قیمت واقعی بلیت سینما ۵۰۰ هزار تومان است نه هشتاد هزار تومان

محمد احمدی معتقد است به طور متوسط اگر قیمت هر بلیت را ۱۰ دلار در نظر بگیریم و قیمت هر دلار را ۵۰ هزار تومان، مبلغ هر بلیت سینما تقریبا ۵۰۰ هزار تومان می‌شود این در حالی است که قیمت بلیت در ایران چیزی حدود یک و نیم دلار است.  البته منکر این ماجرا نمی‌شوم که همه چیز ما علی الخصوص هزینه‌های تولید نسبت به آن‌ها ارزان‌تر است ولی اگر پرده سینما یا ویدئو پروژکتور آسیب ببیند هزینه تعمیر آن با دلار است.

قیمت واقعی بلیت سینما ۵۰۰ هزار تومان است نه هشتاد هزار تومان

مهسا بهادری: قیمت بلیت سینماها از این هفته، طی روزهای مختلف، با روندی شناور، بین ۴۰ تا ۸۰ هزار تومان در سینماهای مدرن خواهد بود. قیمت بلیت در سینماهای ممتاز نیز بین ۲۵ تا ۶۰ هزار تومان در نوسان خواهد بود تا مخاطبان، بر مبنای وقت و مقتضیات مالی خود، به تماشای فیلم بنشینند.

افزایش قیمت بلیت سینما موافقان و مخالفانی دارد؛ افراد موافق با این طرح قیمت بلیت را با قیمت چیپس و پفک مقایسه می‌کنند و مخالفان نیز ریزش شدید مخاطب را از تبعات گران شدن بلیت می‌دانند. اتفاقی که اکنون رخ داده این است که قیمت بلیت سینماها طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در سراسر کشور به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود. در روزهای شنبه،‌ یکشنبه و چهارشنبه قیمت بلیت سینماها ثابت بوده و طبق روال قبل محاسبه می‌شود.در روزهای پنج‌شنبه و جمعه تا قبل از ساعت اوج، قیمت بلیت سینماها طبق روال روزهای عادی لحاظ می‌شود اما در ساعت اوج و پس از آن، قیمت بلیت سینماها ۸۰ هزار تومان خواهد بود.

ساعت اوج سینماها به موقعیت جغرافیایی سالن‌های سینما بستگی دارد و می‌تواند از سالنی به سالن دیگر متفاوت باشد. برای مثال، ممکن است مدیر سینمایی بگوید ساعت پر مخاطب سینمای من ۲۰ است که ساعت اوج سینمای من از ۱۸ به بعد آغاز می‌شود. پس این موضوع به تشخیص مدیر سینما بستگی دارد.

برای بررسی وضعیت شناور شدن قیمت بلیت سینما به گفت‌وگو با محمد احمدی، نماینده تهیه‌کنندگان شورای صنفی پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

اتفاق شناور شدن قیمت بلیت سینما به نفع سینما است یا به ضرر آن؟

در محدوده شورای صنفی ما به فکر نفع همه هستیم، این تصمیمات که گرفته شده بر این اساس اتخاذ شده که به نفع همه است و برای این ماجرا هم دلیل داریم. با توجه به نرخ تورم در کشور، بلیت سینما واقعا افزایش قیمت نداشته است و از طرفی هم هزینه‌های تولید فیلم افزایش پیدا کرده و از طرفی هم هزینه‌های سینماداری نسبت به گذشته سنگین‌تر شده است؛ با این حال برای اینکه هوای مخاطب را داشته باشیم دو روز را نیم بها کرده‌ایم به علاوه اینکه بلیت شناور برای سانس‌های آخر روز پنجشنبه و جمعه است وگرنه در روزهای عادی برای اینکه همه اقشار مخاطب را حفظ کنیم، تصمیم گرفتیم دو روز را به بلیت نیم‌بها اختصاص دهیم و به نظر می‌رسد که در این چند روز از این اتفاق استقبال شده است.

این اتفاق بسیار کمیابی است که در میانه سال قیمت بلیت سینما افزایش پیدا کند، درست است؟

بله ولی می‌توانیم بگوییم اگر قیمت بلیت سینما ۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است، فقط در سانس‌های بسیار محدود است که به نوعی سانس ویژه به حساب می‌آید و باقی سانس‌ها همان قیمت قبلی است.

الیکا عبدالرزاقی: خنده‌هایم در «باغ مظفر» را سانسور می‌کردند/ سرنوشت «قهوه تلخ» چه شد؟

دیگر از تلویزیون توقع شنیدن صدای شجریان و قربانی را نداریم؛ چون صداوسیما قاچاقچی و معتاد را نشان می‌دهد اما ساز را نه!

وقتی ما از فرصت‌هایمان استفاده نمی‌کنیم، هندی‌ها این کار را انجام می‌دهند/این همه سمفونی برای خرمشهر و امام رضا چه کسی آن را گوش می‌دهد؟

افزایش قیمت بلیت برای سال آینده روی قیمت شصت هزار تومان اعمال می‌شود یا هشتاد هزار تومان؟

فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت بلیت برای شروع سال نو و عید نداریم و دقیق هم نمی‌دانم که افزایش قیمت به نسبت ۶۰ هزارتومان انجام می‌شود یا ۸۰ هزارتومان و حتی شورای صنفی هم برنامه‌ای روی این ماجرا ندارد اما باتوجه به نظر خودم می‌گویم که احتمالا به نسبت ۸۰ هزارتومان، افزایش قیمت اعمال شود یا شاید سانس‌های بیشتری را به بلیت ۸۰ هزارتومانی اختصاص دهند.

وضعیت قیمت بلیت سینما نسبت به سایر کشورها چگونه است؟

به طور متوسط اگر قیمت هر بلیت را ۱۰ دلار در نظر بگیریم و قیمت هر دلار را ۵۰ هزار تومان، مبلغ هر بلیت سینما تقریبا ۵۰۰ هزار تومان می‌شود این در حالی است که قیمت بلیت در ایران چیزی حدود یک و نیم دلار است. البته منکر این ماجرا نمی‌شوم که همه چیز ما علی الخصوص هزینه‌های تولید نسبت به آن‌ها ارزان‌تر است ولی اگر پرده سینما یا ویدئو پروژکتور آسیب ببیند هزینه تعمیر آن با دلار است.

حالا این شناور شدن قیمت بلیت کمکی به صاحبان سینما می‌کند؟

به نظر من بله، کمک می‌کند، یکی از دلایلش همین گران شدن قیمت بلیت است که یک نقدینگی را وارد این عرصه می‌کند موردم دوم اینکه نیم‌بها شدن و کاهش قیمت باعث افزایش مخاطب می‌شود. امیدوارم همه به صورت مثبت این ماجرا را قلمداد کنند، درست است که در ظاهر ۲۰ هزار تومان به قیمت بلیت سینما اضافه شده ولی این شناور شدن قیمت بلیت نکته بسیار مهمی است.

۲۴۵۲۴۵

منبع: khabaronline-1858083

ارسال نظر