با حضور شاعران، نویسندگان و پژوهشگران دینی انجام شد

آغاز چهارمین جایزه ادبی مادرانه در بخش‌های شعر و داستان کوتاه

چهارمین دوره جایزه ادبی مادرانه با حضور شعرا و پژوهشگران دینی برجسته کشوری و با محوریت حضرت نجمه خاتون (سلام‌الله علیها)، مادر بزرگوار حضرت امام رضا (علیه‌السلام) آغاز شد.

آغاز چهارمین جایزه ادبی مادرانه در بخش‌های شعر و داستان کوتاه

چهارمین دوره جایزه ادبی مادرانه با حضور شعرا و پژوهشگران دینی برجسته کشوری و با محوریت حضرت نجمه خاتون (سلام‌الله علیها)، مادر بزرگوار حضرت امام رضا (علیه‌السلام) آغاز شد.

این جایزه ادبی که در هر دوره با محوریت مادر بزرگوار یکی از ائمه اطهار (علیهم‌السلام) برگزار می‌شود، این دوره نیز همزمان با برگزاری مراسم افتتاحیه در آستان مقدس حضرت جعفر ابن الرضا (علیه‌السلام) در اصفهان، فراخوان خود را منتشر کرد تا شاعران و نویسندگان سراسر کشور، آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند.

دبیر چهارمین دوره جایزه ادبی مادرانه در آیین افتتاح این دوره با اشاره به اینکه «مادرانه» تلاشی است برای معرفی اسوه‌های تربیتی در تحقق جامعه آرمانی منتظران و بازخوانی فضائل فراموش شده در حیات طیبه مادران اهل‌بیت (علیهم‌السلام)، گفت: معرفی اسوه‌های تربیتی انسان متعالی، تولید محتوای مبتنی بر اهداف و ارائه در قالب‌های ادبی، فرهنگی، هنری و اجتماعی، معرفی اسوه‌های تربیتی برای تحقق جامعه آرمانی در خدمت امام زمان‌(عج) و بازخوانی فضیلت‌های فراموش شده در قالب پژوهش و تبیین حیات طیبه مادران ائمه و مادران اولاد بلافصل ایشان از جمله اهداف چهارمین جایزه ادبی مادرانه است.

محمدرضا کاکائی با بیان اینکه در این دوره، بخش‌های شعر کودک و داستان کوتاه نیز به جایزه ادبی مادرانه اضافه شده است، افزود: از همه شاعران و نویسندگان دعوت می‌کنیم آثار خود را در زمینه شعر، شعر کودک و داستان کوتاه با موضوعات نقش تربیتی مادران بصیر در پرورش نسلی امام‌شناس و حقیقت باور، مادر و احیای ارزش‌های والای اخلاقی در فرزندان، حضرت نجمه خاتون از آندلس تا خانه عصمت و حضرت نجمه خاتون مادر کرامت تا پانزدهم بهمن‌ماه 1403 به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی‌های جامعی انجام شده تا شاعران و نویسندگان کشور با اهداف فراخوان و موضوعات جشنواره آشنا شوند، ادامه داد: تلاش‌ خواهیم کرد طی زمان باقی مانده تا پایان فراخوان، جلسات شعر مشترکی را در تهران، قم و مشهد مقدس برگزار کنیم و به تبیین هر چه بیشتر موضوع جشنواره و اهداف آن بپردازیم.

آیت‌الله سید حجت موحد ابطحی، عالم دینی و استاد حوزه علمیه نیز در آیین افتتاحیه چهارمین جایزه ادبی مادرانه با اشاره به اینکه شناخت مقام حضرت نجمه خاتون (سلام‌الله علیها) یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که در کنار برگزاری این جایزه ادبی دنبال می‌شود، گفت: مقام حضرت نجمه خاتون بسیار بالا است؛ ایشان مسیری سخت، دشوار و بسیار طولانی را طی کردند تا تبدیل به یکی از بانوان تاثیرگذار اهل‌بیت (علیهم‌السلام) شوند و علاوه بر مادری حضرت امام رضا (علیه‌السلام) و حضرت معصومه (سلام‌الله علیها)، نقش تاثیرگذاری در ترویج شعاعر دینی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه شاعران و نویسندگانی که در راه معرفی حضرت نجمه خاتون (سلام‌الله علیها) گام برمی‌دارند، از سوی ائمه اطهار (علیهم‌السلام) بسیار عزیز داشته خواهند شد، ادامه داد: روایات بسیاری داریم که نشان می‌دهد علاقمندان حضرت نجمه خاتون، جایگاه ویژه‌ای نزد حضرت امام رضا (علیه‌السلام) پیدا کرده‌اند؛ بنابراین، به شما شاعران و ادیبان بشارت می‌دهم که با فعالیت در این زمینه، مورد عنایت ویژه ائمه اطهار (علیهم‌السلام) قرار خواهید گرفت.

دکتر محمدرضا سنگری، نویسنده و پژوهشگر حوزه‌های ادبیات و تاریخ اسلام نیز در این مراسم با اشاره به اینکه شناخت حضرت نجمه خاتون (سلام‌الله علیها) نباید فقط به شعر و داستان کوتاه محدود شود، گفت: شرایط بسیار مطلوبی است تا محققان و پژوهشگران، در کنار شعر و داستان، به انجام مطالعات و طرح‌های پژوهشی بپردازند و ابعاد زندگی این شخصیت والای جهان اسلام را به مسلمانان نشان دهند.

وی با بیان اینکه بانوان باید نقش فعال‌تری در معرفی شخصیت زنان بزرگ تاریخ اسلام داشته باشند، افزود: امیدوارم شرایطی حاصل شود که در آیین اختتامیه جایزه ادبی مادرانه، شاهد رونمایی از چند کتاب در زمینه معرفی بانوان مطرح جهان اسلام و به ویژه بانوان اهل‌بیت (علیهم‌السلام) باشیم.

این نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات و تاریخ اسلام در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تجلیل از فعالیت آستان مقدس حضرت جعفر ابن الرضا (علیه‌السلام) در برگزاری این جایزه ادبی، تصریح کرد: حضرت جعفر، فرزند امام رضا (علیه‌السلام) حافظ، مفسر و شاعری بوده‌اند که نقش تاثیرگذار و تعیین‌کننده‌ای در ترویج اسلام در سرزمین‌های مختلف داشته‌اند.

 

 

 

ارسال نظر