ماجرای خروج طارمی از اردوی تیم ملی؛ یک اشتباه همه‌جانبه!

فوتبال 360 نوشت: مهدی طارمی به مدت 24 ساعت اردوی تیم ملی را ترک کرد و این اتفاق به ظاهر ساده، در دل خود نکات قابل تامل زیادی داشت.

ماجرای خروج طارمی از اردوی تیم ملی؛ یک اشتباه همه‌جانبه!

تیم ملی فوتبال ایران امروز (دوشنبه) راهی قطر شد تا کار خود را در هجدهمین دوره جام ملت‌های آسیا آغاز کند. تیم تحت هدایت امیر قلعه‌نویی به دنبال این است تا پس از 47 سال، بار دیگر بر بام قاره کهن بایستد و جام قهرمانی را تصاحب کند. در حالی که شرایط آماده‌سازی و روحی تیم، مناسب به نظر می‌رسد، اتفاقی در روزهای اخیر رخ داد که توجهات را به سمت خود جلب کرد و سوالاتی را در اذهان عمومی به‌وجود آورد.

طارمی اردوی تیم ملی را ترک کرد

مهدی طارمی 2 روز قبل اردوی تیم ملی فوتبال ایران را به مدت یک روز ترک کرد و به تهران آمد. خبری که باعث تعجب همگان شد. در ادامه مهدی محمدنبی، سرپرست تیم ملی اعلام کرد، آقای شماره 9 برای تولد فرزندش راهی پایتخت شده و از کادرفنی مرخصی گرفته است. این اظهار نظر اما ساعاتی بعد توسط ستاره پورتو تکذیب شد. طارمی پس از بازگشت به اردوی کیش در این باره گفت: « دوستانم بابت مسئله‌ای که عنوان شده برای من پیام تبریک ارسال کرده‌اند که این موضوع صحت ندارد و من برای حضور در یک پروژه تبلیغاتی به تهران رفته بودم.» این چکیده ماجرایی بود که به وقوع پیوست.

وقتی قلعه‌نویی نتوانست به خاطر تولد فرزندش اردوی تیم ملی را ترک کند

ایران در کوران مسابقات مقدماتی جام جهانی 1994 در قطر حضور داشت. هوتن، فرزند امیر قلعه‌نویی در همین اثنا به دنیا آمد اما امیر که در آن زمان بازیکن تیم ملی بود، نتوانست اردو را ترک کند و به هنگام تولد فرزندش کنار خانواده حضور داشته باشد. علی پروین، به بازیکن خود که در آن جام چندان به بازی هم گرفته نشد، چنین اجازه‌ای را نداد یا خود قلعه‌نویی ترجیح داد کنار تیم باقی بماند. حال این سوال به وجود می‌آید که آیا با فرض درست بودن خبر به دنیا آمدن فرزند مهدی طارمی، اجازه دادن به این بازیکن برای ترک اردو، رفتار حرفه‌ای و درستی بود؟

ترک اردو به خاطر یک کمپین تبلیغاتی؟ واقعا؟!

حالا اما دلیل اصلی مشخص شده است. حتی اگر ترک اردو به واسطه به دنیا آمدن فرزند، توجیه داشته باشد، ماجرای حضور در کمپین تبلیغاتی اصلا قابل قبول نیست. تیم ملی در حساس‌ترین برهه به سر می‌برد و بازیکنان باید بیش از هر زمان دیگری تحت نظر کادرفنی باشند تا بتوانند بدون مشکل در رقابت‌ها حاضر باشند. حال ستاره تیم ملی تصمیم می‌گیرد اردو را ترک کند و سفری به پایتخت داشته باشد تا در یک پروژه تبلیغاتی حاضر شود. یک کار شدیدا پرریسک که ممکن بود عواقب بسیار زیادی در پی داشته باشد. طارمی بازیکنی غیر قابل جایگزین در تیم ملی به‌حساب می‌آید و در جام ملت‌های 2019 هم نبودش مقابل ژاپن به قیمت حذفی سنگین تمام شد. به نظر می‌رسد، تصمیم اتخاذ شده و اجازه‌ای که به این بازیکن داده شد، منطقی و حرفه‌ای نبود.

آقای طارمی! شما دیگر چرا؟

مهدی طارمی چند سالی است که در سطح اول فوتبال اروپا مشغول به بازی است و بهتر از هر شخص دیگری می‌داند که در این بازه زمانی باید نهایت تمرکز را روی امور فنی داشته باشد و در اختیار تیم باشد. اما او تصمیم گرفت برای همراهی یک پروژه تبلیغاتی، یک روز اردوی تیم ملی را ترک کند. تصمیمی عجیب از سوی یکی از باتجربه‌ترین بازیکنان تیم ملی که رفتارش توسط بقیه بازیکنان رصد می‌شود، چندان قابل قبول نبود.

ناهماهنگی بین سرپرست و بازیکن!

ماجرای دیگری که در این رابطه به وجود می‌آید، ناهماهنگی بین سرپرست تیم ملی و بازیکن است. طبیعتا مهدی محمدنبی به عنوان مدیر تیم ملی باید در جریان ریز ماجرای مهدی طارمی باشد اما در عین ناباوری او دلیلی را ذکر می‌کند که توسط بازیکن تکذیب می‌شود. این ناهماهنگی و بی‌خبری، مساله نگران‌کننده‌ای است که شاید در ظاهر به چشم نیاید اما ممکن است در صورت عدم رسیدگی، در آینده تبدیل به معضلی بزرگ شود.

یکی از اصلی‌ترین رموز موفقیت یک تیم در یک تورنمنت، مانند جام ملت‌های آسیا، حفظ نظم، تمرکز و حرفه‌ای‌گری در طول مسابقات است. اینکه بازیکنان 100 درصد در اختیار کادرفنی باشند و به بهترین شکل ریکاوری شوند و از نظر ذهنی مهیای حضور در میدان باشند. هر رفتاری شبیه به اتفاقی که برای مهدی طارمی رخ داد، ممکن است نظم یک تیم را بر هم بزند و به صورت دومینووار، مسبب اختلال‌های بزرگ‌تر شود. امیدواریم که دیگر شاهد چنین مسائلی در اردوی تیم ملی نباشیم.

منبع: khabaronline-1858376

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار