برای نصب وسایل گرمایشی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

رئیس اداره برنامه‌ریزی و توسعه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان نکات ایمنی که هنگام نصب وسایل گرمایشی باید مورد توجه افراد قرار گیرد را تشریح کرد.

برای نصب وسایل گرمایشی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

امید باقری در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن فصل پاییز، کاهش دمای هوا و استفاده از سیستم‌های گرمایشی، موضوع گاز گرفتگی به‌ویژه گاز مونوکسید کربن، از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا یکی از موارد مهمی است که خطر مرگ را به دنبال دارد و استنشاق و تنفس آن موجب مسمومیت می‌شود که به‌واسطه سوخت ناقص از انواع وسایل گازسوز و سوخت همچون بخاری، آبگرم‌کن، پیک‌نیک و زغال به وجود می‌آید.

وی با بیان اینکه طبق بررسی‌هایی که انجام شده اگر غلظت مونوکسید کربن از ۵۰ پی‌پی‌ام بیشتر باشد، موجب ایجاد خطر می‌شود، افزود: اگر فردی به مدت هشت ساعت در این محیط قرار گیرد، به‌طور قطع موجب عوارض نورولوژیک در وی و ایجاد خطر می‌شود و هر چه این غلظت بیشتر شود، زمان مسمومیت کاهش پیدا می‌کند.

رئیس اداره برنامه‌ریزی و توسعه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: طی تحلیل‌های آماری سال گذشته، با رعایت و تعامل شهروندان ۵۷ درصد کاهش گاز گرفتگی نسبت به سال ۱۴۰۰ داشتیم که در این زمینه رعایت نکات ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اضافه کرد: به شهروندان توصیه می‌کنم قبل از اینکه سیستم گرمایشی منزل خود را نصب کنند، لوله‌های تهویه و مدار دودکش را بازدید کنند و در صورت معیوب بودن، رفع عیب شود.

باقری گفت: با توجه به پشت سر گذاشتن فصل بهار، لانه‌گذاری پرندگان را روی دودکش منازل داریم که موجب مسدود شدن فضای دودکش و انتشار گاز co در محیط منزل می‌شود.

وی تصریح کرد: بعضی منازل که در حال عملیات عمرانی و ساخت‌وساز هستند، ممکن است با پرتاب شدن مصالح ساختمانی به سمت دودکش‌ها مجرای آن مسدود شود که توصیه می‌شود شهروندان دقت لازم را داشته باشند و قبل از نصب دودکش به پشت‌بام بروند و آن را چک کنند.

رئیس اداره برنامه‌ریزی و توسعه سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با بیان اینکه دودکش‌ها باید صاف و بدون پیچ‌وخم باشند و توصیه می‌شود از دودکش‌های فنری استفاده نشود، زیرا با تکان‌هایی موجب انتشار مونوکسید کربن در فضا خواهد شد، گفت: امیدواریم که با رعایت شهروندان امسال نیز همچون سال گذشته با کاهش محسوس آمار گازگرفتگی مواجه باشیم.

منبع: imna-690932

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار