بازار دلار بمباران شد!/ طلا و سکه ریزش کرد

اقتصادنیوز نوشت: چهارشنبه اول آذر ماه، روز پر خبری برای بازار ارز تهران بود. به گفته برخی از معامله گران، بازار دلار بمباران خبری شد.

بازار دلار بمباران شد!/ طلا و سکه ریزش کرد

صبح امروز رسانه ها از توافق آتش‌بس بین اسرائیل و حماس خبر دادند. معامله گران از مدت ها قبل در انتظار شنیدن این خبر بودند و تصور می کردند که این اتفاق می‌تواند قدرت جناح افزایشی بازار را کاهش دهد.

خبر مهم دیگری که امروز موردتوجه معامله‌گران قرار گرفت اظهارات جدید محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی درباره برجام و پرونده هسته‌ای ایران بود. اسلامی گفته در حال حاضر ۱۲۰ بازرس آژانس برای ورود به ایران تأیید شده است. این خبر در حالی است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ در بیانیه‌ای مدعی شده بود که ایران صلاحیت چندین تن از بازرسان مجرب آژانس را لغو کرده است.

در کنار خبر آتش بس غزه و اظهارات اسلامی، معامله گران به صحبت های محمد رضا فرزین، رئیس بانک مرکزی هم نیم نگاهی داشتند. فرزین گفته برای نظارت بهتر بر مجوز صرافی‌ها مقررات جدیدی در حال تدوین است‌ و در حال حاضر نقدینگی را از ۴۲ به ۲۶.۴ درصد کاهش داده‌ایم. همچنین فرزین خبر داده که به زودی مقررات جدید تاسیس صرافی‌ها اعلام می‌شود.

البته امروز خبر آزادسازی ارزهای بلوکه شده بار دیگر داغ شده بود. در همین راستا فرزین با ارائه گزارشی از میزان آزادسازی پول‌های بلوکه شده و نحوه هزینه کرد این وجوه اعلام کرده بخش دیگری از پول‌های بلوکه شده با رایزنی‌های صورت گرفته بزودی آزاد و در اختیار کشورمان قرار می‌گیرد.

بررسی ها نشان می دهد با وجود اینکه کفه ترازوی اخبار مثبت سنگین بود اما قیمت دلار واکنش معناداری به آن نشان نداده است.

طبق ادعای معاملعه گران قیمت دلار در تهران که روز گذشته با ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان بسته شده بود در شروع معاملات نقدی امروز با ۵۰ هزار و ۳۳۰ تومان روانه بازار شد و در نیمه ظهر بر روی ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفت.همچنین عصر امروز هر برگ اسکناس آمریکایی در تهران در حول و حوش ۵۰ هزارو ۲۰۰ تومان تا ۵۰ هزارو ۵۰۰ تومان به فروش رسید که در مقایسه با آخرین روز آبان ماه ثبات نسبی را نشان می دهد.

در هرات هم قیمت دلار نوسان قابل‌ملاحظه‌ای را ثبت نکرد. آن طور که معامله‌گران می‌گفتند اسکناس آمریکایی در بازار یاد شده با ۵۰ هزار و ۱۵۰ تومان باز شد و عصر امروز در زمان تدوین این نگارش با ۵۰ هزار تومان به فروش رسید که نسبت به‌ روز قبل رنج بود. از سوی دیگر نرخ حواله درهم نیز امروز با ۱۳ هزار و ۸۴۰ تومان معامله شد که نسبت به‌ روز قبل ۳۰ تومان پایین‌تر بود.

فارغ از بازار دلار و اتفاقات آن، در بازار داخلی ایران قیمت طلا ۱۸ عیار امروز نزولی شد. گفتنی است بازار طلا در ایران امروز با قیمت ۲ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان بازگشایی شد؛ اما عصر امروز در لحظه نگارش این گزارش در حدود ۲ میلیون و ۴۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان به فروش رسید که در مقایسه با روز سه‌شنبه نزدیک به ۸ هزار تومان افت کرده است. لازم به ذکر است که دیروز قیمت طلا ۲۱ هزار تومان افزایش را تجربه کرده بود. همچنین در بازار سکه امروز قیمت سکه امامی امروز در مقایسه با روز قبل ۵۰ هزار تومان ریزش کرد و با ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش رسید.

۲۲۳۲۲۵

منبع: khabaronline-1840072

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار