رای تاریخی در فوتبال ایران؛ چراغ سبز برای حضور بازیکنان افغانستانی

حکم کمیته استیناف درباره یک بازی جام حذفی مشخص کرد که بازیکنان افغانستانی می‌توانند با قید شرایطی در لیگ ایران بازی کنند.

رای تاریخی در فوتبال ایران؛ چراغ سبز برای حضور بازیکنان افغانستانی

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین؛ کشور ایران یکی از مهاجرپذیرترین کشورها برای مردم افغانستان از سال‌ها قبل بوده و تبعه‌های افغان بسیار زیادی در ایران زندگی می‌کنند. بسیاری از این مردم افغانستان به واسطه سال‌ها حضور در ایران زاد و ولد کردند و حالا فرزندانی دارند که حتی در ایران متولد شده‌اند و به نوعی ایرانی محسوب می‌شوند.

به گزارش ورزش سه، در فضای فوتبال ایران با توجه به قوانینی که در خصوص جذب بازیکنان خارجی وضع شده، اما بازیکنان افغانستانی در سال‌های قبل مشکلات زیادی را پشت سر گذاشتند. فوتبالیست‌های افغانستانی متولد شده در تهران اما با توجه به اینکه سوابق ملی ندارند و خارجی محسوب می‌شوند، تا کنون اجازه فعالیت در مسابقات داخلی ایران را به دست نیاوردند و این موضوع طی چند سال اخیر یک دغدغه بزرگ برای آنها محسوب شده است.

با این حال اخیرا اتفاقی رخ داده که می‌تواند چراغ سبزی به استفاده از فوتبالیست‌های افغانستانی الاصل در لیگ ایران با قید برخی شرایط خاص باشد.

در مراحل اولیه رقابت‌های جام حذفی فوتبال ایران دو تیم تارافولاد چرمهین به عنوان نماینده اصفهان با مهرگان دره شهر ایلام بازی کردند و تیم چرمهین برنده این بازی شد. در ادامه باشگاه دره‌شهر ایلام از تیم حریف به خاطر استفاده از یک بازیکن افغانستانی شکایت کرد و با ارائه مدارک در کمیته انضباطی توانست این مسئله را ثابت کند.

سجاد جان‌محمدی بازیکن تیم چرمهین بود که اصالتا افغانستانی است و در بازی مذکور گل هم زد؛ در ادامه با شکایت باشگاه ایلامی از حضور این بازیکن، کمیته انضباطی بازی را سه بر صفر به سود مهرگان دره‌شهر اعلام کرد.

وکلای باشگاه اصفهانی اما با پیگیری این مسئله توانستند حکم جدیدی را در این خصوص از استیناف بگیرند. باشگاه چرمهین با استفاده از تجربیات مجتبی فریدونی مدیرعامل سابق باشگاه ذوب‌آهن در امور حقوقی فوتبال و با استناد به ماده‌های 6 و 7 مقررات فیفا در استفاده از بازیکنان بومی و خارجی توانست این حکم را بشکند.

در این مواد آیین‌نامه انضباطی فیفا به طور شفاف آمده که بازیکنان با سه شرط بومی آن کشور محسوب می‌شوند:
1- اگر در آن کشور به دنیا آمده باشد.
2- اگر قبل از 10 سالگی مهاجرت کرده باشد و سه سال در آن کشور زندگی کرده باشد.
3- اگر بعد از 10 سالگی مهاجرت کرده باشد و 5 سال در آن کشور زندگی کرده باشد.

1996281

باشگاه چرمهین هم با استناد به این بندهای آیین‌نامه فیفا لایحه اعتراضی خود را به کمیته استیناف برد و توانست حکم کمیته انضباطی را برگرداند. به بازیکن تیم اصفهانی از این شروط برخوردار بود و با استناد به مقررات فیفا حضورش توسط استیناف قانونی تلقی شد.

حکم صادرشده از سوی کمیته استیناف به نوعی راهی را برای حضور بازیکنان افغانستانی‌الاصل در فوتبال ایران باز می‌کند. با استناد به این حکم می‌توان اینطور تصور کرد که افغانستانی‌های مقیم ایران با داشتن یکی از شروط فیفا برای بومی محسوب شدن، می‌توانند در آینده در لیگ ایران هم به میدان بروند و بی‌شک این مسئله دستمایه یک اتفاق بزرگ در فوتبال ایران خواهد بود.

258 258

منبع: khabaronline-1878803

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار