دانشگاه صنعتی اصفهان میزبان پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی فیزیک می‌شود

دانشگاه صنعتی اصفهان میزبان پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی فیزیک در روزهای ۳۱ تیرماه تا هشتم مردادماه ۱۴۰۳ خواهد بود.

دانشگاه صنعتی اصفهان میزبان پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی فیزیک می‌شود

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی فیزیک از ۳۱ تیرماه تا هشتم مردادماه سال ۱۴۰۳ (۲۰۲۴) به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان و با هدف برگزاری یک رقابت پرشور بین المللی و همچنین تقویت وحدت، صلح و تفاهم بین ملت‌ها برگزار می‌شود.

تفاهم‌نامه همکاری در برگزاری المپیاد جهانی فیزیک، با حضور دکتر جمال‌الدین مهدی‌نژاد رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به‌عنوان مامور اجرای المپیاد از سوی وزارت آموزش‌وپرورش، سیدعلی محمد میرمحمدی میبدی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان میزبان این رویداد معتبر جهانی و محمود بهمن آبادی به عنوان مشاور وزیر و رییس کمیته برگزاری المپیاد در تاریخ شنبه ۲۳ دی ماه ۱۴۰۲ به امضا رسید.

بابایی، معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلام این خبر گفت: در این دوره از رقابت‌ها انتظار می‌رود بیش از ۴۰۰ نفردانش‌آموز نخبه، و ۲۵۰ نفر سرپرست از استادان فیزیک از حدود ۷۰ تا ۸۰ کشور جهان برای شرکت در این رقابت علمی به ایران و شهر اصفهان سفر کنند.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: با توجه به اهمیت روزافزون فیزیک در اکثر زمینه‌های فناوری و همچنین درآموزش عمومی جوانان و همچنین با هدف افزایش ارتباطات بین‌المللی، این رقابت جهانی هر ساله در یکی از کشورهای جهان برگزار می‌شود.

بابایی با بیان اینکه تلاش می‌شود، میزبانی در شهر تاریخی اصفهان نمایانگر فرهنگ غنی مهمان‌دوستی، تمدن این سرزمین کهن و از طرفی پیشرفتهای علمی و فناورانه بومی باشد، اضافه کرد: دانشگاه صنعتی اصفهان با نگاه ملی تلاش می‌کند با استفاده از مجموعه اساتید، دانشجویان و کارکنان پرتلاش، تجربه ارزشمند دوره‌های قبلی و همچنین به کارگیری همه زیرساختهای رفاهی و آموزشی خود، رقابت علمی پویا و معتبری را برای شرکت‌کنندگان اجرا کند.

در حال حاضر المپیاد بین‌المللی فیزیک ششمین دهه تأسیس خود را جشن می‌گیرد و در طول ۵۷ سال گذشته شاهد برگزاری ۵۳ مسابقه جهانی فیزیک بوده ایم.

لازم به ذکر است که دانشگاه صنعتی اصفهان پیش‌ از این نیز در سال ۱۳۸۶ میزبان سی و هشتمین المپیاد جهانی فیزیک بوده است.

در راستای هماهنگی‌های لازم و کسب آمادگی برای میزبانی شایسته این رویداد معتبر جهانی در کشورمان، اولین نشست مشترک کارگروه اجرایی و علمی‌ المپیاد با حضور همه دست اندرکاران در دانشگاه صنعتی اصفهان در دی ماه ۱۴۰۲ برگزار شد و تمام ابعاد برگزاری این رویداد علمی-فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است دانش‌آموزان نخبه ایرانی هر ساله در المپیادهای علمی افتخارآفرین هستند. نمایندگان کشورمان در آخرین دوره المپیاد فیزیک (۲۰۲۳) در کشور ژاپن موفق به کسب سه مدال نقره و یک مدال برنز شدند.

46

منبع: khabaronline-1861038

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار