افزایش سقف خرید شمش طلا/ شرایط جدید خرید خرد و عمده اعلام شد

با تصمیم بانک مرکزی شیوه‌نامه حراج حضوری شمش طلا با تغییراتی همراه شده که طبق آن شرایط جدید خرید خرد و عمده شمش طلا در این حراج‌ها تشریح شده است.

افزایش سقف خرید شمش طلا/ شرایط جدید خرید خرد و عمده اعلام شد

به گزارش خبرآنلاین ،پیرو بخشنامه مورخ ۷ دی ماه ۱۴۰۲ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مصوبه کمیسیون ارز آن بانک به تاریخ ۲۴ دی ماه مبنی بر مجوز عرضه و فروش شمش طلای استاندارد از طریق برگزاری حراج حضوری، متقاضیان خرید می‌توانند مطابق شیوه‌نامه حراج در جلسات حراج شمش طلای استاندارد در مرکز مبادله ارز و طلای ایران شرکت کنند.

حراج حضوری شمش طلا براساس شیوه نامه جدید در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، علاوه بر «فروشندگان عمده شمش طلا دارای پروانه کسب مجاز و معتبر»، «تولیدکنندگان و سازندگان فعال مصنوعات طلا دارای پروانه کسب مجاز و معتبر» و «خرده فروشان طلای آبشده دارای پروانه کسب مجاز و معتبر»، «بانک عامل با تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» می‌تواند متقاضیان خرید شمش طلای مرکز مبادله ایران باشد.

حداقل و حداکثر حجم خرید

شمش طلای قابل عرضه در مرکز مبادله ایران، استاندارد، اصالت‌سنجی شده توسط آزمایشگاه مورد تایید سازمان استاندارد ایران است و وزنی معادل یک کیلوگرم دارد. این شمش باید حداقل عیار ۹۹۵ در هزار را داشته باشد.

حراج حضوری در مرکز مبادله ارز و طلای ایران به دو شیوه حراج خرد و حراج عمده صورت می‌گیرد. متقاضی خرید می‌تواند در حراج خرد حداقل یک و حداکثر پنج قطعه شمش طلای یک کیلوگرمی خرید کند؛ سقف خرید خرد در هر هفته تقویمی، صرفا پنج قطعه شمش طلای استاندارد خواهد بود.

متقاضی خرید در حراج عمده نیز مجاز به خرید حداقل یک و حداکثر چهار بسته شمش طلای استاندارد است؛ هر بسته شمش طلای استاندارد در مرکز مبادله ارز و طلای ایران حاوی پنج قطعه شمش یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ در هزار است. گفتنی است، سقف خرید عمده در هر هفته تقویمی صرفا ۲۰ قطعه شمش طلای استاندارد است.

کارمزد حراج

کارمزد حراج شمش طلا در مرکز مبادله ایران به ازای هر طرف شرکت کننده در حراج دو در هزار ارزش معامله (جمعاً چهار در هزار) است.

شایان ذکر است، مهلت تسویه نقدی نیز تا ساعت ۱۴ یک روز کاری پس از روز حراج خواهد بود.

قیمت پایه

حداقل قیمت پیشنهادی توسط متقاضی عرضه در روز حراج به هیات حراج اعلام می‌شود.

لازم به ذکر است که نخستین حراج حضوری شمش طلا در قالب رفع تعهد ارزی در مرکز مبادله ارز و طلا در ۲۷ دی ماه سال جاری برگزار و در این حراج، ۱۰ کیلوگرم شمش با عیار ۹۹۵ در هزار عرضه که توسط چهار گروه تولیدی خریداری شد. صادرکنندگان بخش خصوصی که فرآیند احراز هویت و رفع تعهد صادراتی‌شان در مرکز مبادله انجام شده بود، این عرضه را انجام دادند.

همچنین در تاریخ ۴ بهمن ماه سال جاری نیز دومین حراج حضوری شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران با عرضه ۳۷ کیلوگرم شمش طلای رفع تعهد ارزی برگزار شد. ۵ کیلوگرم شمش با میانگین قیمت ۳ میلیارد و ۶۰۳ میلیون تومان برای هر قطعه یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ در هزار مورد معامله قرار گرفت.

سومین حراج حضوری شمش طلا نیز در تاریخ ۸ بهمن ماه برگزار و در این حراج حضوری از مجموع ۱۱۲ شمش طلای عرضه شده استاندارد یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ در هزار، ۷۹ شمش طلای استاندارد مورد معامله قرار گرفت. شمش‌های طلای استاندارد، در حراج سومین روز حراج، با میانگین قیمت ۳ میلیارد و ۶۳۵ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

۲۱۷

منبع: khabaronline-1866930

ارسال نظر