نمی‌دانستیم خواستن بازیکن بزرگ برای استقلال گناه است/VAR نبود دربی را می‌باختیم!

ورزش سه نوشت: حمیدرضا رجبی می‌گوید اگر کمک داور ویدئویی نبود، استقلال دربی را باخته بود و معلوم نبود در ادامه چه بلایی سر آبی پوشان می‌آمد.

نمی‌دانستیم خواستن بازیکن بزرگ برای استقلال گناه است/VAR نبود دربی را می‌باختیم!

، استقلال در شرایطی موفق شد قهرمانی نیم فصل را از آن خود کند که آبی پوشان فصل را به عجیب‌ترین شکل ممکن آغاز کردند. حجت کریمی در بحبوحه نقل و انتقالات تابستانی از سمت خود کناره‌گیری کرد و علی خطیر به عنوان مدیرعامل این تیم انتخاب شد که اصرار وی بر رعایت قانون سقف بودجه، باعث بروز اختلافاتی بین او و نکونام شد.

این موضوع سبب شد تا چهره‌های ورزشی و غیرورزشی متعددی برای رفع کدورت‌های میان مدیرعامل و سرمربی استقلال پادرمیانی کردند که در نهایت خطیر و نکونام در نشستی با میزبان علیرضا دبیر، اختلافات را کنار گذاشتند و در شرایطی که کسی تصور نمی‌کرد آبی پوشان بتوانند با تیم‌های پرمهره سپاهان و پرسپولیس رقابت کنند، ولی این تیم توانست عنوان قهرمانی نیم فصل را از آن خود کند.

یکی از چهره‌های موثر در موفقیت استقلال، حمیدرضا رجبی است که به عنوان دستیار نکونام همواره در تفکرات تاکتیکی سرمربی جوان نقش مهمی داشته و پیش از این نیز در تیم‌های قبلی نکو، دستیار اول او بوده است. درخصوص اتفاقات نیم فصل و موفقیت استقلال، با مربی آبی پوشان به گفت‌وگو نشسته‌ایم که مصاحبه با رجبی را در زیر می‌خوانیم:

* ابتدا درباره نقل و انتقالات زمستانی صحبت کنیم. ظاهرا دو لیست به باشگاه داده‌اید ولی عده‌ای می‌گویند جذب بعضی بازیکنان امکان پذیر نیست.
ما نمی‌دانستیم بازیکن بزرگ خواستن برای استقلال گناه است. خبر نداشتیم که نباید خواهان بازیکن نامی در تیم باشیم. استقلال اینقدر کوچک شده که نباید بازیکن بزرگ بگیرد؟! این باشگاه بزرگ است، پرافتخار است. دو بار قهرمان آسیا شده است. استقلال بازیکن بزرگ نگیرد چه باشگاهی بگیرد؟ هوادار البته این چیزها را می‌فهمد. ما اگر بازیکن بزرگ می خواهیم به نفع باشگاه است. دلمان به حال استقلال می‌سوزد. به فکر اعتبار باشگاه هستیم. اگر سپاهان و پرسپولیس به دنبال بازیکن بزرگ هستند و در این چند سال کلی بازیکن نامی گرفته‌اند به خاطر اعتبار خودشان بوده، به خاطر احترام به هواداران بوده است.

* لیست‌هایی هم که نکونام برای خرید بازیکن در اختیار مدیریت داده، سریعا رسانه‌ای می‌شود.
اصلا نمی‌دانم چرا باید لیست ما اینقدر راحت بیرون بیاید. درباره اینکه رقبا چه بازیکنانی می‌خواهند، شما اسم بازیکنی را شنیده‌اید؟ ولی در استقلال ماشالله همه اسامی و همه خبرها قابل دسترسی است. ما هنوز لیست نداده‌ایم ولی نام بازیکنانی که می‌خواهیم بیرون می‌آید. این یکی از مشکلات عدیده استقلال در سال‌های گذشته بوده است. هر چقدر حریفان در این زمینه خوب عمل کرده‌اند، ما بد بوده‌ایم و الان هم وضعیت همین است. بگذارید با بازیکنان مذاکرات نهایی شود. در ضمن استقلال جای بازیکن بزرگ است. این را خود آقای نکونام هم گفتند. ما فقط برای لیست پر کردن که نباید بازیکن بگیریم. باید کسی بیاید که به درد استقلال بخورد.

* پس اینکه می‌گویند لیست خرید شما یک لیست غیرممکن است را قبول ندارید؟
این حرف‌های رسانه‌هاست. هوادار اینجا توقع دارد. از تیم نتیجه می‌خواهد. الان شما خبر دارید رقبا در حال مذاکره با چه بازیکنانی هستند؟ ماشالله به پول هم دسترسی دارند. چطور رقبا بتوانند، ولی استقلال نتواند؟ ما نیم فصل اول اذیت شدیم. کمبودها واقعا آزارمان داد. نیم فصل دوم بدتر و بدتر می‌شود. چقدر می‌خواهیم بازیکن را تحت فشار بگذاریم؟ تیم با خستگی محض به تعطیلات رفت. جام حذفی را هم داریم. هر چه به پایان لیگ نزدیک شویم حساسیت و فشار بیشتر می‌شود. استقلال نیاز به بازیکن بزرگ دارد. بگذارید تیم و باشگاه کارش را بکند. ما تابستان می‌توانستیم بازیکن بخریم ولی نخریدیم، حالا به هر دلیلی. اگر می‌خریدیم الان این دردسرها را داشتیم؟ نخریدیم و الان باید هر طور شده مشکلات و ضعف‌ها را برطرف کنیم. باید تابستان فکر زمستان را می‌کردیم.

* درباره اول فصل گفتید. می‌خواهید از چالش‌هایی که تجربه کردید صحبت کنید؟
آن اتفاقات گذشته و نمی‌خواهیم درباره‌اش حرف بزنیم. چالش همیشه در فوتبال هست مهم واکنش شما مقابل آنهاست. یک وقتی می‌ترسی و یک وقتی مبارزه می‌کنی. ما راه مبارزه را انتخاب کردیم. با همه سختی‌ها و کمبودها و همین‌طور رقابت کاملا نابرابری که وجود داشت، فقط به خاطر هواداران جنگیدیم و خوشحالیم تا اینجا نتایج خوب بوده ولی اتفاقی نیفتاده است. هیچکس نباید در باد صدرنشینی بخوابد. فوتبال هزار و یک بالا و پایین دارد. با یک توپ گل نشدن و به تیر خوردن، یک تیم قهرمانی را از دست می‌دهد. بنابراین نباید اینقدر خوش خیال و ساده لوح باشیم.

* با توجه به اتفاقاتی که در ابتدای فصل رخ داد، خودتان درباره این فصل و نتایج تیم چه فکری می‌کردید؟
فکر خاصی نمی‌کردیم جز اینکه بجنگیم و تلاش کنیم، همین. البته نگرانی‌هایی بود ولی سعی کردیم در آرامش فنی کارمان را جلو ببریم. نکته‌ای که می‌خواهم بگویم مربوط به هواداران است. کادر فنی و بازیکنان اعتقاد دارند اگر نتیجه‌ای تا اینجا به دست آمده به خاطر آنها بوده است. نمی‌توانیم میزان حمایتشان را توصیف کنیم. بیش از هر زمان دیگری خودمان را در مقابل آنها مسئول و پاسخگو می‌بینیم. هواداران نبودند معلوم نبود سر استقلال چه می‌آمد.

* به مسائل فنی هم بپردازیم. سخت‌ترین بازی‌ای که در نیم فصل اول انجام دادید برابر کدام تیم بود؟
تک تک بازی‌ها سخت بود. امسال قدرت تیم‌ها نزدیک است. وقتی تیم ‌های مدعی در خانه به تیم‌هایی می‌بازند که شوکه کننده است، تنها یک پیام را می شود دریافت کرد؛ اینکه بازی ساده و آسانی وجود ندارد. ما در همه بازی‌ها سختی کشیدیم تا امتیاز گرفتیم.

* فکر می کنم در دربی و زمانی که که داور برای بررسی صحنه پنالتی به سراغ VAR رفت، لحظات پراسترسی را تجربه کردید؟
لحظات حساس و مهمی بود. خدا را شکر می‌کنیم که VAR در آن بازی وجود داشت. ما پیش از این از کمیته داوران انتقاد کرده‌ایم ولی باید از کار خوبشان هم تعریف کنیم. فدراسیون و این کمیته با آوردن VAR در دربی همه را هوشیار کردند. مردم فهمیدند که تکنولوژی چطور می‌تواند مانع از ضایع شدن حق تیم‌ها شود. اگر کمک داور ویدئویی نبود، دربی را باخته بودیم و معلوم نبود بعدش چه بلایی سرمان می‌آمد. یک اشتباه چقدر می‌تواند مسیر یک تیم را تغییر دهد ولی خدا را شکر پنالتی درست ما اعلام شد. آن لحظات هم واقعا عجیب بود. در صحنه اول روی پیمان هم توقع داشتیم پنالتی بگیرد چون مشخص بود بازیکن آنها دست او را گرفته است. من همچنان معتقدم در صحنه مشکوک نیمه اول هم مدافع قرمزها در محوطه جریمه روی بلانکو خطا کرد اما به نظر داور احترام می‌گذارم.

* پیش‌بینی از رتبه استقلال برای آخر فصل دارید؟
پیش‌بینی که در فوتبال ممکن نیست. اول بگذارید بازیکن بگیریم و نقل و انتقالات را به سلامت رد کنیم. شما بازیکن داشته باشید راحت‌تر می‌توانید به میدان بروید، ما اهل پیش‌بینی نیستم ما در زمین تلاش می‌کنیم و می‌جنگیم تا بتوانیم به هدفی که در سر داریم برسیم.

* سعید مهری هم به عنوان اولین بازیکن در نیم فصل از استقلال جدا شد.
آقای نکونام و کادر فنی مخالف جدایی این بازیکن هستند. با خود او هم حرف زدیم. بازیکنی در پست او اضافه نشده که بخواهیم با جدایی‌اش موافقت کنیم.

* از نظر خودتان مهم‌ترین عامل صدرنشینی استقلال در نیم فصل اول چه چیزی بود؟
عوامل زیادی در این موفقیت نقش داشتند، همه اعضا کنار هم تلاش کردند و البته هواداران در تمام مسابقات کنار ما بودند و تیم را برای موفقیت جلو بردند. یک عامل در موفقیت یک تیم موثر نیست و قطعا همه باید دست در دست هم بدهند تا یک تیم موفق شود.

* با مرور مسابقات فولاد متوجه می‌شویم تیم نکونام همیشه با سیستم 4231 بازی می‌کرد اما در استقلال ۳ دفاعه بازی می‌کنید و خوب هم نتیجه گرفته‌اید. علت این تغییر سیستم چه بود؟
شما با توجه به مهره‌هایی که در اختیار دارید. سیستم انتخاب می‌کنید. ما در ابتدای فصل با سیستم فصل قبل که بازیکنان بیشتر با آن آشنا بودند به میدان رفتیم اما متوجه شدیم که این سیستم مناسب استقلال این فصل نیست. چندین و چند جلسه در خصوص همین سیستم بحث کردیم و در نهایت آقای نکونام تصمیم گرفتند که سیستم سه دفاعه را با توجه به بازیکنان انتخاب کنند و هرچه بیشتر از لیگ گذشت، بازیکنان بیشتر با این سیستم توانستند هماهنگ شوند و به آن چیزی که در ذهن آقای نکونام و کادرفنی بود نزدیک‌تر شدیم اما هنوز با ایده‌آل خود فاصله داریم. بازیکنان برای اثبات و موفقیت این سیستم، تلاش کردند و قطعا قدردان آن‌ها هستیم که با تلاش فوق العاده استقلال را سربلند کردند. باید این را بگویم در این خصوص هم فکر کرده‌ایم تا بتوانیم بازیکنانی بگیریم که دستمان برای انتخاب سیستم بازتر شود.

منبع: khabaronline-1859306

ارسال نظر