روش های درمان سنتی سینوزیت (درمان خانگی)

روش های درمان سنتی سینوزیت (درمان خانگی)

روش های درمان سنتی سینوزیت (درمان خانگی)
29 بهمن 1397, 11:14 / کد خبر:70176
رمان سنتی سینوزیت (درمان خانگی) شامل استفاده از خوراکی‌ها و یا داروهای گیاهی و استفاده از روش‌هایی چون بخور و کمپرس گرم یا ماساژ نواحی دردناک با روغن‌های گیاهی می‌شود.
ستاره | درمان سنتی سینوزیت (درمان خانگی) شامل استفاده از خوراکی‌ها و یا داروهای گیاهی و استفاده از روش‌هایی چون بخور و کمپرس گرم یا ماساژ نواحی دردناک با روغن‌های گیاهی می‌شود.
بسیاری از مردم یا خودشان یا اطرافیانشان سینوزیت را تجربه کرده‌اند. سینوزیت بیماری آزار دهنده و شایعی است که در آن تنفس فرد از طریق بینی دچار مشکل می‌شود. آیا می‌دانید درمان سنتی سینوزیت (درمان خانگی) امکان پذیر است؟ آیا با روش‌های خانگی و سنتی درمان سینوزیت آشنایی دارید؟ با خواندن این مقاله و آشنا شدن با این روش‌ها عفونت‌های سینوسی را فراری داده و سینوس‌هایی سالم و پاک داشته باشید.
سینوزیت چیست؟
به حفره‌هایی که در استخوان‌های جمجمه و صورت هستند سینوس می‌گویند. سینوس‌ها در حالت عادی از هوا پرشده‌اند. هنگامی که این حفره‌ها با ترشحات عفونی پر و گرفته می‌شوند سینوزیت ایجاد می‌شود. عفونت سینوسی اغلب ویروسی است، اما گاهی ممکن است باکتریایی یا قارچی باشد. سینوزیت معمولا در فصل پاییز اوج می‌گیرد. سرما باعث تحریک سینوزیت و التهاب و تورم سینوس‌ها، افزایش ترشحات و بسته‌شدن سینوس‌ها می‌شود.
علل سینوزیت
 • سرماخوردگی
 • آلرژی‌ها
 • پولیپ بینی
 • انحراف بینی
 • در معرض آلودگی و محرک‌های بینی بودن
 • دود سیگار
 • کوکائین
عوارض سینوزیت
 • سردرد
 • درد ناحیه‌ی صورت
 • درد و فشار مجرای بینی
 • تغییررنگ ترشحات بینی
 • گلودرد
 • سرفه
 • تب
 درمان سنتی سینوزیت (درمان خانگی)
۱- درمان سینوزیت با شست‌وشوی بینی

از درمان‌های خانگی موثر و راحت برای باز شدن سینوس‌ها و کاهش عفونت سینوس، شست‌وشوی بینی با سرم استریل است. برای این کار یک سرنگ را از سرم پر کرده و محلول را با فشار وارد یکی از سوراخ‌های بینی کنید و از سوراخ دیگر بینی‌تان خارج نمایید.
  ۲- درمان خانگی سینوزیت با کمپرس گرم
کمپرس گرم به تخلیه مخاط از بینی و باز شدن سینوس‌ها و رفع درد و التهاب کمک بسیاری می‌کند. برای این کار یک حوله را در آب داغ قرار داده و حوله را فشار دهید تا آب آن خارج شود. سپس آن را روی گونه‌ها و پیشانی خود به مدت سه دقیقه قرار دهید.
۳- درمان سنتی سینوزیت با کمک بخور
یکی دیگر از درمان‌های خانگی مؤثر استفاده از بخور برای درمان سینوزیت است. برای این کار آب را در یک ظرف کوچک جوشانده و روزی سه تا چهار بار در روز سر خود را با یک حوله بپوشانید و بخار آن را به طور مداوم برای ۱۰-۱۵ دقیقه استنشاق کنید. بخور به شل شدن مخاط‌های ضخیم شده مجرای تنفسی، باز شدن راه بینی و کاهش درد و التهاب سینوس‌ها کمک زیادی می‌کند.
۴- درمان سنتی سینوزیت با عنبر نسارا
استنشاق دود عنبر نسارا با خاصیت میکروب کشی یکی از راه‌های مناسب برای درمان سینوزیت‌های مزمن و حاد است. برای این کار، عنبرنسارا را در یک اسفند دود کن ریخته روی شعله کم قرار داده دود متصاعد شده را استنشاق کنید.
درمان سنتی سینوزیت با مواد خوراکی خانگی
۱- سیر

از دارو‌های خانگی موثر برای درمان عفونت سینوس‌ها و پاکسازی مخاط‌ها جویدن یک یا ۲ حبه سیر خام با معده خالی است. سیر با خاصیت آنتی باکتریال می‌تواند برای درمان عفونت سینوس مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌توانید مقداری سیر تازه خرد شده را در آب جوش ریخته و بخور آن را استنشاق کنید.
۲- پیاز
با خرد کردن یک پیاز در یک ظرف آب جوش و جوشاندن آن به مدت پنج دقیقه هم می‌توانید بخار آن را به مدت پنج دقیقه تنفس کنید و هم این محلول را صاف و میل کنید. این درمان را روزانه چند بار و به مدت یک هفته انجام دهید تا التهاب سینوس‌ها کاملاً از بین برود.
۳- ترب کوهی
به عنوان یک درمان سنتی سینوزیت، روزانه چند بار و به مدت یک هفته یک برش باریک از ترب کوهی تازه را در دهانتان بگذارید و بمکید تا مزه اش کاملاً در بیاید، سپس آن را بجوید و بخورید. این کار را انجام دهید تا عفونت به طور کامل از بین برود.
۴- فلفل قرمز هندی
کپسایسین ماده تشکیل دهنده قوی موجود در فلفل قرمز با ایجاد حرارت و گرما در بدن به باز شدن گرفتگی سینوس‌ها و بینی کمک می‌کند. می‌توانید مقداری از فلفل قرمز را به غذا و سوپ خود اضافه کنید یا یک قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز هندی به یک فنجان آب گرم اضافه نمایید.
۵- سوپ مرغ
با مصرف سوپ مرغ گرم سه تا چهار بار در روز و در وعده‌های کم می‌توانید سینوزیت را درمان کنید. برای اثر بهتر فلفل را به سوپ اضافه کنید.
۶- نوشیدن مایعات گرم
برای باز شدن راه بینی و خروج عفونت از سینوس‌ها در طول روز مایعات گرم بیشتر بنوشید.
۷- معجزه سرکه سیب
سرکه سیب با داشتن اسید استیک مانع از رشد باکتری‌ها شده و می‌تواند به عنوان درمان سنتی سینوزیت بسیار موثر باشد. به مدت یک هفته یک لیوان آب گرم که به آن یک قاشق مرباخوری سرکه سیب و یک قاشق مرباخوری عسل اضافه شده باشد بنوشید. حتی می‌توانید یک یا ۲ قاشق مرباخوری از سرکه سیب را در آب داغ بخور خود ریخته و آن را استنشاق کنید.
۸- چای زنجبیل
مقداری زنجبیل تازه را در یک فنجان آب جوش به مدت پنج دقیقه بجوشانید. برای بهتر شدن طعم آن می‌توانید مقدار کمی آب لیمو و یک قاشق مرباخوری عسل را به این چای اضافه کنید.
۹- چای شنبلیله
برای تسکین احتقان بینی و بهبود عفونت سینوسی چای شنبلیله بنوشید. برای تهیه این چای ۲ قاشق چایخوری از دانه شنبلیله را در یک کاسه کوچک آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید و اجازه دهید دانه‌ها نرم شود.
 درمان سنتی سینوزیت با روغن‌های طبیعی
با ماساژ دادن مناطق دردناک صورت مانند گونه‌ها، پیشانی و ناحیه اطراف ابرو به تسکین سینوزیت کمک کنید. چند قطره روغن آویشن را با نصف فنجان روغن زیتون ترکیب کرده و آن را به آرامی بر روی گونه، بینی و پیشانی‌تان به آرامی ماساژ دهید. کارواکرول موجود در روغن آویشن به عنوان یک ماده ضد اسپاسم در طبیعت شناخته شده که در درمان سینوزیت بسیار موثر است.
ماساژ روغن اکالیپتوس و یا استنشاق بخور آن نیز به دلیل خاصیت آرام بخشی و ضد التهابی، باعث کاهش التهاب و باز شدن انسداد مجاری تنفسی و سینوس‌ها می‌شود.
 
حرف آخر
عفونت سینوس یا سینوزیت را بایستی جدی گرفت. سینوزیت در نوزادان، بزرگسالان و در هر سن و سالیمی‌تواند رخ دهد. ساده‌ترین درمان برای سینوزیت علاوه بر درمان خانگی، نوشیدن آب فراوان است که مخاط را رقیق می‌کند و راه تنفسی را مرطوب نگه می‌دارد. قابل ذکر است که استراحت کافی به سرعت این بهبودی می‌افزاید.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
 • آخرین ها
 • پربحث ترین
 • پرمخاطب ترین