار کاهش پیدا کرد. ضعف شدید تقاضا در بنادر چین به عنوان دلیل اصلی این کاهش قیمت مطرح می‌شد ولی انتظار می‌رفت فولادسازان چینی پیش از تعطیلات سال نو چین، تقاضا برای سنگ‌آهن را افزایش دهند و همین مسئله با جهش قیمت سنگ‌آهن در طول هفته گذشته همراه بود. متوسط قیمت سنگ‌آهن در بازارهای جهانی به صورت نمودار زیر است:


جهش ۴.۶ درصدی قیمت سنگ‌آهن با دوپینگ بانک‌مرکزی چین
سه هفته قبل وقتی بانک‌مرکزی چین نرخ بهره را ثابت نگه داشت، قیمت سنگ‌آهن سقوط کرد زیرا انتظار می‌رفت با ادامه سیاست‌های انقباضی تقاضا برای سنگ‌آهن پایین باشد ولی هفته گذشته بانک مرکزی چین نرخ سپرده‌های قانونی بانک‌ها را کاهش داد. با این اقدام توان وام‌دهی بانک‌های چین یک تریلیون یوآن معادل ۱۴۰ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند. نشریات چینی مدعی‌اند هدف از این اقدام رشد سرمایه‌گذاری و کمک به بخش مسکن چین است، زیرا آخرین داده‌های اقتصادی از ادامه رکود بخش مسکن چین خبر می‌دهد. قیمت املاک نوساز چین در ماه دسامبر نیز کاهش پیدا کرد تا بخش‌های ساخت وساز همچنان انگیزه‌ای برای آغاز پروژه‌های جدید نداشته باشند.
سنگ‌آهن با جهش ۴.۶ درصدی قیمت به این اقدام بانک مرکزی چین واکنش مثبتی نشان داد زیرا رونق بخش ساخت و سازها تقاضا برای محصولات فولادی و به دنبال آن سنگ‌آهن را افزایش می‌دهد. البته بعضی از فعالان بازار نسبت به ادامه روند صعودی سنگ‌آهن نظر مثبتی ندارند زیرا هفته گذشته موجودی سنگ‌آهن در بنادر چین به ۱۲۴ میلیون تن افزایش یافت و این مسئله تهدید مهمی برای ادامه روند صعودی قیمت سنگ‌آهن است. ضمن اینکه دولت چین بارها با مداخله در بازار مانع از افزایش قیمت سنگ‌آهن به کانال بالاتر از ۱۴۰ دلار به ازای هر تن شده است.
رشد قیمت سنگ‌آهن به بازار محصولات فولادی رسید
هفته گذشته همزمان با افزایش قیمت سنگ‌آهن در بنادر چین قیمت محصولات فولادی نیز افزایش پیدا کرد. ورق گرم، شمش فولادی و میلگرد خیلی سریع به افزایش قیمت سنگ‌آهن واکنش مثبت نشان دادند ولی قیمت قراضه به طور تقریبی ثابت باقی ماند. از ابتدای سال میلادی قیمت قراضه بدون توجه به ریزش سنگین سنگ‌آهن به روند صعودی قیمت خود ادامه داد تا قیمت هر تن قراضه وارداتی ترکیه به ۴۲۵ دلار برسد.

منبع: irasin-48893

ارسال نظر