خاک قطر بالاخره برای ایران طلا می‌شود؟

تیم ملی فوتبال ایران این بار در تلاش است تا طلسم ناکامی هایش در خاک قطر را بشکند.

خاک قطر بالاخره برای ایران طلا می‌شود؟

عرفان حاج بابایی؛ قطر را حالا دیگر می توان مرکز فوتبال جهان دانست. آن ها دیگر ابایی از میزبانی هیچ تورنمنتی ندارند و هر دوره، پر زرق و برق تر از دوره قبل این بار سنگین را به سرمنزل مقصود می رسانند.

خاک قطر اما هیچوقت برای فوتبال ایران خوش یمن نبوده. در هر تورنمنتی که ایران به ضیافت همسایه جنوبی خود در خلیج فارس رفته، درنهایت با چشم گریان به خانه برگشته و حالا پس از سه دوره ناکامی در خاک قطر، ایرانی ها امیدوارند این بار با هدایت امیر قلعه نویی و بازیکنانی باتجربه و باکیفیت، بالاتر از دیگر قدرت های آسیا بتوانند جام نقره ای هجدهمین دوره جام ملت های آسیا را لمس کنند. در ادامه مروری خواهیم داشت بر سه دوره ناکامی فوتبال ایران در تورنمنت هایی که قطر میزبان آن بوده.

جام ملت‌های آسیا 1988

10 تیم آسیایی برای اولین بار در قطر گرد هم آمدند تا این دوره از جام ملت ها را برگزار کنند. در سال های سخت دهه 60 ایران با هدایت پرویز دهداری و با تیمی جوان، پا به این تورنمنت می گذارد و در دور گروهی عملکرد خوبی را از خود به جای می گذارد. تیم ملی در افتتاحیه جام، قطر میزبان را شکست می دهد و در ادامه امارات را هم می برد و در ادامه با تساوی مقابل ژاپن و شکست سنگین مقابل کره جنوبی به عنوان تیم دوم، راهی نیمه نهایی شد اما آن جا عابدزاده جوان حریف ضربه سر ماجد عبدالله باتجربه نشد تا عربستان با یک گل ایران را شکست دهد و تیم پرویز دهداری به فینال نرسد. سهم تیم ملی در آن دوره، مقام سومی بود. ایران در دیدار رده بندی، در ضربات پنالتی چین را شکست داد و به مدال برنز تورنمنت دست یافت.

جام ملت‌های آسیا 2011

دوران سردی و رکود فوتبال ایران از مقدماتی جام جهانی 2010 و حذف از این رقابت ها شروع شده بود و در جام ملت های 2011 هم ادامه یافت. افشین قطبی جانشین علی دایی شده بود اما او هم نتوانست بن بست فوتبال ایران در آن مقطع را بشکند. جام ملت های 2011 باز هم به قطر آمده بود اما انگار بند به بند همان میزبانی قبلی قطر برای ایران داشت تکرار می شد. این بار هم ایران از دور گروهی صعود کرد. بالاتر از امارات، عراق و کره شمالی اما در یک چهارم نهایی، باز هم نوبت کره جنوبی بود که درست مثل سال 2007، باز هم ایران را زمینگیر کند. وقت های اضافه اصلا برای تیم قطبی خوب پیش نرفت و شوت سرکش کره ای ها، سیدمهدی رحمتی را تسلیم کرد و ایران باز هم نتوانست در قطر روی مراحل پایانی جام را ببیند.

خاک قطر بالاخره برای ایران طلا می‌شود؟

جام جهانی 2022

در تمامی دوره های قبلی جام جهانی، ایران هیچگاه به اندازه جام جهانی 2022 به صعود نزدیک نبود. نتایج دور گروهی به شکلی رقم خورده بود که ایران در آخرین بازی مقابل آمریکا، با یک مساوی هم صعود می کرد اما باز هم خاک نحس قطر، قرار نبود روی خوشی به تیم ملی نشان دهد. ایران در گام آخر کم آورد و با یک گل مغلوب ایالات متحده شد. این شکست یعنی باز هم حسرت برای صعود به دور بعدی جام جهانی در گام آخر. درست مثل سناریویی که در 2018 رقم خورده بود. با این تفاوت که در 2018 ایران در بازی آخر باید می برد تا صعود کند اما مساوی کرد و در 2022 با یک مساوی هم صعود می کرد اما باخت و قطر را خیلی زود به مقصد ایران ترک کرد.

خاک قطر بالاخره برای ایران طلا می‌شود؟

قهرمانی آسیا این بار در دسترس ایران است!

سرمربی فلسطین به ایران شانس قهرمانی نداد!

عکس‌| استوری فلسفی بیرانوند در آستانه شروع جام ملت‌ها

254 251

منبع: khabaronline-1860470

ارسال نظر