عکس| اولین "سیلی" تاریخ فوتبال ایران!

سیلی عزیز اصلی به صورت ابوالقاسم حاج ابوالحسن داور مسابقه دربی را ناتمام گذاشت.

عکس| اولین "سیلی" تاریخ فوتبال ایران!

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین؛ اولین دربی بهمن ماه فوتبال کشور در روز جمعه 17 بهمن ماه 1348 در امجدیه برگزار شد.

از مسابقات قهرمانی باشگاه های تهران در فصل 49-1348 دو تیم تاج و پرسپولیس مقابل هم قرار گرفتند. دیدار دو تیم پرسپولیس و تاج در جریان مسابقات قهرمانی باشگاه های تهران سال 49-1348 با دیدارهای قبلی و بعدی این دو تیم تفاوتی عمده داشت.

در آن سال پرسپولیس به عنوان یک تیم معمولی و بدون تماشاگر در برابر تاج قرار گرفت زیرا بازیکنان اصلی و تماشاگران پرشمار این تیم تعدادی بازیکن جوان به رهبری عزیز اصلی تنها بازمانده، قدیمی ها برای حفظ نام و بقا در میان باشگاه های تهران در بازی ها شرکت نموده بود ولی عجیب اینجاست که باز هم دیدار تاج و پرسپولیس جنجالی ترین و پرحادثه ترین بازی فصل لقب گرفت و این به خاطر حوادثی بود که آفرینندگان آن داور مسابقه و عزیز اصلی کاپیتان پرسپولیس بودند.

تاج با تمام سرداران خود آمده بود تا پرسپولیس را که در رده های میانی جدول قرار داشت با گل های فراوان بدرقه کند و این پندار خیلی زود قوت گرفت زیرا هنوز بازی به دقیقه 10 نرسیده بود که غلامحسین مظلومی روی اشتباه مدافعان پرسپولیس دروازه این تیم را گشود.

پس از این گل باز هم فشار تاج روی دروازه پرسپولیس ادامه یافت و علیرغم اینکه تا پایان نیمه اول تغییری در نتیجه حاصل نشد ولی دروازه پرسپولیس پی در پی در معرض خطر هجوم مهاجمان تاج قرار داشت که تنها هوشیاری مدافعان و تیزچنگی دروازه بان این تیم مانع نتیجه گیری تاجی ها شد.

در نیمه دوم هم شکل کلی بازی مانند نیمه نخست بود. با این تفاوت که پرسپولیس نیز با حملاتی که ندرتا انجام می داد رونق بیشتری به بازی می بخشید.

اولین "سیلی" تاریخ فوتبال ایران!/عکس

بازی در وضعیتی عادی رو به اتمام بود که در دقیقه 82 به دنبال نفوذ محمود خوردبین و شوت زیبای او دروازه تاج فرو ریخت. در این لحظه در حالی که بازیکنان پرسپولیس سر از پا نمی شناختند داور با اعلام خطای خوردبین گل این تیم را مردود اعلام کرد.

به دنبال این تصمیم و اعتراض پرسپولیس ها ناگهان عزیز اصلی کاپیتان این تیم درحالی که خشم و عصبانیت چهره اش را در خود فرو برده بود به داور نزدیک شد و پس از آنکه سیلی محکمی به او زد زمین را ترک گفت.

مشاجره و جنجال مدتی ادامه یافت و سرانجام پرسپولیسی ها حاضر به ادامه بازی شدند ولی وقتی اصلی مجدد به زمین بازگشت داور از پذیرفتن او خودداری کرد و حکم به اخراج او داد و در اینجا بود که پرسپولیس حاضر به قبول رای داور نشد و میدان را ترک کرد.

نتیجه این بازی 0-3 به سود تاج اعلام شد و عزیز اصلی هم به علت مضروب کردن داور دچار محرومیت گردید ولی چند ماه بعد این محرومیت لغو و اصلی مجددا به میدان بازگشت.

تاج 1 پرسپولیس 0 (تا دقیقه 82)

تاج: حسین قاضی شعار، پرویز قلیچ خانی (کاپیتان) اکبر کارگر جم، منصور پورحیدری، گودرز حبیبی، کارو حق وردیان، احمد منشی زاده، مهدی حاج محمد، غلامحسین مظلومی، اکبر افتخاری، علی جباری

پرسپولیس: عزیز اصلی، اکبر محمدی، مجتبی ضرابی، رضا اکبری، علی عباس رجبیه، سعید کامیاب، رضا تقدسی، محمود خوردبین، مسیح نیا، احمد حسن زاده، علی سلیمی

مربی: رجبعلی فرامرزی

داور: ابوالقاسیم حاج ابوالحسن با کمک علی الهی و مهدی مجمع

تماشاگر:25 هزار نفر

اخراج: عزیز اصلی

گل: دقیقه 9 غلامحسین مظلومی

منبع:فدراسیون تاریخ و آمار

257 251

منبع: khabaronline-1887144

ارسال نظر