افزایش ۵.۵ درصدی واردات سنگ آهن چین

حجم واردات سنگ آهن چین از ژانویه تا مارس سال جاری ۳۱۰.۱ میلیون تن برآورد شد که نسبت به سال گذشته از رشد ۵.۵ درصدی حکایت می‌کند. به دنبال افزایش واردات، میزان ذخایر سنگ‌آهن در ۴۵ بندر اصلی چین نیز تا ۲۸ مارس به ۱۴۴.۳ میلیون تن رسید.

افزایش ۵.۵ درصدی واردات سنگ آهن چین

به گزارش خبرنگار ایراسین ، واردات سنگ‌آهن چین در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ حدود ۵.۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت. آخرین آمار منتشر شده توسط اداره کل گمرک چین (GACC) نشان می‌دهد کل واردات سنگ‌آهن چین از ژانویه تا مارس سال جاری ۳۱۰.۱ میلیون تن بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۵ درصد بیشتر برآورد می‌شود. طبق جزئیات این آمار حجم بالای سنگ آهن یعنی ۱۰۰.۷ میلیون تن در ماه فوریه وارد این کشور شده است و میزان واردات این محصول در ماه مارس تنها ۰.۵ درصد افزایش بالا رفت. از این رو بیشترین میزان سنگ آهن در این سه ماه در طول ماه فوریه وارد این کشور شد. در مجموع واردات سنگ‌آهن به چین در سال جاری روند قوی داشته است و بر اساس آمار گمرک نشان تأمین کنندگان غیر اصلی سنگ آهن چین مانند هند سهم قابل توجهی در افزایش این آمار ایفا کرده‌اند.

سنگ‌آهن همچنان در مسیر کاهش قیمت

اگرچه واردات سنگ آهن در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴ روند صعودی داشت ولی تقاضا برای این محصول از سوی فولادسازان چینی بسیار ضعیف ارزیابی شده است که دلیل اصلی این موضوع به کاهش تولید فلز داغ در سه ماه ابتدایی ۲۰۲۴ نسبت به ژانویه تا مارس سال گذشته باز می‌گردد. به اعتقاد وار کنندگان حاشیه سود پایین و محدودیت‌های مالی سبب کاهش تقاضا برای سنگ آهن و نزولی شدن روند میزان تولید محصولات فولادی شده است، برای نمونه تا ۲۸ مارس تنها حدود ۲۹ درصد از ۲۴۷ فولادساز چینی قادر به مثبت نگه داشتن حاشیه سود خود شده‌اند که این میزان در سال گذشته حوالی ۵۹ درصد بود. همچنین میزان تولید فلزات ۲۴۷ کارخانه طی ۲۲ تا ۲۸ مارس ۹.۱ درصد کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۳ محاسبه شد.

افزایش وادارت سنگ آهن ادامه دارد؟

ذخایر سنگ‌آهن در بنادر چین در سال جاری به دلیل عرضه بالا و کاهش تقاضا، به طور پیوسته در حال افزایش است، تا جایی که میزان ذخایر سنگ آهن در ۴۵ بندر اصلی چین تا ۲۸ مارس به ۱۴۴.۳ میلیون تن رسید و در مقایسه با سال گذشته رشد ۲.۷ درصدی داشته است. همچنین منابع از افزایش واردات و رشد حجم ذخایر سنگ آهن در طول هفته جاری خبر می‌دهند. از سوی دیگر عرضه بیش از حد سنگ‌آهن در چین، سرکوب و ریزش شدید قیمت این محصول را به دنبال دارد و طبق پیش‌بینی‌ها واردات سنگ آهن در سطوح بالا و تقاضا ضعیف باقی بماند که نتیجه آن افزایش ذخایر سنگ‌آهن در چین و کاهش قیمت این محصول از آوریل تا ژوئن خواهد بود.

منبع: irasin-52346

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار