ادعای عجیب شیلات: سرانه مصرف ماهی ۱۳.۸ کیلوگرم / اوزون برون کیلویی ۴۴۵ هزار تومان

اکوایران نوشت : طبق اعلام مقامات شیلات ایران، سرانه مصرف ماهی در ایران ۱۳.۸ کیلوگرم است. اما از نگاه تولیدکنندگان ماهی این رقم زیر ۷ کیلو گرم است.

 ادعای عجیب شیلات: سرانه مصرف ماهی ۱۳.۸ کیلوگرم / اوزون برون کیلویی ۴۴۵ هزار تومان

هفته گذشته سید حسین حسینی رییس سازمان شیلات ایران در جلسه قرارگاه امنیت غذای درباره وضعیت تولید و مصرف ماهی سخن گفت. او اعلام کرد که ایران با تولید ۲۱۲ هزارتن ماهی قزل آلا رتبه اول جهان را دارد و سرانه مصرف آن در ماهی قزل آلا ۳کیلوگرم است. او ۴ ماه پیش نیز در مراسمی گفته بود، سرانه مصرف ماهی در کشور ۱۳.۸ کیلوگرم است.
آماری که اتحادیه ماهیان سردآب رد می‌کند. طبق گزارشی که این اتحادیه در سال ۱۴۰۰ داده است. میزان مصرف سرانه ماهی ایرانیان برابر با ۷ کیلو گرم است که این رقم همان سال برای ماهی قزل آلا برابر با ۱ کیلو گرم است. درصورتی که آمار تولیدکنندگان صحیح باشد می‌توان پیش‌بینی کرد که با توجه به تورم حاکم بر محصولات آبزی همچون سایر اقلام خوراکی ، این آمار نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از پیش کاهش یافته باشد.

شاید تفاوت فاحش آمار تولیدکنندگان ماهی با مقامات دولتی را نتوان به طور دقیق با بررسی قیمت ماهی در بازار راستی آزمایی کرد. اما می‌توان تا حدودی صحت یکی از این دو دسته آمار را دریافت کرد.
در بازار ماهی میادین شهرداری تمام ۱۱۶ نوع ماهی و میگویی که در نرخنامه میادین وجود دارد، عرضه نمی‌شود. اما قیمت انواع ماهی در نرخنامه با بازار یکی است. در این بازار انواع قزل آلا بین ۱۳۰ هزار تا ۱۶۳ هزار تومان عرضه می‌شود.

هم رده این ماهی به لحاظ قیمت در بازار میادین قیمت انواع کفال است که بین ۱۲۰ هزار تومان تا ۱۳۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

در بازار ماهی حلوا هم بین ۲۲۰ هزار تا ۲۴۰ هزار تومان به فروش می‌رود. در ضمن ماهی شیر هم بین ۲۳۵ هزار تا ۲۵۰ هزار عرضه می‌شود.

اگر شوریده در میادین پیدا شود، کیلویی ۲۰۰ هزار تا ۲۲۰ هزار تومان است. ماهی سنگسر کمی ارزانتر از شوریده است این ماهی کیلویی ۱۵۰ هزار تا ۱۸۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

در بازار ساردین جنوب از جمله ماهی های گران بازار ماهی است که کیلویی ۴۳۰ هزار تومان عرضه می‌شود. هم رده این ماهی در قیمت ماهی پرورشی اوزون برون بی سرو دوم است که کیلویی ۴۴۵ هزار تومان به فروش می‌رود. اما انواع دیگر ماهی اوزون برون ۳۴۰ هزار تومان تا ۳۴۵ هزار تومان است.
ارزانترین ماهی

مرور نرخنامه میادین شهرداری نشان می‌دهد، ارزانترین ماهی در میادین ماهی بیاح است این ماهی کیلویی ۵۵ هزار تومان به فروش می‌رود. بعد از آن ماهی پرورشی فیتوفاک است که بین ۷۰ هزار تا ۷۵ هزار تومان عرضه می‌شود. هم رده این ماهی به لحاظ قیمتی ماهی سارم است که بین ۷۸ هزار تا ۸۸ هزار تومان به فروش می‌رود. قیمت خامه ماهی یا زیبا هم تفاوت زیادی با این گروه ماهی‌ها ندارد؛ این ماهی کیلویی ۸۰ هزار تومان به فروش می‌رود. پرورشی بیگ هد هم اگر عرضه شود، قیمتی بین ۸۰ هزار تا ۸۵ هزار تومان دارد. در بازار میادین پرورشی تیلاپیا هم ۹۰ هزار تومان است. اما منجمد آن بین ۳۴۰ هزار تا ۳۵۰ است که طبیعتا در رده ماهی‌های ارزان قیمت بازار ماهی قرار نمی‌گیرد.

  • جدید مرغ، گوشت و برنج اعلام شد/ جزییات

۲۲۰۲۲۳

منبع: khabaronline-1803297

ارسال نظر

New Project اخرین اخبار
New Project پربیننده‌ترین اخبار