2.7 درصد جمعیت اردستان را معلولان تشکیل می‌دهند

2.7 درصد جمعیت اردستان را معلولان تشکیل می‌دهند

2.7 درصد جمعیت اردستان را معلولان تشکیل می‌دهند
12 آذر 1397, 16:01 / کد خبر:63916
رئیس اداره بهزیستی اردستان گفت: اداره بهزیستی شهرستان اردستان به دلیل افزایش قیمت هزینه‌های درمان بعضی از بیماری‌های خاص با مشکل مواجه شده است.
رئیس اداره بهزیستی اردستان گفت: اداره بهزیستی شهرستان اردستان به دلیل افزایش قیمت هزینه‌های درمان بعضی از بیماری‌های خاص با مشکل مواجه شده است.محمدعلی مطلب زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان در اردستان، اظهار کرد: در شهرستان اردستان تعداد 1136 نفر معلول وجود دارد که تعداد 399 زن 737 مرد هستند. همچنین معلولان منطقه  2.7 جمعیت شهرستان را تشکیل می‌دهند.
وی اضافه کرد: بیشترین معلول با 416 معلولان جسمی و کمترین با 91 معلول بینایی تحت پوشش بهزیستی شهرستان اردستان هستند.452 نفر از معلولان روستایی و 684 نفر در شهرهای اردستان و زواره و مهاباد زندگی می‌کنند. همچنین تعداد 376 معلولان مستمری‌بگیر هستند.
رئیس اداره بهزیستی اردستان همچنین از شروع طرح مراقبت در منزل خبر داد و گفت: این طرح تعداد 32 خانوار با اولویت خانواده دو معلول و بیشتر در شهرستان اردستان را تحت پوشش قرار می‌دهد.یک نفر از اعضای خانواده آموزش داده می‌شود و به ازای هر معلول ماهانه مبلغی را پرداخت می‌کنیم.
مطلب زاده با بیان اینکه تعداد 17 معلول شهرستان اردستان مشکل ضایعه نخاعی و کمایی دارند، گفت: علاوه بر حق پرستاری و هزینه مراقبت برای این تعداد، کمک هزینه خرید وسایل پانسمان نیز دریافت می‌کنند. کمک‌هزینه درمان، کمک هزینه تهیه وسایل آموزشی، کمک هزینه مناسب سازی و کمک هزینه تهیه وسایل ضروری منزل از دیگر خدماتی است که اداره بهزیستی به معلولان می‌دهد.
وی همچنین از صدور کارت الکترونیک معلولان خبرداد و گفت: برای بیش از70 درصد معلولان شهرستان این کارت صادر شده است. کارت الکترونیک معلول شامل مشخصات معلولان است و در آینده کلیه خدمات به آنان مستلزم وجود کارت الکترونیک است.
رئیس اداره بهزیستی اردستان ادامه داد: در شهرستان اردستان سه مرکز توانبخشی و خدمت به معلولان وجود دارد که مرکز روزانه شهید مدرس ویژه معلول ذهنی بالای ۱۵سال، مرکز شبانه‌روزی کوثر کچومثقال ویژه کودکان بی‌سرپرست و مرکز سادات زواره به سالمندان خدمات ارائه می‌کنند.
مطلب زاده بابیان اینکه اشتغال و مناسب سازی اماکن همچنان مهم‌ترین دغدغه کنونی معلولان اردستان است که باید رفع شود افزود: علی رغم فعالیت هایی که انجام شده ولی همچنان تا شرایط ایده آل فاصله زیادی داریم.
وی با اشاره به اینکه سعی کردیم بیشتر با دستگاهایی که در موضوع مناسب سازی همکاری نکردند تعامل داشته باشیم، افزود: امسال در طرح شهید رجایی برای مناسب سازی امتیاز ویژه برای ادارت گذاشتند. از ابتدای سال از پنجاه اداره شهرستان ارزیابی به عمل آمده و قرار شده تا بهمن ماه سال جاری نسبت به رفع موانع اقدام شود.
رئیس اداره بهزیستی اردستان موضوع مناسب سازی در اماکن را نیازمند فرهنگ سازی عمومی عنوان کرد و گفت: بانک ها و مکان های مذهبی نسبت به ادارات شهرستان نسبت به مناسب سازی ضعیف تر هستند.
وی نبود نیروهای متخصص توانبخشی را از مشکلات عدیده معلولان بیان کرد و گفت: نیروهای متخصص توانبخشی مانند کار درمان در شهرستان بسیار کم است و معلولان باید برای مشکلات خودشان در این موارد به شهرهای اطراف سفر کنند.
مطلب زاده اضافه کرد: در سازمان بهزیستی برای ادارت شهرستان وظیفه درمانی تعریف نشده و در چارت جدید سازمان موضوعات درمان گنجانده نشده است. اداره بهزیستی به دلیل افزایش قیمت در هزینه های درمان بعضی از بیماری های خاص معلولان با مشکل مواجه است.
رئیس اداره بهزیستی اردستان با اشاره به وجود 18 بیمار ام اس دارای پرونده در اداره بهزیستی، گفت: اعتبارات دولتی جواب گوی هزینه بالای اینگونه بیماری ها نیست که امیدواریم با ورود خیران این مشکل برطرف شود.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین