سیر تا پیاز عیدی کارمندان و کارگران/مبلغ و جزییات را ببینید

مبلغ عیدی کارگران امسال حداقل چهار برابر کارمندان تعیین شده. درعوض میزان افزایش مبلغ عیدی کارمندان بیشتر است

سیر تا پیاز  عیدی کارمندان و کارگران/مبلغ و جزییات را ببینید

به گزارش خبرآنلاین، عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت امسال با رشد ۳۸ درصدی درمقایسه با سال قبل به حداقل دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. گفتیم حداقل، چون براساس مصوبه هئیت وزیران و طبق روال سال‌های گذشته در صورت متاهل بودن و داشتن فرزند مبلغ جداگانه‌ای به کف عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت تعلق می‌گیرد و مثلا برای کارمند متاهلی که صاحب چهار فرزند است، در مجموع به چهار میلیون و ۴۰۰ هزارتومان می‌رسد.

فرارو در گزارشی آورده که آنطرف کارگرانی که کل ۱۲ ماه سال را مشغول کار بودند بسته به لطف و کرم کارفرما بین ۱۰ میلیون و ۶۱۶ هزار تومان تا حدود ۱۶ میلیون به‌عنوان عیدی ۱۴۰۲ دریافت می‌کنند که این اعداد درقیاس با پارسال رشد ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد. با این اوصاف حداقل مبلغ عیدی کارگران در پایان سال حدود چهار برابر از کف عیدی کارمندان بیشتر است.

عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت در سال ۱۴۰۲

عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت بالاخره در جلسه روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن هیئت وزیران به‌شکل رسمی تعیین‌تکلیف شد. مصوبه سازمان برنامه و بودجه کشور درباره عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت در سال ۱۴۰۲ که امضای محمد مخبر معاون اول رئیسجمهور پای آن دیده می‌شود، نشان می‌دهد مبلغ عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت در سال ۱۴۰۲ دست‌کم دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

مبلغ عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت به‌این ترتیب نسبت به پارسال معادل ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است. سال گذشته مبلغ عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود و حالا امسال به این عدد دقیقا ۷۰۰ هزار تومان اضافه شده است.

مبلغ عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت البته حداقل دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده و تبصره‌های موجود در مصوبه هیئت وزیران مشخص می‌کند به هر کارمند و بازنشسته دولتی متاهل ۷۰۰ هزار تومان و به‌ازای هر فرزند ۳۰۰ هزار تومان به مبلغ پایه عیدی تعلق می‌گیرد.

عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت به‌این ترتیب برای کارمند و بازنشسته متاهلی که مثلا صاحب چهار فرزند است، درمجموع به چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد. از همه مهمتر اینکه طبق روال سال‌های گذشته باید منتظر واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت در پایان بهمن‌ماه باشیم و آنطور که سخنگوی دولت گفته، تا آخر هفته آینده یعنی ۲۶ بهمن عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲

حداکثر مبلغ عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ حول‌وحوش ۱۶ میلیون تومان است و کف مبلغ عیدی کارگران نباید از ۱۰ میلیون و ۶۱۶ هزار تومان کمتر باشد.

مبلغ عیدی کارگران مثل هر سال متناسب با میزان افزایش حقوق‌ها بالا رفته و به‌موازات رشد ۲۷ درصدی دستمزد کارگری در سال جاری، به‌همین اندازه به مبلغ عیدی کارگران اضافه شده است.

مبلغ عیدی کارگران در سال گذشته حداقل هشت میلیون و ۳۶۰ هزار تومان و نهایتا ۱۲ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان بود و امسال به این ارقام ۲۷ درصد اضافه می‌شود.

مبلغ عیدی کارگران البته با فرمول خاصی محاسبه می‌شود و به‌همین خاطر، برخلاف عیدی کارمندان از حداقل و حداکثر عیدی اسم می‌بریم.

مبلغ عیدی کارگران طبق فرمولی که وجود دارد باید چیزی بین دستمزد ۶۰ تا ۹۰ روز کارگری تعیین شود که رقم ۱۷۶ هزار و ۹۴۲ تومان به‌عنوان حداقل دستمزد روزانه کارگری، ملاک قرار می‌گیرد. فراموش نکنید، کف عیدی کارگران درصورتی ۱۰ میلیون و ۶۱۶ هزار تومان است که کارگر تمام ۱۲ ماه سال را در محیط کارگاه فعالیت داشته باشد وگرنه مبلغ عیدی کارگری برای کسی که فقط یک ماه کار کرده، ۸۸۴ هزار و ۷۱۴ تومان خواهد بود. یعنی یک‌دوازدهم کف مبلغ عیدی کامل.

ارزش عیدی کارمندان و کارگران چقدر است؟

عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ دست‌کم ۱۰ میلیون و ۶۱۶ هزار تومان تعیین شده و بافرض نرخ‌های فعلی بازار ارز، معادل ۱۹۳ دلار آمریکاست. نرخ طلا ۱۸ عیار درحال حاضر به‌ازای هر گرم دو میلیون و ۷۸۰ هزار تومان رسیده و کف مبلغ عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲ با ۳.۸ گرم طلا ۱۸ عیار برابری می‌کند.

مبلغ عیدی کارگران در سال ۱۴۰۳ البته می‌تواند با تصمیم کارفرما بیشتر باشد و همانطور که اشاره کردیم سقف مبلغ عیدی کارگران به عدد ۱۵ میلیون و ۹۲۴ هزار و ۸۵۲ تومان می‌رسد. با این اوصاف حداکثر رقم عیدی کارگران در سال ۱۴۰۳ ارزشی معادل ۲۹۰ دلار یا ۵.۷ گرم طلا ۱۸ عیار پیدا می‌کند.

عیدی کارمندان، اما چیزی بین ۱۵ تا ۲۳ درصد مبلغ عیدی کارگران تصویب شده و همین اتفاق باعث می‌شود عیدی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی کارمندان دولت ارزشی معادل ۴۵ دلار یا نه‌دهم گرم طلا ۱۸ عیار داشته باشد.

۲۱۷

منبع: khabaronline-1870407

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار