برانکو: قسمت نبود به پرسپولیس برگردم

کشور ما امسال هم مانند سال‌های گذشته میزبان بازیکنان و مربیان خارجی فوتبال است.

برانکو: قسمت نبود به پرسپولیس برگردم

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین؛ بازیکنان و مربیانی که در سال اول حضورشان در کشور عید نوروز برای‌شان مبهم است اما پس از حضور بر سفره هفت‌سین، نظرات جالبی در خصوص این آیین ایرانی‌ها دارند. برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سابق تیم‌های ملی و پرسپولیس یکی از مربیان نامدار فوتبال کشورمان بود.

در گزارش ایران ورزشی آمده است: مربی‌ای که در دوره اول حضورش در تیم ملی مربیگری در تیم‌های امید و بزرگسالان را تجربه کرد و پس از آن هم به مدت 5 سال هدایت تیم فوتبال پرسپولیس را برعهده داشت. این سرمربی کروات که به تازگی هدایت تیم ملی فوتبال چین را برعهده گرفته با وجود اینکه 5 سالی است در کشورمان حضور ندارد، خاطرات خود را از عید نوروز و سفره هفت سین فراموش نکرده است. او در گفت و گو با «ایران ورزشی» این گونه در خصوص مراسم عید نوروز صحبت می‌کند: «نوروز ریشه در تاریخ کهن ایرانی‌ها دارد و نماد نو شدن طبیعت است. نوروز برای ایرانی‌ها حکم ورود به سال نو را دارد و آنها دوست دارند با آغاز سال جدید مرتب و شیک باشند و حداقل در ظاهر هم که شده نسبت به سال گذشته متفاوت باشند. از رسم چهارشنبه سوری گرفته تا چیدن سفره هفت سین که حتی در هتل‌ها و فرودگاه‌ها و مراکز خرید ایران در آستانه سال نو مهیا بود. اتفاق جالب دیگر در سال نوی ایرانی رابطه خوب مردم و دید و بازدیدها و سفرهای‌شان بود که واقعاً جذاب بود و من به عنوان یک خارجی از این رابطه فوق‌العاده لذت می‌بردم.» برانکو در ادامه بیان می‌کند: «من با هفت‌سین آشنا هستم و در این بین ماهی قرمزش را بیشتر دوست دارم چون نشانه بخت‌آوری و شانس‌آوری است. علاوه بر این آجیل را خیلی دوست دارم. در باور مردم باید سفره‌ای پهن شود از انواع خوراکی‌ها و نمادهایی با حرف سین البته گل و آینه و ماهی هم هست.»
جام ملت‌ها یکی از مهم‌ترین مسابقات سال 1402 بود که در آن مقطع برانکو هدایت تیم ملی عمان را برعهده داشت. او در خصوص حذف تیم ایران از جام ملت‌ها می‌گوید: «پیش از جام ملت‌ها، تیم‌های برتر این مسابقات آسیا ژاپن، ایران و کره جنوبی بودند. علاوه بر این از عربستان و استرالیا نیز انتظار زیادی می‌رفت که جزو این تیم‌های مدعی باشند اما نتیجه دیگری رقم خورد و هیچ‌کس انتظار چنین نتیجه‌ای را نداشت. با حدود ۲۰ سال حضور در آسیا، می‌توانم بگویم این بزرگترین شگفتی در تاریخ جام ملت‌های آسیا بود. وقتی همه چیز در نظر گرفته شود به این نتیجه می‌رسیم که قطر با شایستگی این جام را به دست آورد. باید اشاره کنم که فوتبال آسیا در حال رشد است و همه تیم‌ها کیفیت خوبی دارند. تیم‌ها ممکن است در سطح بالایی نباشند اما با سازماندهی و آمادگی خوب می‌توانند تقریباً هر تیمی را شگفت‌زده کنند.»
این مربی نام‌آشنای فوتبال ایران در خصوص حضورش در تیم ملی چین این گونه صحبت می‌کند: «قسمت نشد به پرسپولیس برگردم. همه دیدند که در جام ملت‌های آسیا دو تیم اردن و قطر به فینال صعود کردند و این نشان دهنده پیشرفت فوتبال در قاره آسیاست. من تجربه مربیگری در تیم‌های غرب آسیا را داشتم و در ایران، امارات، عربستان و عمان مربیگری کردم و این پیشرفت را کاملاً حس کردم. دوست داشتم که در شرق آسیا هم مربیگری کنم چرا که کشورهای شرق آسیایی هم جزو تیم‌های خوب محسوب می‌شوند و همیشه تیم‌های کره جنوبی و ژاپن جزو مدعیان بودند. چین هم پتانسیل خوبی دارد و این تیم می‌تواند جزو مدعیان آسیایی باشد.»

251 251

منبع: khabaronline-1887260

ارسال نظر