یارانه نقدی سال آینده افزایش می یابد؟/ ماجرای افزایش منابع یارانه نقدی در بودجه ۱۴۰۲

تسنیم نوشت:دولت بودجه یارانه نقدی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ را ۳ هزار میلیارد تومان افزایش داده و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس این موضوع را تایید کرده اما در نهایت اعداد مطرح شده در مجلس نهایی خواهد شد و باید دید که این بخش دچار تغییر خواهد شد یا خیر؟

یارانه نقدی سال آینده افزایش می یابد؟/ ماجرای افزایش منابع یارانه نقدی در بودجه ۱۴۰۲

۵ دی ماه بود که لایحه بودجه سال آینده از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد اما لایحه بودجه همچنان اعلام وصول نشده و شنیده‌ها نشان می‌دهد که علت این موضوع عدم ارائه برنامه هفتم توسعه است. به نظر می‌رسد که لایحه بودجه زمانی از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول می‌شود که برنامه هفتم نیز آماده شده باشد.

البته این موضوع مربوط به توافق بین سران سه قوه است و ممکن است با صحبت‌هایی که مطرح می‌شود بودجه در زمان سریعتری وصول شود.

در این بین اما اخباری از لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ دولت منتشر شده است. به طور مثال خبری از سوی تسنیم منتشر شد که براساس آن منابع یارانه نقدی در بودجه سال آینده به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. بر این اساس ماهیانه رقمی نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان میان یارانه بگیران توزیع خواهد شد.

بر این اساس رقم پرداخت ماهیانه یارانه نقدی حدود ۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که معادل رشد بیش از ۱۰ درصدی کل منابع مربوط به پرداخت یارانه نقدی است و این در حالی است که در سال ۱۴۰۱ میزان پرداخت ماهیانه یارانه نقدی (اعم از ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی) حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان و برای یک سال حدود ۳۲۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

ولی اسماعیلی نائب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز اخیرا در این خصوص گفته است که براساس پیش‌بینی دولت ۱۰ درصد بر میزان یارانه‌ها به‌نسبت سال جاری اضافه شده است. البته این اعداد و ارقام پیشنهادات دولت است و بودجه باید در مجلس نهایی شود.

براین اساس اخباری که تا پیش از این در خصوص لایحه بودجه سال آینده مطرح شده بود تایید شد.

گفتنی است، براساس رویه هر ساله لایحه بودجه پس از اعلام وصول هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی توسط رییس جمهور و در جلسه علنی به مجلس شورای اسلامی ارئه می‌شد. بلافاصله پس از این اتفاق نیز لایحه بودجه و جزئیات آن در اختیار عموم مردم قرار می‌گرفت.

  • ماجرای جنجالی پیامک قطع یارانه نقدی خانوارها چیست؟

35217

منبع: khabaronline-1716193

ارسال نظر