رشد ۱۱۸ درصدی ارزش معاملات گندله سنگ‌آهن در سال ۱۴۰۲

ارزش معاملات گندله‌سنگ آهن در بورس کالا طی سال ۱۴۰۲ با افزایش ۱۱۸ درصدی به ۷۴ هزار و ۲۹۱ میلیارد تومان رسید. در سال ۱۴۰۲ متوسط ماهانه قیمت آهن اسفنجی هرگز به سطح کمتر از ۴ میلیون تومان به ازای هر تن نرسید و فعالان بازار چشم‌انداز مثبتی نسبت به قیمت آن در سال ۱۴۰۳ دارند.

رشد ۱۱۸ درصدی ارزش معاملات گندله سنگ‌آهن در سال ۱۴۰۲

به گزارش خبرنگار ایراسین ، ارزش معاملات گندله سنگ‌آهن در بورس کالا طی سال ۱۴۰۲ با افزایش ۱۱۸ درصدی از ۳۳ هزار و ۹۸۶ هزار میلیارد تومان به ۷۴ هزار و ۲۹۱ میلیارد تومان رسید. ریز معاملات گندله سنگ‌آهن در ماه‌های مختلف سال به قرار نمودار زیر است:

رشد ۱۱۸ درصدی ارزش معاملات گندله سنگ‌آهن در سال ۱۴۰۲

ارزش معاملات گندله سنگ‌آهن تنها در اسفند ۱۴۰۲ کمتر از اسفند ۱۴۰۱ بود و در مابقی ماه‌ها به مراتب بالاتر از ارزش معاملات در سال ۱۴۰۱ بود. برای مثال ارزش معاملات فروردین ۱۴۰۲ بیش از ۴ برابر از ارزش معاملات همان ماه در سال ۱۴۰۱ بیشتر بود. دی‌ماه ارزش معاملات به ۹,۵۲۵ میلیارد تومان رسید. این عدد بالاترین ارزش معاملات گندله سنگ آهن در بورس کالا بود با این حال دو ماه پایانی سال یعنی در بهمن و اسفند ارزش معاملات گندله سنگ‌آهن کاهش قابل ملاحظه‌ای داشت.

ارزش معاملات گندله سنگ‌آهن در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ با کاهش ۶۵ درصدی نسبت به دی ماه از ۹,۵۲۵ میلیارد تومان به ۳,۳۶۱ میلیارد تومان کاهش پیدا کرد ولی از ارزش معاملات بهمن ۱۴۰۱ بیشتر بود در نهایت اسفندماه با وجود رشد چشم‌گیر نسبت به بهمن ولی ارزش معاملات اسفند ۱۴۰۲ کمتر از اسفند ۱۴۰۱ بود.

میانگین قیمت گندله سنگ‌آهن در طول ۲ سال گذشته

میانگین قیمت ماهانه گندله‌سنگ آهن در تمام ماه‌های سال جاری بالاتری از سال گذشته بود و در اسفند ماه به سقف ۵ میلیون تومان به ازای هر تن رسید. این بالاترین قیمت گندله‌سنگ آهن در طول ۲ سال گذشته است.

رشد ۱۱۸ درصدی ارزش معاملات گندله سنگ‌آهن در سال ۱۴۰۲

سال ۱۴۰۱ قیمت گندله سنگ‌آهن در بسیاری از معاملات کاهشی بود و از ۴.۲ میلیون تا ۲.۷ میلیون تومان به ازای هر تن ریخت ولی در سال ۱۴۰۲ میانگین قیمت گندله سنگ‌آهن هرگز به سطح کمتر از ۴ میلیون تومان به ازای هر تن نرسید. بالاترین قیمت گندله سنگ آهن در معاملات سال جاری طی فصل زمستان اتفاق افتاد. گندله سنگ‌آهن در فصل بهار به قیمت ۴.۸ میلیون به ازای هر تن رسید و سپس به سطح ۴.۵ میلیون بازگشت، در فصل پاییز یک بار دیگر سطح ۴.۸ میلیون تومان را تجربه کرد ولی در نهایت اسفند ۱۴۰۲ به سطح تاریخی ۵ میلیون تومان دست پیدا کرد.

فعالان بازار انتظار دارند به طور سنتی با آغاز فصل بهار و افزایش دما قیمت گندله سنگ‌آهن کمی نزولی شود و از پاییز ۱۴۰۳ سقف قیمتی بالاتری به ثبت برساند. بسیاری از فعالان بازار معتقدند میانگین ماهانه آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۳ نیز به کمتر از ۴ میلیون تومان به ازای هر تن کاهش پیدا نمی‌کند.

منبع: irasin-51511

ارسال نظر