رشد درآمد تولیدکنندگان سنگ‌آهن با وجود تلاطم بازار

سنگ آهن - قیمت سنگ‌آهن در بازارهای جهانی طی سال ۱۴۰۲ روزهای پرنوسان بسیاری را سپری کرد با این حال صورت‌های مالی نشان می‌دهد تولیدکنندگان داخلی سنگ‌آهن درآمد رو به رشدی را به ثبت رسانده‌اند.

رشد درآمد تولیدکنندگان سنگ‌آهن با وجود تلاطم بازار

به گزارش ایراسین ، قیمت جهانی سنگ‌آهن در سال ۱۴۰۲ نوسانات بسیاری داشت. در روزهای ابتدایی سال هر تن سنگ آهن در کانال ۱۲۰ دلار معامله می‌شد ولی داده‌های اقتصادی ضعیف چین با ریزش قیمت سنگ‌آهن به کانال ۱۰۰ دلار همراه شد، سپس در آخرین روزهای مهرماه روند صعودی جدیدی در بازار سنگ‌آهن آغاز شد تا قیمت هر تن سنگ آهن در مدت کوتاهی به ۱۴۳ دلار به ازای هر تن برسد.

دی ماه وقتی سنگ‌آهن در اوج قیمتی خود قرار داشت به یک باره با افزایش شدید عرضه‌ها ریزشی شد و هفته گذشته به ۱۱۶ دلار به ازای هر تن رسید. این نوسانات در بازارهای داخلی نیز اثرگذار شد و سود تولیدکنندگان داخلی را متأثر کرد با این حال جدیدترین صورت‌های مالی نشان می‌دهد درآمد تولیدکنندگان داخلی سنگ‌آهن در سطح بالایی قرار دارد. کگهر در بهمن‌ماه ۵,۹۷۵ میلیارد تومان درآمد داشت، کچاد نیز با درآمد ۴۸۹۶ میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار می‌گیرد و رتبه سوم و چهار نیز متعلق به کگل و کنور است. این دو شرکت در طول بهمن‌ماه به ترتیب ۴۶۶۷ و ۳۸۶ میلیارد تومان درآمد داشتند.

بر اساس گزارش اخبار معدن، بررسی صورت‌های مالی این چهار تولیدکننده سنگ‌آهن در سال جاری نشان می‌دهد درآمد آنها نسبت به بازه‌های زمانی قبل‌تر افزایش یافته است.

براساس نمودار بالا درآمد بهمن ۱۴۰۲ برای هر ۳ تولیدکننده بالاتر از بهمن ۱۴۰۱ بود. درآمد کگهر در طول بهمن سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۳۰ درصد افزایش یافته است. درآمد کگل نیز در این‌باره زمانی با رشد بیش از ۹۴ درصدی مواجه شد. کمترین رشد درآمد نیز برای کچاد بود. درآمد بهمن ماه کچاد نسبت به بهمن سال گذشته ۵۲ درصد افزایش یافته است. عملکرد این چهار تولید کننده در بهمن امسال نسبت به بهمن سال گذشته بیشتر بود ولی درآمد کنور و کگل در طول بهمن ماه نسبت به میانگین ماهانه در سال ۱۴۰۲ کاهش یافته است. درآمد بهمن ماه کنور و کگل نسبت به میانگین ماهانه در سال ۱۴۰۲ به ترتیب ۱۹ و ۱۰ درصد کاهشی بود. در مقابل درآمد کگهر در بهمن ماه نسبت به میانگین سال، ۵۲ درصد رشد کرد. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد هر چهار تولیدکننده داخلی سنگ‌آهن در ۱۱ ماه اول ۱۴۰۲ درآمد بالاتری نسبت به ۱۱ ماه اول ۱۴۰۱ کسب کرده‌اند.

درآمد ۱۱ ماه اول ۱۴۰۲ برای کنور نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۷ درصد افزایش یافت، پس از آن کگل با رشد درآمد ۸۳ درصدی در رتبه دوم قرار می‌گیرد. کگهر و کچاد نیز در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. در مجموع صورت‌های مالی این چهار تولیدکننده نشان می‌دهد با وجود نوسانات سنگین در بازار سنگ‌آهن، ولی درآمد تولیدکنندگان داخلی در بازه‌های زمانی مختلف افزایش یافته است.

منبع: irasin-50623

ارسال نظر