هادی ساعی: سیستم داوری جدید، پومسه تکواندو ایران را به المپیک می‌برد/ عکس

هادی ساعی، در حاشیه دهمین دوره مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ آزاد و در گفت و گویی که با خبرنگار خبرآنلاین داشت از اختراع جدید تیم شرکت‌کننده فدراسیون تکواندو در این دوره از مسابقات صحبت کرد.

هادی ساعی: سیستم داوری جدید، پومسه تکواندو ایران را به المپیک می‌برد/ عکس

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، در حاشیه دهمین دوره مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ آزاد، هادی ساعی، تکواندوکار پیشین و رئیس فدراسیون تکواندو در گفت و گو با خبرنگار خبرآنلاین گفت:« دنیای ورزش خیلی وسیع است و داوی قابت‌های ورزشی نیز این روزها به فناوری و هوش‌مصنوعی واگذار شده‌است و در خیلی از رشته‌های مانند فوتبال، والیبال و ... سیستم‌های داوری کاملا الکترونیکی شده‌است و به واسطه این اتفاق رشته‌ها توانستند به رقابت‌های المپیک ورود پیدا کنند.»

هادی ساعی:« سیستم داوری جدید پومسه تکواندو ایران را به المپیک می‌برد!»/ عکس

او در ادامه گفت:« رشته‌هایی مانند کاراته که قدمت آن از تکواندو نیز بیشتر است، هنوز وارد رقابت‌های المپیک نشده‌است، چراکه سیستم داوری آن هنوز به کمک انسان و به سلیقه انسان است. اگر آن‌ها نیز بتوانند سیستم داوریشان را بروزرسانی کنند خواهند توانست در رقابت‌های المپیک شرکت کنند.»

ساعی در ادامه افزود:« در رقابت‌های المپیک رشته‌هایی هستند که سیستم داوری آن‌ها برای تماشاگران شفاف باشد و شبهه‌ای وجود نداشته باشد و بازی عادلانه باشد. ایده‌های این چنینی که در حوزه ورزش مطرح می‌شود، حتی می‌تواند صنعتی شود.»

هادی ساعی:« سیستم داوری جدید پومسه تکواندو ایران را به المپیک می‌برد!»/ عکس

ساعی در ادامه با اشاره به اینکه سیستم طراحی شده توسط تیم شرکت کننده فدراسیون تکواندو ثبت جهانی شده‌است و می‌تواند در حوزه ورزش در کشور و جهان تحول ایجاد کند؛‌گفت:« سیستم داوری بخش پومسه ما، ثبت اختراع شده‌است؛ پومسه کات‌های کاراته است. سیستم داوری بخش پومسه ما به دست انسان صورت می‌گرفت و در برخی از موارد احساس می‌شد که عدالت اجرا نشده‌است، در نتیجه ما سیستمی را طراحی کردیم که این سیستم به تنهایی داوری این بخش را انجام می‌دهد و این کار را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهد.»

وی در آخر گفت:« فدراسیون جهانی به دنبال استفاده از این فناوری است و این سیستم می‌تواند بخش پومسه را وارد رقابت‌های المپیک کند و حتی به بخش کات‌های کاراته نیز برای ورود به رقابت‌های المپیک کمک می‌کند.»

227227

منبع: khabaronline-1840587

ارسال نظر