قیمت طلا امسال رکورد می‌زند؟

جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول، انتظار دارد که یک سوم اقتصاد جهان در سال جاری دچار رکود شود. این می تواند طلا را تقویت کند.

قیمت طلا امسال رکورد می‌زند؟

نگار علی-طلا اخیراً به بالاترین قیمت خود در نزدیک به هفت ماه گذشته صعود کرد و این انتظارات را تقویت کرد که این فلز گرانبها در مسیر رسیدن به بالاترین سطح در سال جاری است، پس از پایان سال ۲۰۲۲ با کاهش اندکی که تجربه کرد.

به گفته ادموند موی، مدیر سابق ضرابخانه ایالات متحده، طلا از نوامبر تا پایان سال گذشته به میزان قابل توجهی حدود ۲۰۰ دلار در هر اونس افزایش یافت و این روند در چند روز اول ژانویه ۲۰۲۳ ادامه یافت.

قیمت‌های آتی طلا GC۰۰، +۱.۶۲% GCG۲۳، +۱.۶۲% بر اساس فعال‌ترین قرارداد، سال گذشته را با زیان ۰.۱% به پایان رساندند اما در نوامبر ۷.۳% و در دسامبر ۳.۸% افزایش داشتند.

قدرت نسبی دلار آمریکا و نرخ های بهره بالاتر طلا را تحت فشار قرار داده است. موی که همچنین یک استراتژیست ارشد IRA برای فروشنده طلا و نقره US Money Reserve است، می‌گوید از ماه نوامبر، دلار تضعیف شده و افزایش نرخ بهره فدرال رزرو شروع به تعدیل کرد که باعث شد طلا حرکت صعودی خود را آغاز کند.

او می‌گوید چه یک فرود نرم یا سخت برای اقتصاد ایالات متحده در سال جاری وجود داشته باشد، اقتصاد جهانی در حال شکل‌گیری است که سال بدتری نسبت به سال گذشته داشته باشد و طلا معمولاً در طول رکود، تورم بالا یا عدم اطمینان اقتصادی افزایش می‌یابد.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، در مصاحبه اخیر با برنامه خبری صبح یکشنبه سی‌بی‌اس Face the Nation گفت که صندوق بین‌المللی پول انتظار دارد امسال یک سوم اقتصاد جهان در رکود باشد.

منبع: مارکت‌واچ

۲۲۳۲۲۷

منبع: khabaronline-1716367

ارسال نظر