نکونام و خطیر منافع تیم را در نظر بگیرند/ آقایان اراده کرده بودند استقلال را از آسیا حذف کنند!

مدیرعامل استقلال می‌گوید که با حذف این تیم از آسیا، در حق او ظلم شده و هواداران گول آقایان را خورده‌اند.

نکونام و خطیر منافع تیم را در نظر بگیرند/ آقایان اراده کرده بودند استقلال را از آسیا حذف کنند!

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، طی روزهای اخیر اخبار فراوانی پیرامون واگذاری استقلال به پتروشیمی خلیج فارس شنیده می‌شود. آبی‌ها امیدوارند که با حل مشکل مالکیت مشترک و تعبیر رویای واگذاری این باشگاه، سرانجام بتوانند راهی لیگ قهرمانان آسیا شوند.

این در حالی است که به قول علی فتح‌الله‌زاده مدیرعامل چند دوره استقلالی‌ها در همه دولت‌ها بعد از انقلاب اسلامی چنین وعده‌هایی داده شده اما به‌خاطر برخی مسائل این امر محقق نشده است. حال در خصوص گمانه‌زنی‌ها درباره انتقال مالکیت استقلال به هلدینگ خلیج‌فارس از یک سو و اتفاقات مدیریتی و نتایج استقلال در لیگ از سوی دیگر، بهانه‌ای برای گفتگوی فرهیختگان با مدیرعامل سابق آبی‌ها شده که در زیر خوانیم:

به عنوان یک مدیر قدیمی در باشگاه استقلال به نظر می‌رسد رویای خصوصی‌سازی این باشگاه در حال تحقق است. این موضوع را چطور ارزیابی می‌کنید؟
اگر این موضوع صحت داشته باشد که هلدینگ خلیج فارس پای کار آمده باشد خبر خوبی هست اما من هنوز در هیچ جای رسمی که بشود به آن استناد کرد ندیده‌ام که این موضوع را تایید کنند. اما اگر این موضوع اتفاق بیفتد در هر صورت برای باشگاه ما خبر خوبی محسوب می‌شود و می‌تواند کمک حال استقلال باشد تا بتواند در ادامه مسیر خود را به‌درستی و به‌خوبی ادامه بدهد.
چه این خبر صحت داشته باشد چه نداشته باشد، در هر صورت بالاخره باید این اتفاق تا ۵ اردیبهشت بیفتد.

یک موقع نباید از چاله بیرون آمدن و به چاه افتادن باشد. واگذاری به هلدینگ خلیج‌فارس یک اتفاق و خبر خوب به شمار می‌رود اما اگر به جای ضعیف‌تری تیم را واگذار کنند که دیگر خبر خوبی محسوب نمی‌شود. مثل شایعه واگذاری به بانک تجارت هرچند این بانک هم به اندازه‌ای که علیه آن تبلیغ منفی می‌شد، نیست اما بالاخره هلدینگ خلیج‌فارس یک جای قوی هست چون امروز در دنیا پتروشیمی‌ها حرف اول را می‌زنند و تیم‌های قدرتمند و مطرح هم بیشتر به پتروشیمی‌ها وصل هستند.

نکونام و خطیر منافع تیم را در نظر بگیرند/ آقایان اراده کرده بودند استقلال را از آسیا حذف کنند!

به جز سال گذشته، در سال‌های دور که شما مدیرعامل استقلال بودید، هرگز به بحث واگذاری نزدیک شده بودید؟ اصلا اراده‌ای برای این کار وجود داشت؟
اصلا آن زمان هیچ‌کس در این خصوص صحبت نمی‌کرد. اصلا قرار نبود این امر انجام شود. همیشه در این چند سال بعد از انقلاب همه دولت‌ها چنین وعده‌ای داده‌اند اما هیچکدام این کار را انجام نداده‌اند. همین الان هم این کار توسط بخش خصولتی انجام می‌شود و توسط بخش خصوصی واقعی این امر محقق نمی‌شود. همیشه هم در این سال‌ها مدیران و هواداران در عذاب بوده‌اند. سال‌ها می‌گفتیم اگر این باشگاه‌ها از بخش خصوصی استفاده می‌کنند چرا آنها را واگذار نمی‌کنید؟ انقدر این کار را نکردند تا دخل و خرج این باشگاه‌ها محدود شد. یک زمانی اگر ۲۰۰ میلیارد هزینه می‌کردید ۲۵۰ میلیارد درآمد داشتید اما در یک مقطعی یک مدیر که این‌کاره نبود باعث شد که هزینه‌ها سرسام‌آور بالا رفته و درآمدها مغفول بماند. اگر هزینه تیم‌ها تا دو سال پیش ۴۰۰ - ۳۰۰ میلیارد بود سال گذشته سه‌برابر شد. وقتی ۳۵۰ میلیارد پول سهام فروخته‌شده را به باشگاه‌ها دادند باعث شدند تا مدیران وقت هزار میلیارد هزینه کنند. این یک واقعیت است هرچند کار خلافی هم صورت گرفت. وقتی باشگاهی نهایتا بتواند ۳۰۰ میلیارد هزینه کند با این وضعیت بالای ۵۰۰ میلیارد ضرر و زیان می‌دهد. چه کسی آن را می‌دهد؟ به همین دلیل است که هیچ‌کس این تیم‌ها را نمی‌خرد چون این کار بازگشت به عقب است. حق پخش تلویزیونی هم که نداریم.

در هر صورت به همین اندازه امروز استقلال بدهی دارد.
اتفاقا دیدم که خطیر گفته بود که ۸۰۰ میلیارد بدهی داریم. آقای خطیر چرا می‌ترسی؟ همه این بدهی را که تو به وجود نیاوردی که می‌ترسی. بگو باشگاه استقلال هزار میلیارد بدهی دارد. بدهی دارد دیگر. حالا من درباره باشگاه خودمان صحبت می‌کنم. باشگاه‌های دیگر هم کمتر از ما نیستند. اینها فاجعه است و ما نباید هزینه باشگاهداری را تا این اندازه بالا می‌بردیم.

سال گذشته در زمان مدیریت‌تان چه گذشت؟
پارسال دستم را بستند و به جهنم انداختند. حتی در جهنم هم دستم را باز نکردند. این خیلی نامردی بود که به یک مدیر بگویند که ۳۰۰ میلیارد برایت در باشگاه موجود است و بیا و باشگاه را بگردان اما مدیر می‌آید و می‌بیند ۳۰۰ میلیاردی که در کار نیست ۱۵۰ میلیارد هم وام گرفته شده و اقساطش را هم نداده‌اند.

نکونام و خطیر منافع تیم را در نظر بگیرند/ آقایان اراده کرده بودند استقلال را از آسیا حذف کنند!

به نظر می‌رسد در آن مقطع از معاون وقت خود هم کم مشکل ندیدید.
این کار را آن کسانی کردند و من را دست‌بسته به جهنم انداختند که گفتند ۳۰۰ میلیارد در باشگاه هست. آن زمان که معاون من حضور نداشت. وزیر، سازمان خصوصی‌سازی و معاون وزیر این حرف‌ها را زدند. سه نفر آدم مسئولیت‌دار به من گفتند این پول در حساب باشگاه هست اما آمدم دیدم این پول نیست.

درباره مجوز حرفه‌ای هم به نظر می‌رسد بالاخره مدیر کمیته مجوز حرفه‌ای درباره اتفاقات سال گذشته در گفت‌وگوی اخیر با صداقت از برخی مسائل شفاف‌سازی کرد.
اصلا این مسائل مشخص بود. اینها فکر کردند می‌توانند هوادار ما را گول بزنند؛ هرچند مدتی هم گول این آقایان را خوردند اما بعدا فهمیدند در حق من و باشگاه ظلم و جفا کردند و به من تهمت زدند. این را داشته باشید اگر ما را به‌خاطر استراماچونی حذف کردند چطور باشگاه پرسپولیس همین دو ماه پیش با رادوشوویچ تسویه کرد؟ چطور هنوز هم مشکل مالیاتی دارند؟ پس آنها هم بدهی داشتند. چرا آنها رفتند و ما نرفتیم؟ آقایان اراده کردند بودند استقلال را حذف کنند. مگر نمی‌گفتند مالکیت درست شده است؟ کجاست؟ مالکیت که هنوز هم درست نشده است. این آقایان فوتبالی به هواداران دروغ گفتند. چقدر ما داد زدیم که این تیم‌ها را با پیمان مدیریت به شرط تملیک واگذار کنید. به این شکل زیرساخت‌ها آماده می‌شود. دو سه سالی که بگذرد این باشگاه‌ها آرام‌آرام منتقل می‌شوند. این حرف ما را گوش نکردند و حالا هم کار را به سمتی برده‌اند که دیگر دستوری هست تا دو شرکت بالاخره این دو تیم را بخرند در غیر این صورت هیچوقت هیچ شرکتی با این وضعیتی که استقلال و پرسپولیس دارند، حاضر نمی‌شوند آنها را بخرند.

به داوری‌ها برسیم. در این خصوص چه صحبتی دارید؟ به نظر می‌رسد تعداد اشتباهات تاثیرگذار داوران بیشتر از حد استاندارد شده باشد.
واقعا متاسف می‌شوم وقتی این وضعیت داوری را می‌بینم. متاسفانه دو سه داور دارند زحمات داوران شریف ما را زیر سوال می‌برند. گفتم اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. برخی اتفاقات اظهرمن‌الشمس است. مگر می‌شود در یک بازی دو پنالتی نگیرید و یک گل آفساید را هم قبول کنند؟ این دیگر فاجعه هست. من نوه‌ام را بفرستم داوری کند این همه اشتباه نمی‌کند.

به دعوای مدیریت و کادر فنی استقلال برسیم. در این خصوص چه نظری دارید و اصولا حق با کیست؟
الان دیگر چند بازی بیشتر باقی نمانده است و باید تحت هر شرایطی به هم احترام بگذاریم. هم خطیر و هم نکونام به‌خاطر هواداران هم شده باید به جای خودشان منافع استقلال را در نظر بگیرند. بیایند و به‌خاطر استقلال دست‌به‌دست هم بدهند. حیف است این اتفاق نیفتد چون این تیم شایسته قهرمانی هست. استقلال تمام فاکتورهای قهرمانی در فصل جاری را دارد. اجازه بدهید این قهرمانی به دست بیاید آن زمان میلیونی با هم شادی می‌کنیم. از دست رفتن قهرمانی یک لحظه و یک غفلت است. مطمئنم نکونام همه فکر و ذکرش قهرمانی با استقلال است و امیدوارم این امر در آرامش محقق شود.

۲۵۸۲۱۹

منبع: khabaronline-1896761

ارسال نظر