مسابقه طراحی یادمان شهدای کوه صفه برگزار می‌شود

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان با اشاره به برگزاری مسابقه طراحی یادمان و نمازخانه شهدای گمنام صفه و محوطه پیرامون آن گفت: مهلت ارائه آثار تا پانزدهم بهمن در نظر گرفته شده است و اختتامیه نیز یکم اسفند برگزار خواهد شد.

مسابقه طراحی یادمان شهدای کوه صفه برگزار می‌شود

مرتضی نصوحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به مسابقه طراحی یادمان و نمازخانه شهدای گمنام صفه و محوطه پیرامونی آن اظهار کرد: این مسابقه از سوی شهرداری اصفهان و با هدف ارتقای سازمان هویتی منظر شهری و پر رنگ کردن یاد و خاطره شهدا در منظر شهر شهیدان، اصفهان برگزار می‌شود.

وی افزود: هدف از برگزاری مسابقه طراحی یادمان شهدای صفه ، طراحی یادمانی ارزشمند برای مزار شهدای گمنام کوه صفه به همراه سقف سبک فضای نمازخانه، همچنین مبلمانی مناسب و درخور این فضای ارزشمند و روحانی است که محدوده طراحی و مشخصات مکانی در مدارک مسابقه قابل دستیابی است.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان با بیان اینکه برگزار کننده مسابقه طراحی یادمان شهدای کوه صفه مدیریت پژوهش است، خاطرنشان کرد: کارفرمای این مسابقه نیز مدیریت منطقه ۵، مدیر مسابقه «مهدی حقیقت‌بین» و داوری آن برعهده «احسان رنجبر»، «سمیرا رویان» و «مهرداد ایروانیان» است.

نصوحی با اشاره به زمانبندی مسابقه ادامه داد: با توجه به اعلان فراخوان مسابقه طراحی یادمان شهدای صفه از یکم دی، مهلت ارائه آثار تا پانزدهم بهمن در نظر گرفته شده است و نوزدهم تا بیست‌وچهارم بهمن آثار برگزیده انتخاب و یکم اسفند نیز اختتامیه و معرفی آثار برتر برگزار خواهد شد.

طرح‌های پیشنهادی با ارزش‌های مذهبی و فرهنگی هماهنگی داشته باشد

وی با اشاره به ویژگی‌ها و ارزش‌های مورد درخواست در طراحی گفت: ارتقای کیفیت عینی و ذهنی و تقویت حس مکانی مزار شهدای کوه صفه و محوطه پیرامون، تأکید بر منظر و نقش رسانه‌ای آن در روایت ارزش‌های فرهنگی و مذهبی شهادت، فراهم کردن زیرساخت‌های فضایی مناسب و تأمین آسایش به‌منظور ظهور رویدادهای مختلف مرتبط با زنده نگه‌داشتن ارزش‌های دفاع مقدس و معرفی آن به نسل آینده، هماهنگی با ارزش‌های مذهبی، فرهنگی و حفاظت از ویژگی‌های طبیعی و تاریخی کوه صفه است و ارائه جزئیات اجرایی متناسب با ویژگی‌های مکانی و شرایط اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی، این موارد را شامل می‌شود.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان تاکید کرد: اهداف مسابقه طراحی یادمان شهدای کوه صفه ، خلق فضایی معمارانه و سرزنده و منظری پویا، خوانا و روایتگر از ارزش‌های فرهنگی و مذهبی شهادت، تقویت رویدادپذیری مکان به‌منظور پاسداشت و حفاظت از خاطرات، واقعیت‌ها و ارزش‌های دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت و افزودن یاد و خاطرات شهدا و دفاع مقدس بر خاطرات جمعی شهروندان از کوه صفه به‌عنوان مکانی طبیعی، سالم، مفرح و شاد است.

نصوحی با اشاره به محدودیت‌های طراحی یادمان شهدای صفه ادامه داد: در طرح پیشنهادی باید مسیرهای جریان آب وضع موجود حفظ و به صورت بهینه در طراحی دیده شود، همچنین مصالح استفاده شده در طرح پیشنهادی تا حد امکان باید هماهنگ با پوشش گیاهی و بستر موجود انتخاب شود و حداکثر ارتفاع طراحی نیز با توجه به نامه اداره کل میراث فرهنگی به میزان ۴.۵ متر باشد.

منبع: imna-715065

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار