افت تولید زغال سنگ در پی کاهش تولید محصولات فولادی در چین

کاهش تقاضا از سوی فولادسازان چینی دلیلی شد تا تولید زغال سنگ در چین در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۴ با کاهش ۴.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۱/۱ میلیارد تن برسد و به احتمال زیاد این روند کاهشی در سال ۲۰۲۴ ادامه پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایراسین، اداره ملی آمار چین به تازگی از افت چهار درصدی تولید زغال سنگ در مارس ۲۰۲۴ خبر داد. حجم کل تولید زغال‌سنگ خام چین با ۴.۲ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۳۹۹.۳۳ میلیون تن در ماه مارس رسید و مجموع تولید زغال سنگ در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۴ در چین حدود ۱.۱۱ میلیارد تن محاسبه شد که ۴.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است. آمار منتشر شده از اداره ملی آمار چین (NBS) در ۱۶ آوریل نشان می‌دهد تولید روزانه زغال سنگ خام چین به صورت میانگین در ژانویه و فوریه ۱۱.۷۵ میلیون تن در روز برآورد شده که این میزان در ماه مارس با رشد جزئی به میانگین ۱۲.۸۸ میلیون تن در روز افزایش یافت ولی همچنان این آمار پایین‌تر از میانگین مارس ۲۰۲۳ یعنی ۱۳.۴۶ میلیون تن است.

افت تولید زغال سنگ در پی کاهش تولید محصولات فولادی در چین

بر اساس جزئیات اطلاعات اداره ملی آمار چین حدود سه چهارم از حجم زغال سنگ تولیدی در این کشور برای تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق آمارها تولید برق حرارتی در ماه مارس تنها با ۰.۵ درصد افزایش در سال به ۵۲۰.۱ میلیارد کیلووات ساعت رسید. درواقع ورود زودهنگام هوای گرم سبب شده نیاز به تأسیسات برق حرارتی برای تولید و گرمایش خانگی کاهش یابد و به دنبال این موضوع تولید زغال سنگ و به تبع برق حرارتی در چین چندان بالا نبوده است. علاوه‌بر این بارش باران‌های بهاری در جنوب و جنوب غربی چین، سدهای این کشور را پر نموده و اکنون نیروگاه‌های برق آبی چین قادر به افزایش تولید انرژی هستند، به طوری که آمار اداره ملی آمار چین نشان می‌دهد تولید برق آبی در ماه مارس به ۷۱.۲ میلیارد کیلووات ساعت رسید که ۳.۱ درصد نسبت به سال گذشته و ۲.۳ درصد بیشتر از میانگین تولید در دو ماه ابتدایی سال ۲۰۲۴ است. در همین حال کاهش تولید فولاد توسط فولادسازان چینی باعث افت بی‌سابقه تقاضا برای زغال سنگ کک شد و به دنبال این موضوع تولیدکنندگان از حجم تولید زغال سنگ کاستند چرا که به ندرت خریدار در بازار داخلی چین برای زغال سنگ کک پیدا می‌شد. مطابق اطلاعات اداره ملی آمار چین میزان تولید کک در چین ماه گذشته نسبت به ژانویه تا فوریه کاهشی چشمگیری داشت و تولید کک با افت شش درصدی در مقایسه با سال گذشته به حدود ۳۹.۳۷ میلیون تن رسید. با این حال فعالان بازار مدعی‌اند تقاضا برای محصولات فولادی در ماه آوریل رشد جزئی داشته که این موضوع بر میزان تقاضا و تولید کک طی ماه‌های آتی تأثیرگذار است ولی احتمال تداوم روند کاهشی تولید زغال سنگ در کشور وجود دارد.

منبع: irasin-52570

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار