گزارشی از نخستین روز آغاز کارگاه تجسمی «کوتاه‌تر از کودکی» غزه؛

کارگاه هنرهای تجسمی حبیب الله صادقی امروز پرترددترین بخش حوزه هنری انقلاب اسلامی بود. چهره‌های آشنا و نامدار هنرهای تجسمی یکی پس از دیگری از راه می‌رسیدند تا رویداد مهمی را رقم بزنند. این بار نه از همایش خبری است و نه از افتتاح گالری. هنرمندان آمده‌اند تا از مظلومیت مردمان، خصوصا کودکان غزه بگویند؛ نه با شعار و حرف؛ که با زبان هنر. زمین پوشیده شده از مشمع‌های بزرگ، بوم‌هایی که روی سه‌پایه هستند، جوهر و قلم‌هایی که آماده خلق کلمات و تصاویرند و طرح‌های اولیه‌ای که قرار است نمادی از مظلومیت کودکان غزه باشند. اینجا جوش و خروش هنری در جریان است. هیجانی که از تپش قلب‌های میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان برای سرزمین غزه و مردمان مظلومش جریان گرفته و آنها را بیشتر از گذشته به هم نزدیک کرده و قرار است به دست هنرمندان عینیت پیدا کند.

گزارشی از نخستین روز آغاز کارگاه تجسمی «کوتاه‌تر از کودکی» غزه؛

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین از روابط عمومی حوزه هنری، در میان جمع زیادی از هنرمندان انقلابی که به حوزه هنری آمده‌اند، چهره‌هایی چون حشمت الله نوروزی هم حضور دارند که قرار است طی دو روز در اینجا کارگاه خوشنویسی با خط نستعلیق داشته باشد.

وی درباره حس خود نسبت به وقایع اخیر غزه و سرزمین فلسطین و حضورش در کارگاه «کوتاه‌تر از کودکی؛ صدای مظلومیت مردم غزه» می‌گوید: بر اساس آنچه در اخبار اعلام شده و همه ما خبرهایش را خوانده و تصاویر دردناکش را دیده‌ایم، مردم غزه و کودکانش مورد حملات ظالمانه و کشتار بی‌رویه از سوی اسرائیل قرار گرفته‌اند. بر همین اساس هنرمندان جمع شده‌اند تا با موضوع غزه در این کارگاه خلق اثر کنند. به عبارتی دیگر آثاری که از امروز در این کارگاه تولید می‌شوند فریاد حمایت هنرمندان هنرهای تجسمی حوزه هنری در همدردی با کودکان غزه و نمایش حس بشردوستانه است.

این هنرمند خوشنویس در حالیکه مشغول آماده‌سازی و تکمیل سه اثر خود است ادامه می‌دهد: در روز نخست این کارگاه سه اثر تولید کرده‌ام و در روز دوم هم تمام توانم را بکار می‌گیرم تا آثار دیگری خلق کنم. همچنین تلاش می‌کنم در آثارم به واسطه محتوایی که انتخاب می‌کنم جذابیت لازم را ایجاد کنم.

وی می‌گوید: رنگ سرخی که در آثارم استفاده کردم، نماد خون و اشعار نشانگر مظلومیت مردم غزه است و من از طریق نقش رنگ بر صفحه خواسته‌ام تا زبان و احساسم را نسبت به این موضوع مطرح کنم.

نوروزی درباره آثاری که به کربلا اشاره دارند نیز می‌گوید: اگر به آنچه در حال وقوع است نگاه کنیم و مظلومیت مردم فلسطین و علی اصغرهایی که کشته می‌شوند را ببینیم، می‌توانیم شباهت‌هایی میان برخی از صحنه‌ها با وقایعی که در کربلا رخ داد، بیابیم. لحظاتی که در کربلا فرزندان به شهادت رسیده در آغوش گرفته شدند، بسیار شبیه به فریادهایی است که در فلسطین از کشته شدن کودکان سرداده می‌شود؛ پدری که پیکر تکه تکه شده فرزندش را در غزه در دستانش میگیرد شبیه به اتفاقی است که برای شهدای کربلا افتاد و کودکانی که مظلومانه و بی‌دفاع کشته شدند.

وی درباره ضرورت تولید آثار هنری با موضوع غزه تاکید می‌کند: اشعار و ادبیاتی که در تولید آثار هنری بکار گرفته می‌شود افراد را نزدیک به مردم غزه می‌کند. اگر اثر هنری بتواند پیام و حس مورد نظر هنرمند را به مخاطب منتقل کند، بازدیدکننده تولیدات هنری بهتر اتفاقی که برای مردم فلسطین در حال وقوع است را درک می‌کند.

این هنرمند خوشنویس با اشاره به پیشینه ایرانیان و فهمی که به واسطه جنگ هشت ساله از تجاوز به سرزمین خود دارند می‌گوید: ما معنای قتل، مقتل، کشته شدن و شهادت را می‌دانیم اما امید را هم درک کرده‌ایم و از خداوند خواستار آزادی فلسطین هم هستیم.

نوروزی همچنین تاکید کرد: آنچه در زمان خلق آثارم به ذهنم رسید و در زمان خلق این آثار در ذهنم تداعی شد صحنه از بین‌رفتن کودکان مظلوم و بیگناهی بود که به دست رژیم صهیونیستی کشته می‌شوند.

غزه باید در یک جریان‌ وسیع رسانه‌ای قرار بگیرد

«صدیقه سلمان» یکی دیگر از هنرمندان حاضر در کارگاه تجسمی است. او از هنرمندان برجسته کشور و عضو مرکز تجسمی حوزه هنری در گروه نقاشی است. صدیقه سلمان متولد ۱۳۴۵ از قم بوده و تحصیلات خود را در مقاطع لیسانس نقاشی و فوق‌لیسانس تصویرسازی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به اتمام رساند و تا کنون در بیش از سی نمایشگاه گروهی آثار تجسمی شرکت داشته است.

او درباره بمباران بیمارستان «المعمدانی» غزه و به شهادت رسیدن تعداد زیادی از مردم مظلوم فلسطین بخصوص نوزادان و کودکان بی دفاع می‌گوید: این اتفاق غم انگیز خشم مسلمانان جهان را به همراه داشت. همه مسلمانان و همه کسانی که انسان دوستی را به معنای واقعی می‌شناسند، نسبت به این موضوع احساس مسئولیت می‌کنند و بر اساس توان و بضاعتی که دارند رسالتی را که بر عهده‌شان است به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند.

غزه؛ سرزمین عشق‌بازانی که از کربلا الگو گرفتند

وی ادامه می‌دهد: یکی از دغدغه‌هایی که همیشه برای من در کنار موضوعات انقلاب و مسائل مذهبی و معنوی مطرح بوده موضوع فلسطین است. به همین دلیل تصمیم گرفتم در کارگاه تجسمی« کوتاه‌تر از کودکی» شرکت کنم و از این طریق حمایت خود را از مردم مظلوم غزه و کودکان بی دفاع فلسطین اعلام کنم. فلسطین برای من یک سرزمینی است که همیشه تحت ظلم بوده و مردم مظلوم آن هر لحظه آماده شهادت هستند. این حجم از مظلومیت انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی درباره طرح و ایده خود در این کارگاه می‌گوید: طرحی که برای کارگاه تجسمی « کوتاه‌تر از کودکی» می خواهم به تصویر بکشم، برگرفته از تصاویر دلخراش به شهادت رسیدن نوزادان و کودکان در آغوش پدر و مادرهایشان بود که با دیدن این تصاویر این طرح به ذهنم رسید . بال‌های فرشتگانی در ذهنم مجسم شد که کودکان و نوزادان را در آغوش خود گرفته است. بنابراین تصمیم گرفتم بر روی پرچم فلسطین در قسمت سبز رنگ آن برگ‌های زیتون و برگ‌های لاله در نظر بگیرم و در قسمت قرمز رنگ پرچم گل‌های لاله به عنوان نماد شهدا را به تصویر بکشم و در وسط پرچم که سفید است یک بخشی از آن را به بال های فرشتگان اختصاص دهم و یک بخش دیگرآن را نیز به چفیه فلسطین و در قسمت مشکی موجود در پرچم به چفیه‌های فلسطینی که زمینه مشکی دارند اختصاص دهم. در وسط پرچم نیز یک نوزاد خفته در خون را به عنوان نماد شهیدان اخیر بیمارستان غزه که در آغوش و حمایت بال فرشتگان به تصویر بکشم. این ایده اولیه من بود و سعی کردم بر این مبنا طراحی کنم.

صدیقه سلمان در پاسخ به این سوال که عنوان این اثر چیست، می‌گوید: عنوان اثر را «اینجا در کربلای غزه نوزادان هم به شهادت گرفته می‌شوند» انتخاب کردم. تکنیک اثر آکرولیک و سبک آن مفهمومی است.

وی در پایان از تاثیرگذاری این کارگاه و همچنین تاثیرگذاری آثار اینگونه می‌گوید: قطعا تاثیر آن زیاد است. به هر حال از هر بعدی که در نظر بگیریم عرصه هنر و رسانه وسیع و متنوع است. باید درباره این موضوع و اینگونه موضوعات انسانی و جهانی یک جریان‌سازی کاملی به لحاظ رسانه‌ای شکل بگیرد و از این طریق صدای افراد عدالت‌خواه و حق‌خواه منعکس شود. به عقیده من یک جریان قوی و پرقدرت برای براندازی رژیم غاصب صهیونیستی در حال شکل گیری است.

بر اساس این گزارش، مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری انقلاب اسلامی به یاد کودکان بی دفاع غزه و در راستای محکومیت جنایات جنگی رژیم صهیونیستی؛ کارگاه تجسمی« کوتاه تر از کودکی» را از دوم تا سوم آبان‌ماه در کارگاه هنرهای تجسمی مرحوم حبیب الله صادقی برگزار کرده است. تا کنون حدود ۳۷ هنرمند برای شرکت در خلق زنده اثر در این کارگاه اعلام آمادگی کرده‌اند که می‌توان از هنرمندان شاخصی همچون اساتید: نادر قشقایی، مجسمه ساز، مرتضی گودرزی، نقاش ، حسین عصمتی، نگارگر، امیر حسین آقامیری نگارگر، محمد حسین نیرومند، کاریکاتوریست، سیدحمید شریفی ال هاشم گرافیست، حسین غلامی، خوشنویس، منصور فارسی مجسمه‌ساز، عبدالحمید قدیریان، نقاش، سعید نقاشیان، خوشنویس، محسن نجفی، کاریکاتوریست، صابر شیخ‌رضایی، گرافیست و صدیقه سلمان، نقاش و ...نام برد.

۵۷۵۷

منبع: khabaronline-1829138

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار