تشدید ابتلا به سرطان سرویکس با رفتارهای پرخطر جنسی

تشدید ابتلا به سرطان سرویکس با رفتارهای پرخطر جنسی

تشدید ابتلا به سرطان سرویکس با رفتارهای پرخطر جنسی
30 آذر 1396, 01:49 / کد خبر:28562
یک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با اشاره به علائم ابتلا به سرطان سرویکس گفت: رفتارهای پرخطر جنسی در تشدید بروز این سرطان ارتباط مستقیم دارد.
یک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با اشاره به علائم ابتلا به سرطان سرویکس گفت: رفتارهای پرخطر جنسی در تشدید بروز این سرطان ارتباط مستقیم دارد.
به گزارش ایران پزشک، حمیدرضا دهقان منشا در آستانه برگزاری کارگاه طراحی درمان (کانتورینگ) سرطان‌های زنان براکی تراپی اظهار کرد: سرویکس یا دهانه رحم محل اتصال دهانه رحم و رحم به شمار رفته و سرطان سرویکس در سنین ۵۰ سالگی بیشتر احتمال بروز دارد.
وی افزود: علائم این سرطان شامل خون‌ریزی و لکه بینی بین دوران قاعدگی یا در زمان نزدیکی است؛ همچنین در صورت پیشرفته بیماری، مشکلاتی همچون کم‌خونی و علائم گوارشی همراه بیمار خواهد بود.این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی ادامه داد: زنان در سنین باروری بیشتر احتمال دارد که به این بیماری دچار شوند؛ همچنین زنانی که ازدواج کرده نسبت به زنان مجرد بیشتر ریسک ابتلا به این بیماری دارند.
سرطانی که واکسن دارد
وی افزود: ویروسی به نام پاپیلوما عامل ایجاد این سرطان است و می‌توان از طریق واکسنی به نام گارداسیل با این سرطان مقابله کرد. همچنین این سرطان تنها نوع سرطانی بوده که واکسن دارد.
دهقان منشا ادامه داد: رفتارهای پرخطر جنسی در تشدید بروز سرطان سیروکس یا دهانه رحم ارتباط مستقیم دارد. همچنین مبتلایان به این بیماری با دو روش درمان می‌شوند؛ مورد اول جراحی و دوم رادیوتراپی است که نوع درمان بستگی به پیشرفت بیماری دارد.
روند درمانی در مراحل پیشرفته بیماری
وی با اشاره به این‌که این بیماری در مراحل پیشرفته نیاز به رادیوتراپی و مکمل آن براکی تراپی دارد، گفت: در کارگاه آموزشی سرطان سیروکس با استفاده از نرم افزارهای جدید کانتورینگ صورت می‌گیرد.
این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی اضافه کرد: در دوره‌های مختلف برای متخصصین رادیوتراپی و آنکولوژی کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌شود و نحوه مشخص کردن مناطق درمانی برای رادیوتراپی با استفاده از تصاویر سی تی اسکن آموزش داده می‌شود.
وی در پایان گفت: همچنین در این کارگاه‌ها بهره‌گیری از نرم افزارهای درمانی برای بهبود کیفیت بیمار و کنترل این بیماری مدنظر قرار دارد و تمامی این موضوعات برای شرکت کنندگان توسط اساتید و صاحب‌نظران این حوزه آموزش داده‌ می‌شود
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱، شماره ۴۳۵۰ ؛ 27 اردیبهشت 1401
روزنامه اصفهان امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین